Főoldal > EGÉSZSÉG > Ezt teszi a testeddel a szója

Ezt teszi a testeddel a szója

szójatest
0

Írta:

A szója története Kínából indult, ahol már az i. e. 11. században fermentálták és étkezési alapanyaggá tették. Ma a szója nemcsak a hagyományos tofu és szójaszósz, hanem különféle egészséges alternatívák formájában is elérhető a piacon.

A szója Kínából származik , ahol kezdetben talajjavítóként használták, de az i. e. 11. században fermentálással ehetővé tették, így megszületett a szójaszósz , amely ma a kínai konyha elengedhetetlen alapanyaga. A szójatúrót, azaz tofut is készítenek belőle, amely gyorsan elterjedt Távol-Keleten. Hazánkban a II. világháború alatt a húshiány miatt vált népszerűvé a termesztése.

A szójababból készíthetünk tofu -t és szójaszósz -t, emellett szójatejet és szója joghurtot is gyártanak. Az ízesített szójatej íze hasonlít egy hagyományos turmixéra, míg a szójadesszertek helyettesítik a pudingot. Ezek laktózmentes alternatívák a laktózérzékenyek számára, és a szójakrémek felvágottakkal, a szójamargarin pedig koleszterincsökkentő hatása miatt népszerű. Emellett már szójatésztát is készítenek a szójalisztből, amelyet kenyerekbe is hozzáadhatunk, így egészen egészségesebbé tehetjük.

A szója egészségügyi előnyei közé tartozik, hogy magas kalcium, magnézium, vas, cink, folsav és B-vitamin tartalmú , különösen B12. A szójaolaj gazdag telítetlen zsírsavakban, koleszterinmentes, így a magas koleszterinszinttel küzdők is bátran fogyaszthatják. Segít a bőrápolásban, az érrendszer védelmében, és erősíti a csontokat is, ami különösen fontos a csontritkulás kezelésében . Segíti a zsírégetést és az emésztést, továbbá kedvezően hat a vércukorszintre is.

A szója a vegetáriánusok számára a legfontosabb fehérjeforrás , hiszen a szójabab 45%-a fehérjét tartalmaz, ráadásul ez az egyetlen növényi fehérje, amely az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen aminosavakat is biztosít. Nyersen nem alkalmas azonban hús helyett, mert olyan anyagot tartalmaz, amely gátolja a fehérjeemésztést, de feldolgozott formában megfelelően pótolhatja a húst, például töltött káposzta, bolognai vagy kolbász elkészítéséhez is használható.

Fontos észben tartani, hogy a szója hormonháztartásunkra is hatással van , mivel felépítése hasonlít az ösztradiol hormonéhoz. Kisgyerekeknek nem ajánlott, de felnőttek számára mértékkel fogyasztható, napi 25g szójaprotein, ami körülbelül 300g tofu vagy egy liter szójatejnek felel meg, jótékony hatást gyakorolhat az egészségre.


További cikkeink a témában