Ismerd meg a sportos téli trendeket az F&F-től A legtöbben igen optimistán tekintenek a jövőbe, és remélik,
Ismerd meg a sportos téli trendeket az F&F-től
A legtöbben igen optimistán tekintenek a jövőbe, és remélik, hogy már az első hónapokban foganatja lesz a próbálkozásoknak. Azonban olykor sajnos megesik, hogy még egy év után sem mutat pozitívat a terhességi teszt. A meddőség okairól és kezelési lehetőségeiről dr. Bérczy Judit endokrinológus főorvos beszélt.
Manapság minden gyermekre vágyó pár közel 15 százaléka meddőséggel küzd. Tévedés azt hinni, hogy ez kizárólag a nők problémája, ugyanis 30 százalékban a férfinél, és 20 százalékban mindkét nemnél található valamilyen eltérés. De hogy a nők esetében mik húzódnak meg leggyakrabban a háttérben?
Fantasztikus nyeremények egy kattintásra!
A női meddőség leggyakoribb okai
Amikor egy nő egy év próbálkozás után sem tud teherbe esni, akkor érdemes szakemberhez fordulni, hogy ki lehessen deríteni a probléma okát. Bár vannak olyan kivételes esetek, amikor semmiféle szervi elváltozás nem áll a háttérben – ez esetben ajánlott lelki okokat keresni-, viszont általában a következő betegségek miatt nem mutat pozitívat a terhességi teszt:
Hormonális eltérések: – PCO szindróma (50%)
– pajzsmirigy betegségek (8-15%)
– agyalapi mirigy daganata
Petevezeték elzáródás (30%)
Endometriózis
Genetikai eltérések
Sorozatos vetélés
„Sajnos előfordulhat, hogy a megtermékenyítés sikeres, ám a többszöri vetélések különböző problémákra hívják fel a figyelmet. Klinikai tény, hogy a terhességek 10-15%-a végződik vetéléssel, a sorozatos vetélés, ezek többszöri előfordulását jelenti. A háttérben meghúzódhat: SLE, Antifoszfolipid szindróma (fokozott trombózishajlammal járó autoimmun betegség), genetikai rendellenességek, thrombophilia, anatómiai rendellenességek (pl. méh fejlődési rendellenesség) myoma, hormonális zavarok (PCO, pajzsmirigy betegségek, hormonhiány, pl. progeszteron elégtelenség). Továbbá valószínűsíthetően szerepet játszhatnak még a sorozatos vetélésben a hüvelyi fertőzések, fokozott, elhúzódó stressz, illetve a D- vitamin hiánya is.”- mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosa.
Kezelés
PCO szindróma: az egyik legfontosabb eleme a kezelésének a gyógyszeres terápia, viszont esetenként szükség lehet műtéti beavatkozásra is. A gyógyuláshoz azonban életmódváltás is ajánlott: többek között diéta, rendszeres testmozgás, lelki egyensúly helyreállítása. Mindez kiegészíthető alternatív terápiákkal is. Amennyiben ez nem hoz eredményt akkor érdemes elgondolkozni az inszemináció, illetve a lombikprogram lehetőségén.
Pajzsmirigy betegségek: itt szintén fontos szerepet kaphat a gyógyszeres terápia mellett az életmódváltás, valamint a lelki okok felderítése és annak kezelése (pl. stressztűrés növelése). Súlyosabb esetekben szükség lehet komolyabb beavatkozásokra is (sebészi, izotóp terápia).
Agyalapi mirigy daganata: pontos kivizsgálás alapján fontos a megfelelő gyógyszeres kezelés meghatározása, illetve szükség esetén sebészeti beavatkozás lehet indokolt.
Petevezető elzáródás: ebben az esetben egyedül a műtéti beavatkozás lehet eredményes.
Endometriozis: laparoszkópiás műtét, hormonális terápia, életmód program, esetenként a mesterséges megtermékenyítés hozhat csak eredményt.
Az okok felderítése tehát kulcsfontosságú, hogy mihamarabb el lehessen kezdeni a szükséges terápiát. Hiszen a megfelelő hormonális háttér a biztos siker záloga, ami szinte 100 százalékos eredményt hozhat.
Fotó: Profimedia – Red Dot