Bár a hal húsa alapvetően rengeteg tápanyagot tartalmaz, a vizek szennyezettsége miatt veszélyes betegségek alakulhatnak ki azoknál, akik túl sok halat fogyasztanak.
A halak húsa számos, szervezetünk számára létfontosságú tápanyagot tartalmaz, egy új amerikai kutatás szerint azonban nem várt, veszélyes következményei lehetnek annak, ha valaki túl sok halat eszik. Amerikai szakemberek egy hosszú kutatás során arra a következtetésre jutottak, hogy egyes, különösen zsíros halak gyakori fogyasztása esetén olyan szennyező anyagok halmozódhatnak fel a szervezetben, amelyek növelhetik a melanoma kialakulásának kockázatát – derül ki a Házipatika cikkéből. A legveszélyesebb anyagok közé tartozik a higany, valamint a festékadalékként és kenőanyagként is használt poliklórozott bifenil vegyületek, melyek rákkeltő hatással bírnak.
A szakértők arra is rájöttek, hogy a melanoma kialakulásának esélye magasabb volt azoknál, akik gyakori rendszerességgel fogyasztottak tonhalat.
A kutatók számos egyéni tényezőt, például a fizikai aktivitást, a családon belüli rákos megbetegedések előfordulását illetve a dohányzást és az alkoholfogyasztást is figyelembe vették, azt viszont például nem, milyen bőrtípusa, hajszíne és korábbi napégése volt az egyéneknek.
A kutatásban résztvevő szakemberek hangsúlyozták, hogy eredményeik csak megfigyelésen alapulnak, így nem bizonyított, hogy a halfogyasztás melanomát okoz, a legtöbb pikkelyes húsa pedig rengeteg nyomelemet, tápanyagot és vitamint tartalmaz, így nem szabad kiiktatni az étrendből. Az olyan zsíros halak, mint a tonhal, lazac, ponty vagy szardínia húsa rengeteg egészségre káros anyagot tartalmazhat, így ezek fogyasztását érdemes csökkenteni.