Narancsbőr és cellulitisz – nem ugyanaz! A cellulitisz egy orvosi fogalom, aminek semmi köze sincs a narancsbőrhöz, bár sokan hiszik azt, hogy ugyanarról a dologról van szó. A valóságban a cellulitisz bizonyos szövetek heveny gyulladását jelenti, ezért nem alkalmazható a kifejezés azokra a rendellenességekre, amiket a nők esetenként a bőrükön észlelnek. A narancsbőr vagy más […]
Narancsbőr és cellulitisz – nem ugyanaz!
A cellulitisz egy orvosi fogalom, aminek semmi köze sincs a narancsbőrhöz, bár sokan hiszik azt, hogy ugyanarról a dologról van szó.
A valóságban a cellulitisz bizonyos szövetek heveny gyulladását jelenti, ezért nem alkalmazható a kifejezés azokra a rendellenességekre, amiket a nők esetenként a bőrükön észlelnek. A narancsbőr vagy más néven cellulit egészséges bőrfelszínt jelent, ami a narancshoz hasonló megjelenésű, de nem orvosi jelenség.
A narancsbőrről
A cellulitisz nem azonos tehát a cellulitként ismert narancsbőrrel. Ez utóbbi a bőr alatti kötőszövetek “kocsonyásodását jelenti”, vagyis amikor az érintett területet borító bőr – különösen, ha két ujj közé fogva összecsippentik – úgy néz ki, mint a narancs héja. A narancsbőr főként azoknál a nőknél jelentkezik, akiknek szervezete sok ösztrogént termel, ezt a mennyiséget pedig a máj nem tudja megfelelően semlegesíteni és kiüríteni. Így megváltozik a bőr alatti laza, rostos kötőszövet állománya – főként a visszatartott víz és zsír miatt.
Azt, hogy a cellulitisz hogyan és mitől alakul ki, számtalan elmélet próbálta már megmagyarázni. Furcsa mód egyik kutatási eredmény sem támasztja alá azt a tényt, miszerint a cellulitis kialakulása kapcsolatban állna a túlsúllyal és az elhízással. Nemhiába vannak elhízott, de cellulitisszel nem küzdő emberek, és vannak karcsú nők, akiknál kialakul a cellulitisz.
Mitől alakul ki?
Ránk, nőkre sokkal inkább jellemző a zsírlerakódás és –felhalmozódás. Ennek hátterében különböző hormonális okok húzódnak meg, hiszen a folyamat bizonyos mértékig az ösztrogén és a progeszteron szabályozása alatt áll. Kialakulásában számos tényező játszik szerepet. Fontos megvizsgálni, hogy az adott testtájnak milyen mértékű a zsírfelhalmozódásra a természetes mértékű hajlama.
Jó, ha tudod:
A cellulitis szinte kizárólag nők körében fordul elő. Az esetek 14%-ában már kamaszkorban megjelenik. 25%-a a klimatérium alatt, a többi pedig a terhesség során vagy a fogamzásgátló tabletta szedésekor jelentkezik.
További hajlamosító tényezők:
- Ülő életmód
- Alkoholfogyasztás
- Keringési zavarok
- Serdülőkori problémák
- Terhesség
- Menopauza
- Pszichoszomatikus tényezők, mint a stressz
- Táplálkozás: fokozott zsír- és alacsony folyadékfogyasztás
Mely testrészeken fordul elő?
A zsírfelhalmozódás főként a legnőiesebbnek tekintett testtájakon jelenik meg: vagyis a csípőn, a combok belső felén, a fenék és a has két oldalán, esetleg a lábakon, kar felső részén is kialakulhat.
A cellulitisz típusai
A különböző típusok közül némelyek érzékenyen reagálnak az érintésre és a nyomásra.
- kemény cellulitisz: leginkább a fiatal nőket érinti, elsősorban a combon és a medence területén jelenik meg.
- lágy cellulitisz: Ez a típus gyakran a legfájdalmasabb és nehezen kezelhető, főként a 35 év körüli nők körében fordul elő.
Tippek a cellulitisz megelőzésre és a tünetek enyhítésére:
- emésztési problémák megszüntetése
- tengeri sós fürdő és masszázs
- finom és szakszerűen végzett masszázs
- megfelelő folyadékfogyasztás
- torna- és nyújtógyakorlatok
- néhány napos gyümölcskúrák
- dohányzásról való leszokás
- rostgazdag ételek fogyasztása
- megfelelő mennyiségű kálium fogyasztása – a jó sejtanyagcseréért és sóháztartásért
Cikkünk az Alexandra Kiadó gondozásában megjelent A nők egészsége című könyv nyomán készült.
A kötetről:
Alexandra Kiadó www.alexandra.hu
kiadás éve: 2007
ára: 2999 HUF