Június 2-án újra Wellness nap! Trendmutató sportesemény csupán 600 forintért, amin neked is ott a helyed! Még a fogimplantáció előtt is – melynek sikeressége közismerten rendkívül érzékeny a kockázatokra – csak kivételes esetekben történik meg a részletes és alapos felmérés.A fogorvosok között ismert, a lakosság körében kevéssé tudott, hogy a 30 év feletti lakosság több […]
Még a fogimplantáció előtt is – melynek sikeressége közismerten rendkívül érzékeny a kockázatokra – csak kivételes esetekben történik meg a részletes és alapos felmérés.
A fogorvosok között ismert, a lakosság körében kevéssé tudott, hogy a 30 év feletti lakosság több mint felénél, a 45 év felettiek 85%-nál jelentkezik a 3 mm mélységű ínytasak jelenléte esetén kimondható fogínysorvadás. A folyamatot egy szinte észrevétlenül előrehaladó és magától meg nem álló olyan jelenségnek ismerjük, mely néhány év alatt törvényszerűen a fogak vagy akár az implantátumok meglazulásához, majd elvesztéséhez vezet. Általában már későn válik a beteg számára nyilvánvalóvá, hogy fogai stabilitása annyira csökkent, hogy hamarosan fogvesztés előtt áll. Ennek veszélyét azonban már jóval korábban fel lehet ismerni, személyre szabott és több mint 100 féle dolgot elemző fogvesztés-kockázat elemzéssel.
Az elmúlt 20 év fogászati és implantológiai fogvesztéses esetei mutatják, hogy a nem kellően kivizsgált, fel nem ismert vagy figyelmen kívül hagyott kockázati tényezők állnak elsősorban a problémás fogvesztési esetek hátterében. A beültetett implantátumok körül ugyanúgy kialakulhat gyulladás, mint a saját természetes fogak körül, ha nem változtatnak a feltételeken. Aki foglazulás miatt elvesztette saját fogait, ugyanolyan tényezők miatt pár év alatt elvesztheti implantátumait is.
A kidolgozott új kockázatelemzés
A fogvesztés-kockázat vizsgálata a 96 kérdéses kérdőívekkel kezdődik, majd 50 klinikai vizsgálat adatai kerülnek az adatlapokra, majd 7 db egyéb területi kockázat felmérését követően történik az eredmények összesítése.
Az alapelemzéshez tartozik az általános egészségügyi állapot felmérése, az egyéni szervezeti egészség kockázatának vizsgálata, valamint a szájüregi állapot (íny, csont, fogstabilitás, szájhigiénia, fogpótlások stb.) az állcsontok, csontkínálat vizsgálata és értékelése. Ajánlható, további vizsgálatok során történik nagylabor, allergiavizsgálatok, fül-orr-gégészet, belgyógyászat, mikrobiológiai tenyésztés, CT, csontsűrűség értékelése, csontritkulás labor (biszfoszfonát).
A felmérés mellett a kockázatok csökkentésére rendelkezésre állnak kezelések, az ínyalatti terület szájhigiéniai kezelése, lézeres ínysorvadás kezelése APDT technikával, dióda sebészi lézer, mechanoterápia (sínezés), soft lézer kezelés, hyaluronsav, csontpótlás, lézer műtétek, piezo eljárások, stb.
A kockázatelemzéshez kapcsolódó értékelés feltárja, illetve előre jelzi az okokat a saját fogak és implantátumok meglazulásában, valamint az ínytasak, implantátum körüli gyulladás, mint góc okozta másodlagos problémák (szívinfarktus, koraszülés, agyvérzés stb.) elkerülési lehetőségeit. Támpontot ad a saját fogak vagy az implantátumok várható zavartalan élettartamának hosszára, az állapot javítását eredményező teendőkre.
A cél a beteg számára olyan megoldást találni, amivel a legtovább lehet biztosítani, hogy élhessen saját fogaival, ne legyen fogvesztése, és a költséges kezelések – mint például az új fogpótlások, az implantáció – tartósak és eredményesek legyenek.
Már fiatal felnőtt korban meg kell ismerni a beteg saját fogvesztésének kockázati tényezőit, mert ezek ismeretében még időben tud ellene tenni. Tévhit, hogy a fogínysorvadás az időskor problémája!
A kockázatcsökkentő kezelésekkel kevesebb panasz, probléma és a fogászati munkák jelentősen hosszabb élettartama várható.
Forrás: www.gasparmed.hu
Fotó: Profimedia – Red Dot