Jellegzetes tünetek Fémallergia bármely életkorban jelentkezhet. Különösen, ha az allergiás hajlam jelen van, csak idő kérdése, mikor és minek hatására alakulnak ki az első tünetek. – magyarázza dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológusa. A panaszok leggyakrabban a fülbevaló viselése kapcsán, a fül környékén jelentkeznek, de gyakoriak a nyakláncok által okozott tünetek is. A jellegzetes […]
Jellegzetes tünetek
Fémallergia bármely életkorban jelentkezhet. Különösen, ha az allergiás hajlam jelen van, csak idő kérdése, mikor és minek hatására alakulnak ki az első tünetek. – magyarázza dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológusa. A panaszok leggyakrabban a fülbevaló viselése kapcsán, a fül környékén jelentkeznek, de gyakoriak a nyakláncok által okozott tünetek is. A jellegzetes bőrvörösség, viszkető, égő érzés és kiütések kialakulhatnak a hason is, ahol a nadrág övcsat, vagy gomb közvetlenül érintkezik a bőrrel, vagy a csukló részen az óracsat, a háton a melltartócsat miatt. Fémallergiát több fém is okozhat, azonban a legtöbb panasz a nikkel kapcsán jelentkezik.
Harisnyakötőtől a mobiltelefonokig
A fémallergia nem újkeletű betegség, habár a modern kor vívmányai kétség kívül hozzájárultak nagyfokú elterjedéséhez. Az 1930-as és 1960-as évek idejében a fémallergiás panaszokat főként a hölgyek körében gyakran viselt harisnyakötő okozta. A későbbiekben a fémallergiás tünetek legfőbb forrása a fülbevaló lett. A modern időkben egyre nőtt azon eszközök, használati tárgyak száma, melyek nikkel tartalmuknál fogva elősegíthetik az allergia megjelenését. A bizsuk, piercingek, szemüvegkeretek, mobiltelefonok, pénzérmék mellett az autókban is találhatunk különböző nikkel ötvözeteket. Táplálkozási szokásaink is megváltoztak, több olyan élelmiszert fogyasztunk, melyek nikkelt tartalmaznak. Számos, egyébként egészséges étel nikkel tartalma igen magas. E csoportba tartozik például a mogyoró, a zab, kakaó, lencse, a margarin, a korpás kenyér, a burgonya, a mandula és a dió is. A nikkel allergia-szindróma néven ismert tünet együttes a tápcsatornából felszívódó nikkel hatására alakul ki és az arra érzékenyeknél fejfájást, fáradékonyságot, vérszegénységet is okozhat.
A megoldás: a nanorészecskék
Korábban is történtek már próbálkozások olyan krémek kifejlesztésére, melyek megoldást jelenthetnének a nikkel allergiások számára. Működési elvük szerint még azelőtt megkötötték volna a nikkelt, mielőtt az a bőrben felszívódhatott volna. A betegek többségénél azonban egyik készítmény sem bizonyult igazán hatásosnak. A Nature Nanotechnology folyóiratban közölt kutatásban amerikai kutatók olyan megoldást kerestek a nikkel allergia tünetei ellen, amely egyszerűen alkalmazható, toxikus hatóanyagot nem tartalmaz és megakadályozza a nikkel felszívódását. Vizsgálataik alapján a megoldást egy nanorészecskéket tartalmazó, kalciummal dúsított készítmény jelenti. A nanorészecskék áthatolhatatlan felületet biztosítanak a bőrfelszínen, megkötik és így megakadályozzák a nikkel bőrbe jutását. A krém az egészségre ártalmatlan, használata praktikus, vízzel könnyedén lemosható.
Nem minden esetben jelent megoldást
A krém jelenleg kereskedelmi forgalomban még nem kapható, a további kutatásoktól függően a jövőben feltehetőleg eredményesen alkalmazható majd, a nikkel allergia bőrtüneteinek megelőzésére. A nikkel allergia-szindróma által okozott panaszok ellen azonban továbbra sem jelenthet megoldást. Mivel a nikkel tartalmú élelmiszerek listája igen hosszú, ezért ez esetben a kizárásos diéta, vagyis az adott ételek elkerülése nem kivitelezhető. Létezik azonban a nikkel allergia szindróma általános tüneteitől szenvedők számára is egy olyan kezelés, amely szájon át, szigorúan ellenőrzött emelkedő dózisban adagolt nikkelt tartalmazó készítmény szedésével hozzászoktatja az allergiás beteg immunrendszerét az allergiás tüneteket kiváltó nikkel elviseléséhez. Ilyen típusú kezelés a pollen, atka és állatszőr allergiás betegek kezelésében is sikerrel alkalmazható.
A kezelés megkezdése előtt meg kell bizonyosodnunk arról, hogy a panaszokat valóban nikkel túlérzékenység okozza, szükséges tehát a nikkel allergia igazolása, és esetleg terheléses vizsgálattal bizonyítani a tünetek és a szájon át történő nikkel bevitel közötti összefüggést.
Forrás: www.allergiakozpont.hu