Legtöbbünk szinte naponta használ különböző olajokat az ételek elkészítéséhez, vagy akár a salátához adagolva. Ezek közül a legáltalánosabbak a napraforgó-, a kukorica-, a repce- és az olívaolaj. A táplálkozástudományban számos nézet látott napvilágot, miszerint ezek az olajok sem igazán egészségesek, mert a túlzott hevítés hatására elvesznek a bennük lévő tápanyagok, illetve átalakul a zsírsavtartalmuk. Az […]
Legtöbbünk szinte naponta használ különböző olajokat az ételek elkészítéséhez, vagy akár a salátához adagolva. Ezek közül a legáltalánosabbak a napraforgó-, a kukorica-, a repce- és az olívaolaj.
A táplálkozástudományban számos nézet látott napvilágot, miszerint ezek az olajok sem igazán egészségesek, mert a túlzott hevítés hatására elvesznek a bennük lévő tápanyagok, illetve átalakul a zsírsavtartalmuk. Az alábbi felsorolás tippeket ad, mivel járulhatnánk még inkább hozzá az egészségünk megőrzéséhez.
Szójaolaj
Nagy szerepet játszik a menopausa, a csontritkulás, a szív- és érrendszeri panaszok megelőzésében. Semleges az íze és magas a fehérjetartalma. Tartalmaz még E-vitamint és karotint is. Az úgynevezett füstpontig süssünk, főzzünk vele (kb. 180 C fokig és ne sokáig). Salátákhoz is kiváló.
Rizsolaj
Főként Kínában és Japánban használják. A rizskorpában található csírából nyerik ki, E-vitamint és antioxidánsokat tartalmaz. Használata nagyon egészséges, mert olajban sütéskor a többi olajfajtához viszonyítva a benne elkészített élelmiszer húsz százalékkal kevesebb zsiradékot köt meg. Gyulladáscsökkentő hatása miatt a kozmetikaiparban is kedvelt.
Földimogyoró-olaj
Többnyire az ázsiai konyhában ismert és alkalmazott olaj. Főzésre, sütésre kiválóan alkalmas, mivel a magasabb hőmérsékletet is nagyon jól tűri (egészen 210 C fokig lehet hevíteni tápanyagkárosodás nélkül). Ízletes, nehezen avasodó olaj, így szobahőmérsékleten is sokáig eláll.
Kókuszolaj
A legegészségesebb és a legdrágább majdnem mindközül. Nagyon kellemes íze van, és leginkább salátákhoz használják. De a főzéssel járó hevítés ellenére is teljesen biztonságos. Erősíti az immunrendszert, valamint vírus,- baktérium- és gombaölő hatással is bír. Éppen ezért pattanás ellen is nagyszerűen funkcionál. (Pattanásos bőr esetén ajánlott napi 2–3 evőkanál természetes kókuszolaj fogyasztása.)
Szezámolaj
Főként a Távol-keleti konyhák kedvelt alapanyaga. Leginkább saláták ízesítésére használják. Sötét, hűvös helyen tárolva a finomítatlan változat öt-hat hétig őrzi meg eredeti minőségét.
Tökmagolaj
A nép gyógyászatban is sokszor alkalmazzák, terápiás hatással rendelkezik. A magban lévő zsírsavak érelmeszesedést lassító, koleszterin-csökkentő, agyi keringést javító hatással bírnak. Kiváló kocsonyás ételek és hideg előételek elkészítésére. Felbontás után öt-hat héten belül használjuk el.
Szőlőmagolaj
Érvédő hatású, jelentős E-vitamin tartalma szerepet játszik az izmok megfelelő működésében, a szívbetegségek, illetve a rák megelőzésében. Kellemes, lágy ízű, csaknem szagtalan, világossárga olaj. Használhatjuk főzéshez is, de természetes állapotában – például salátaöntetként – a legízletesebb.