Főoldal > AKTUÁLIS > A tíz legintenzívebb illatú étel

A tíz legintenzívebb illatú étel

ételfőzésillatszag
0

Írta:

Ennek ellenére imádjuk a belőlük készült ételeket, sőt még az illatukat is, egészen addig, míg elfogyasztjuk őket. Az étkezés utáni órákban viszont már senki nem szeretne ételszagot az otthonában és ilyenkor jön jól egy olyan légfrissítő, ami nem elfedi, hanem megsemmisíti a nem kívánatos illatmolekulákat. Mautner Zsófia, gasztroblogger most összegyűjtötte a legzavarbaejtőbb illatú alapanyagokat, valamint […]

Ennek ellenére imádjuk a belőlük készült ételeket, sőt még az illatukat is, egészen addig, míg elfogyasztjuk őket. Az étkezés utáni órákban viszont már senki nem szeretne ételszagot az otthonában és ilyenkor jön jól egy olyan légfrissítő, ami nem elfedi, hanem megsemmisíti a nem kívánatos illatmolekulákat.

Mautner Zsófia, gasztroblogger most összegyűjtötte a legzavarbaejtőbb illatú alapanyagokat, valamint olyan extra tippeket is ad, amelyek segítségével még finomabbá tudjuk varázsolni ételeinket. Az étkezés után ne felejtsük el felfrissíteni a konyhát és lakás többi részét a Fresshellel, amely teljesen megsemmisíti az ételszagot, és a kiválasztott illattal sokáig frissen tartja a helyiséget.

1. Fokhagyma minden mennyiségben

Nem is kérdés, hogy első helyen a főzés egyik legelengedhetetlenebb hozzávalója áll, hiszen jellegzetes illatát mindenki ismeri. Ha a fokhagymát sütőben megsütjük, az íze lágyabbá, édesebbé válik.  A sült fokhagyma krémes belsejét keverjük pl. házi majonézbe és adjuk rántott, vagy grillezett hal mellé.

gasztro2.jpg ()2. Hagyma

Nyersen is, dinsztelve is “illatozik”, számos ételnek azonban a hagyma biztosítja a “testét”, vagy a mártását. A karamellizált hagyma az egyik legjobb ízfokozó: elég, ha egy nagyobb mennyiségű vékonyra szeletelt hagymát lassú tűzön megpárolunk, a hagyma saját cukortartalma segít karamellizálni. Adjuk fűszeres húsokhoz, vagy pl. csirkemájpástétomba. Ha a felszeletelt nyers hagymát jéghideg vízbe áztatjuk, elveszíti maró csípősségét.

3. Újhagyma, retek, juhtúró

Amikor megjelenik az első hónapos retek és a zsenge újhagyma, akkor tényleg beköszöntött a tavasz. Keverjük össze a felkarikázott retket, újhagymát egy marék friss spenóttal, reszelt citromhéjjal és olívaolajjal, majd morzsoljuk rá a juhtúrót.

4. Karfiol, brokkoli

Rendkívül egészséges zöldségek, kellemetlen illatuk miatt azonban sokan ódzkodnak tőlük. Pedig ha megfelelően készítjük, azok is megkedvelik, akik nem is gondolnák. Mindkét zöldség fenomenális sütve: rózsáira szedjük, félbevágjuk, olívaolajjal meglocsoljuk, majd vágott felével lefelé, 220C fokos sütőben 20 perc alatt megsütjük. Mártogatókkal zseniális.

5. Kelkáposzta, káposzta

Mindkettő előkelő szerepet kap a magyar konyhában, gyakran azonban túlfőzzük, Pedig ha forró serpenyőben, vagy wokban megpirítjuk, egészen új életre kelnek. A pirított káposztát keverjük össze petrezselyemmel, reszelt citromhéjjal, és ropogósra sütött császárszalonnával, csodás étel a végeredmény.

6. Vargánya

Intenzív illata már messziről elárulja: friss változata természetesen fényévekre van a fagyasztott verziótól. Mindössze néhány szelettől képes egy egyszerű tészta vagy risotto átlényegülni. Forró serpenyőben, rövid ideig pirítsuk, kakukkfű és fokhagyma társaságában.

7. Tonhal vagy szardínia

Sajnos nem elég gyakran építjük be a hétköznapi étrendünkbe, pedig az egyik legegészségesebb alapanyag. Keverjük rengeteg finomra aprított petrezselyemzölddel, reszelt citromhéjjal, citromlével és olívaolajjal, így egészen új oldalát ismerhetjük meg. A kész salátát halmozzuk pirítósra, vagy töltsük félbevágott, érett avokádóba.

8. Érett sajtok

Márpedig a jó sajt érett és büdös, ezt minden sajtimádó tudja. Camambert-t, gorgonzolát, kecskesajtokat, érett juhsajtokat mindig szobahőmérsékleten kínáljuk. Elegáns sajtfogást készíthetünk egy menü végére, ha egy darab markáns ízű sajtot, vékony szelet kenyérre helyezünk, a sütőben grillfokozaton pár másodperc alatt megolvasztjuk, és mézet csorgatunk rá.

9. Medvehagymapesztó

Rövid tavaszi szezonjában az ember nem győz betelni az intenzíven fokhagymás karakterrel bíró medvehagymával. A belőle készülő pesztóhoz  turmixoljunk le egy csokrot egy marék mandulával, kevés reszelt parmezánnal és 1dl olívaolajjal. Keverjük össze kifőzött tésztával, vagy kenjük szendvicsekbe, pl. sonka, vagy mozzarella alá.

10. Indiai konyha

Aki járt már indiai kifőzdében, vagy szívesen kísérletezik a fűszeres ízekkel főzés során, tudja, hogy a gyömbér, a fokhagyma és az egzotikus fűszerek hármasa napokig tartó illatfelhőbe burkolja a konyhát. Kevés reszelt gyömbér és egy csipet indiai fűszerkeverék különlegessé varázsolhatja például a leghétköznapibb paradicsom-, vagy bármilyen zöldségkrémlevest.

Forrás: www.merlin.hu


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X