Az evés sokunk számára a hétköznapok olyan tevékenységévé vált, mely teljes egészében nélkülözi azt a meghittséget, ráhangolódást, amit a hagyományos, családi körben elköltött étkezések jelentettek régen. Az evésre gyakran csak pár percünk van: két munkafolyamat közti idő az irodában – a legrosszabb esetben a számítógép monitora előtt ülve -, két óra között az iskolában, egyetemi […]
Az evés sokunk számára a hétköznapok olyan tevékenységévé vált, mely teljes egészében nélkülözi azt a meghittséget, ráhangolódást, amit a hagyományos, családi körben elköltött étkezések jelentettek régen. Az evésre gyakran csak pár percünk van: két munkafolyamat közti idő az irodában – a legrosszabb esetben a számítógép monitora előtt ülve -, két óra között az iskolában, egyetemi előadások között a büfében. A gyermekekkel otthon lévő anyukák és az idősebb korosztály számára is inkább a sebtében, két teregetés, mosás közt elfogyasztott, nem feltétlenül jól összeválogatott ételek jelentik a mindennapi betevőt.
Főként a munkába, iskolába indulók, azaz az egész nap otthonuktól távol lévők számára fontos, hogy azok az ételek, amiket reggel elindulva magukkal visznek, egészségesek és táplálók is legyenek. Sokszor az autóban ülve, munkába menet kapjuk be az első falatot, vagy vasalás közben szürcsöljük el a megszokott tejeskávét. Sem a gyomornak, sem a léleknek nem tesz jót ez az állandó rohanás és rendszertelenség!
Sokan leginkább a legegyszerűbben hordozható – előre csomagolt, készen vásárolt – ételeket választják társul munkába, iskolába, kirándulásra, vendégségbe menet. Ilyenek a felpuffasztott, édes pékáruk, a cukrozott üdítők, a csokoládés ételek, chipsek, sós, olajos, fűszerezett rágcsálnivalók, amik gyorsan eltelítik a gyomrot, de igazi tápanyagot nem szolgáltatnak számunkra.
Ha kicsit is odafigyelsz, és kicsit több időt-energiát szánsz a reggeli készülődésre, egy idő után könnyen elsajátíthatod, és ösztönösen végezheted ezt a „vidd és edd” – módszert!
Hidd el, ezekben a mintegy 5 perc alatt összedobható és könnyen magunkkal hordozható ételekben nem csalódhatsz! Meglátod: véget érnek a sorban állások a pogácsás pult előtt és a büfékben, ráadásul a pénztárcád is megkíméled, ha táskádba az alábbi ételek közül válogatsz. A változást pedig tested is meghálálja majd!
„Vidd és edd” ötletek
- Gyümölcsjoghurt
- Olajos magvak
- Joghurt müzlivel elkeverve
- Alma, banán, szeder – az idénynek megfelelő gyümölcs
- Teljes kiőrlésű lisztből készült rágcsálnivalók
- Gyümölcsturmix
- Teljes kiőrlésű lisztből készült reggelire is fogyasztható pelyhek
- Puffasztott rizsszeletek tengeri sóval
- Maréknyi mazsola vagy más aszalt gyümölcs
- Alacsony zsír– és kalóriatartalmú, sajtkockák
- Főtt tojás
- Zöldségdarabok (alacsony kalóriatartalmú salátaöntetbe mártogatva)
- Karfiol vagy brokkoli darabok
- Uborka szeletek joghurtos szósszal leöntve
- Tonhalas, csirkés szendvics teljes kiőrlésű kenyérben
- Hidegen is fogyasztható sültcsirke falatok (a hétvégi családi ebéd maradékából)
- Teljes kiőrlésű lisztből készült szendvics alacsony zsírtartalmű sajtkrémmel
Ha még nem vagy gyakorlott abban, hogyan válogasd össze a hétköznapokra az egészséges rágcsálnivalókat, áldozz egy kis időt a felkészülésre a hétvégén! A nagy bevásárlásokat tudatosan szervezd és tervezd úgy, hogy a hétköznapokra legyenek egészséges és könnyen becsomagolható, magaddal vihető ételek a kezed ügyében!
Találd ki, melyik nap mit szeretnél vinni magaddal, és az elkészített kis adagokat csomagold be, tedd a hűtőbe, hogy az adott napon már csak a táskádba kelljen pakolnod! Az első hetekben valószínűleg nem lesz könnyű megszoknod ezt a készülődést, de pár héten belül rutinná fog válni a „vidd és edd” – módszer!