Főoldal > PSZICHÉ > Tervezd meg a karriered párban!

Tervezd meg a karriered párban!

0

Írta: and

Kezdetben elég csak szeretni egymást. De néhány hét-hónap után jönnek a bonyodalmak: egyikünk cukorral issza a teát, másikunk üresen, egyikünk minden este bulizna, míg a másik otthon pihenne. És ez még csak a kezdet, hiszen amikor megszerettük egymást, egyáltalán nem gondoltunk arra, hogy valamelyikünknek például alá kell-e rendelnie a karrierjét azért, hogy a másik szárnyalhasson, […]

Kezdetben elég csak szeretni egymást. De néhány hét-hónap után jönnek a bonyodalmak: egyikünk cukorral issza a teát, másikunk üresen, egyikünk minden este bulizna, míg a másik otthon pihenne. És ez még csak a kezdet, hiszen amikor megszerettük egymást, egyáltalán nem gondoltunk arra, hogy valamelyikünknek például alá kell-e rendelnie a karrierjét azért, hogy a másik szárnyalhasson, vagy ki fog vigyázni leendő közös csemeténkre… Eleinte izgalmas lehet, hogy a párod teljesen más, mint te, kalandokra vágyik, és ezzel a te életedet is felpezsdíti. Azt azonban nem árt tisztázni, hogy életetek alapvető céljai hasonlóak-e, mert ha ő a következő két évben Afrikában akar karitatív munkát végezni, te viszont babát szeretnél, akkor nem ártana már most beszélni arról, képesek vagytok-e módosítani az elképzeléseiteken. Ezek már komoly dilemmák, és a megoldásukhoz vezető út ezer konfliktust rejt. Azonban fel lehet készülni rájuk családi karriertervezéssel.

A közös cél erőt ad

Ezer akna között hogyan lehet boldogságban végigevickélni a közös úton akár negyven éven át? Csakis úgy, ha sokat beszélgetünk, és figyelünk egymásra. Persze ez nem mindenkinek megy könnyen, viszont megtanulható. „Egy párkapcsolat akkor lehet sikeres, ha a férfi és a nő elfogadja, hogy ők egy egység – kezdi Csiszér Éva marketing- és kommunikációs szakember. – Az a cél, hogy a két ember közös nevezőre jusson, és együtt tervezze meg az előtte álló évtizedeket a karrier, a gyerekvállalás, a magánélet szempontjából.“

Ezt azért nem kell úgy elképzelni, hogy papírra fektetjük életünk vázlatát, előre feljegyezve, hogy 2015-ben hány gyerekkel, mikor és hová megyünk nyaralni… „És természetesen nem kell előre azt sem meghatározni, hogy két év múlva melyik vállalatnál milyen pozíciót szeretne betölteni valaki – magyarázza Rosta Ágnes humánerőforrás-szakértő, tréner. – Inkább az a fontos, hogy a pár mindkét tagja gondolkodjon el azon, mikor érzi magát sikeresnek a munkájában, és mikor a magánéletében. Ezt összevetik, és ennek tudatában meghatározhatják, mikor mire koncentráljanak. Ha például mindkettőjüknek fontos a karrier, akkor meg lehet állapodni abban, hogy nem a gyerekvállalással kezdik a közös életet, vagy hogy először a nő marad otthon a babával, míg később a férfi megy az óvodába a gyerekért délutánonként. Sokféle célt megneveznek a párok, vannak, akik közös házra vágynak, sok gyerekkel, mások szeretnék együtt felfedezni a világot. A karriertervezés során mindig abba az irányba indulunk, ami nekik fontos.“ 

Persze mondhatnánk, hogy a párok ilyen kérdésekről vitatkoznak egész életükben. A közös tervezésnek azonban éppen az a lényege, hogy nem torkollhat veszekedésbe. „Jót tesz egy párkapcsolatnak, ha néha kicsit meg tudunk osztani valamit abból, ami feszít bennünket, és ha ezt a párunkkal tudjuk megosztani, az még jobb“ – magyarázza Ágnes.

Közelebb kerültünk egymáshoz

par.jpg ()

Az elsők között volt Kocsisné dr. Péterfy Hajnal és férje, akik részt vettek családi karriertervezés tréningen. „Közös vállalkozásunk van a férjemmel, és nemrég kezdtünk együtt dolgozni, amikor hallottam erről a tréningről – meséli Hajnal. – Úgy gondoltuk, jó alkalom lenne ez arra, hogy tisztázzuk, hogyan képzeljük el a jövőt így, hogy az együttélés mellett a munkánk is közös. Ráadásul van két kisfiunk is, tehát nem mellékes, hogyan egyeztethető össze a vállalkozás és a családi élet. Ezek olyan kérdések, amelyekről a hétköznapokban eddig nem nagyon beszéltünk. A tréningen először a céljainkat kellett meghatároznunk, elmondani, mit szeretnénk elérni öt, tíz vagy húsz év múlva. Jó volt, hogy kiderült, a lényeges kérdésekről egyformán gondolkodunk a férjemmel, ez megerősített bennünket abban, hogy sem a házasságot, sem a vállalkozást nem hamarkodtuk el. Például a magánéletben mindkettőnknek nagyon fontos volt, hogy sikeresek és boldogok legyenek a gyerekeink, ebből következik, hogy nem választjuk azt az utat, hogy napi tizenhat órát dolgozunk, a fiúkat pedig elhanyagoljuk. Érdekes volt feltérképezni azt is, milyen a személyes hozzáállásunk a dolgokhoz. Kiderült például, hogy én nagyon nehezen tudom átadni a felelősséget, úgy érzem, minden az én dolgom, holott a párom kész átvenni feladatokat. A tréning után bevezettük a heti megbeszélést, amelyen egyeztetjük, kinek melyik nap vannak tárgyalásai, ki mikor tud elmenni a kicsivel az orvoshoz, vagy éppen a nagyobb gyerek óvodai programjára.

A témáról bővebben a Maxima legfrissebb számában olvashatsz!

Szöveg: Bródi Emília


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X