Összeveszés a nyaralás alatt? A legtöbb pár felfokozott elvárásokkal készül a közös nyaralásra, néha azonban csalódniuk kell. A konfliktusokat bizony nem a szállás minősége, az időjárás vagy a közlekedési körülmények okozzák. A nyaralás alatti párkapcsolati feszültség legtöbbször a kimondatlan elvárásokból, a beteljesületlen igényekből fakad. Bár kétségtelenül a pár tagjai közötti pozitív érzésekre utal, ha a […]
Összeveszés a nyaralás alatt?
A legtöbb pár felfokozott elvárásokkal készül a közös nyaralásra, néha azonban csalódniuk kell. A konfliktusokat bizony nem a szállás minősége, az időjárás vagy a közlekedési körülmények okozzák. A nyaralás alatti párkapcsolati feszültség legtöbbször a kimondatlan elvárásokból, a beteljesületlen igényekből fakad.
Bár kétségtelenül a pár tagjai közötti pozitív érzésekre utal, ha a felek vágynak arra, hogy együtt töltsék szabadságukat, mégis gyakori, hogy az otthoni feszültséget is „magukkal viszik” útipoggyászként.
Jellemző, hogy a pár a stresszes hétköznapokból menekülve érkezik a vakáció színhelyére, ám a feldolgozatlan otthoni feszültséget nem sikerül maguk mögött hagyni. Sokan pedig kapcsolati problémáik megoldódását remélik a nyaralástól. Nos, mindkét esetben összeveszésre ad alkalmat a megnövekedett együtt töltött idő, s pont a várva várt vakáció napjait keseríti meg.
A nyaralás alatti csalódás hívja fel aztán a figyelmet a mélyebb kapcsolati gondokra. Így talán nem véletlen, hogy kora ősszel bizony megnő a párkapcsolati konzultációt, párterápiát keresők száma.
Egyeztessétek nyaralással kapcsolatos elvárásaitokat!
A nyári szabadság alatti felesleges feszültségek elkerülése céljából és a kölcsönös csalódás megelőzésére jól teszitek, ha még az elutazás előtt egyeztetitek, ki mit vár a közös vakációtól.
Talán az összeszokott párok jobban tisztában vannak saját s partnerük igényeivel, ám az új helyszín is jelenthet újabb kihívást és ötleteket. A friss kapcsolatokban pedig meg kell tanulni az igények kimondását, és ez a pihenésről alkotott elképzelések egyeztetését is jelenti.
Jól tudjuk, hogy míg az egyik ember számára a heverészés, olvasgatás, ücsörgés jelenti a pihenést, addig a másik szakadatlanul jön-megy, kalandozik, felfedez.
A jó nyaralás titka elvárásaitok előzetes egyeztetése. Ez nem merev útiterv elkészítését jelenti, hanem inkább egyfajta iránymutatást s ebbe később a spontán dolgok, élmények, kalandok jól illeszkedhetnek.
Íme a nyaralással kapcsolatos, átgondolandó kérdéssor
Az előkészületek:
- Ki intézi a szükséges adminisztrációt? (szállás, pénz, jármű stb.)
- Mennyi pénzre lesz szükség s kell e takarékoskodni előtte?
- Ki veszi meg a szükséges dolgokat és mikor?
- Ki állítja össze az útipoggyászt? Ha gyermekek vannak, kinek mi a feladata az ő előkészítésükben?
- Ki intézkedik, hogy távollétetek alatt rendben menjenek az otthoni dolgok? ( kutya, macska, növények, posta felügyelete)
Az utazás:
- Kié az utazás alatti szervezés? Ki vezet majd? Kell a foglalkozni az útvonallal?
- Hosszabb út esetén milyen közérzetjavító előkészületek szükségesek?
- A gyerekekkel ki foglalkozik, ki köti le figyelmüket?
A nyaralás során:
- Mennyi nagyjából a passzív pihenés iránti igény?
- Mennyi lehet az aktív mozgás, gyaloglás, sport és igénylitek e?
- Mit kartok megnézni és szükséges e útiterv?
- Mennyi időt akartok vásárlással tölteni és mennyit költhettek?
- Ki mikor szeretne enni, hol és mit?
- Kell e ügyelnetek a luxuskiadásokra?
- Milyen szokásos konfliktusforrást lenne célszerű elkerülni a pihenés napjai alatt?
- Mennyi időt szeretnétek együtt, külön vagy társaságban tölteni?
- Létezik olyan tevékenység, amit kimondottan el akartok kerülni a pihenés alatt?
A fenti kérdéssort még célszerű saját szempontjaitok szerint kiegészíteni és végiggondolni. Ha elvárásaitokat tisztázzátok, akkor a nyaralás napjai során több erőforrás és figyelem jut az együtt megélhető élményeknek, örömöknek, spontaneitásnak.