Ez, a Földközi-tenger partvidékén – főként Görögországban, Olaszországban, Franciaországban – termesztett növény az ott élő népek egyik kedvenc csemegéje. Nem csoda, hiszen jótékony élettani hatásai mellett finom és kevés kalóriát tartalmaz. Lássuk kicsit részletesebben, hogy miért érdemes articsókát fogyasztanod! Minden falatban egészség Az articsóka jellegzetes ízét a benne lévő keserűanyagnak, az ún. cinarinnak köszönheti. A benne lévő cinarin segíti a […]
Ez, a Földközi-tenger partvidékén – főként Görögországban, Olaszországban, Franciaországban – termesztett növény az ott élő népek egyik kedvenc csemegéje. Nem csoda, hiszen jótékony élettani hatásai mellett finom és kevés kalóriát tartalmaz. Lássuk kicsit részletesebben, hogy miért érdemes articsókát fogyasztanod!
Minden falatban egészség
Az articsóka jellegzetes ízét a benne lévő keserűanyagnak, az ún. cinarinnak köszönheti.
- A benne lévő cinarin segíti a májsejtek méregtelenítő tevékenységét és javítja a zsíremésztési folyamatot.
- Az articsóka csökkenti a vér magas zsírértékét, a benne lévő epeképzést segítő anyag pedig a ballasztanyagokkal együtt segíti a koleszterin kiválasztását.
- Sok C-, E-, B-vitamin és béta karotin található benne.
- Gazdag ásványi anyagokban, káliumban, kalciumban, vasban és magnéziumban.
- Az articsóka kifejezetten javasolt lehet cukorbetegek számára, mert a benne lévő inulin nem befolyásolja a vércukorszintet. Fogyasztásával kapcsolatban kérd ki szakember tanácsát.
Mire figyelj a vásárlásnál?
– Figyelj arra, hogy mindig friss növényt vásárolj: ha a levelek végén barna foltok találhatók és a levelek tapintásra szárazak, akkor ne vedd meg.
– Vásárlás után az articsókát tekerd fóliába, mert így néhány napig még eltartható a hűtőszekrényben.
– A konzerv formában kapható articsóka kevesebb vitamint tartalmaz, de ugyanannyi cinarin van benne, mint a nyers formában kapható zöldségben.