Az alábbiakban Dr. Wenczl Mónika, a Budai Egészségközpont fogorvosa ismerteti velünk a legfontosabb tudnivalókat a fogápolásról. „A fogaink egészsége nem csupán esztétikai, hanem egészségügyi kérdés is. A hiányos vagy az ápolatlan fogsor azon túlmenően, hogy nem szép látvány, akár fogínysorvadáshoz, egyéb fogászati vagy komolyabb általános megbetegedésekhez is vezethet” – mondja a doktornő. Fogunk legfőbb ellenségei […]
Az alábbiakban Dr. Wenczl Mónika, a Budai Egészségközpont fogorvosa ismerteti velünk a legfontosabb tudnivalókat a fogápolásról.
„A fogaink egészsége nem csupán esztétikai, hanem egészségügyi kérdés is. A hiányos vagy az ápolatlan fogsor azon túlmenően, hogy nem szép látvány, akár fogínysorvadáshoz, egyéb fogászati vagy komolyabb általános megbetegedésekhez is vezethet” – mondja a doktornő.
Fogunk legfőbb ellenségei
Fogunk legfőbb ellenségei a savas, cukros italok és élelmiszerek. A szájüregben lebomló cukor kitűnő táptalaja a baktériumoknak, melyek elősegítik a fogszuvasodás és fogágybetegségek kialakulását. A fogakra lerakódó lepedékből rendszeres és megfelelő tisztítás nélkül fogkő képződik. A fogak között megbúvó ételmaradékok által okozott fogínysorvadás pedig egy idő után már visszafordíthatatlan következményekkel járhat. Fogaink elszíneződését a cukros italok, a kávé, a bor és a tea is okozhatja, így célszerű odafigyelni, és minimálisra visszaszorítani ezek fogyasztását. A dohányzás amellett, hogy egészségtelen és rossz leheletet okoz, ugyanúgy elszínezi a fogzománcot és felgyorsíthatja a fogínysorvadást. A fentiek mind-mind hozzájárulhatnak fogaink rossz állapotához, ám rendszeres és alapos fogmosással, megfelelő szájápolással, valamint rendszeres fogászati szűrővizsgálatokkal megelőzhetjük a problémákat.
Megelőzés
A legfontosabb a megelőzés során, hogy naponta minimum kétszer – még jobb, ha minden étkezés után – legalább két percen keresztül körkörös mozdulatokkal alaposan tisztítsuk meg a fogaink mindegyik felszínét, különös tekintettel a fognyaki területekre és a nehezebben hozzáférhető helyekre. A fogkefe kiválasztása során igyekezzünk kisfejű, maximum közepes keménységű fogkefét választani. Fogmosást követően ne feledkezzünk meg a fogközök tisztításáról sem, ehhez használjunk fogselymet vagy megfelelő méretű fogköz tisztító fogkefét. Kihagyhatatlan a fogmosási szertatásból a nyelv tisztítása is, hiszen a szájban lévő baktériumok jelentős része a nyelven telepszik meg. A fogkrém kiválasztása során igyekezzünk fluoridos terméket vásárolni. Fontos tudni, hogy a ma divatos elektromos fogkefék nem csodaszerek, csak megfelelő minőségű termék választásával és helyes fogmosási technika elsajátítása esetén érhetjük el a kívánt eredményt.
„Az otthoni megelőzésen túl a legfontosabb, amit fogainkért tehetünk, hogy rendszeresen – félévente – szakemberekkel ellenőriztetjük azok állapotát, hiszen a fogorvosok a kezdődő problémákat is azonnal észlelik. A fogorvosunk javasolhatja áttekintő panoráma röntgenfelvétel készítését is, aminek segítségével olyan problémákra is fény derülhet, amelyek a hagyományos fogorvosi vizsgálattal nem diagnosztizálhatóak. Ezen felül célszerű kérni a fogkövek eltávolítását, ezzel megelőzhető a fogínysorvadás, homokfúvós polírozással kiegészítve pedig megszabadulhatunk a fogakra felrakódott elszíneződésektől. Ne hanyagoljuk el fogainkat, hogy mosolyunk szép és egészséges maradjon” – tette hozzá Dr. Wenczl Mónika.
Forrás: Budai Egészségközpont