„Egyre emberesedünk” – állapítják meg ismerőseink elégedetten, hozzátéve, hogy a férfi nem is férfi 100 kg alatt. Az elhízás a férfiakat is szép számban érinti, de az erősebbik nem fogyásával csak nagyon keveset foglalkozunk. Nem véletlenül van ez így: amíg a hagyományos felfogás szerint a nők fő értéke a csinos külső és az, hogy mennyire […]
„Egyre emberesedünk” – állapítják meg ismerőseink elégedetten, hozzátéve, hogy a férfi nem is férfi 100 kg alatt. Az elhízás a férfiakat is szép számban érinti, de az erősebbik nem fogyásával csak nagyon keveset foglalkozunk. Nem véletlenül van ez így: amíg a hagyományos felfogás szerint a nők fő értéke a csinos külső és az, hogy mennyire háziasak, addig a férfiasság mércéje még mindig az, hogy a férfi hogyan tud a munkában helytállni és milyen pénzügyi sikerei vannak. Mivel a nők többsége szerint egy férfi vonzereje nem elsősorban a fitt külsőben rejlik, hanem a kisugárzásban és a gondoskodásra való hajlamban, ezért fordulhat elő az, hogy a férfiak számára még mindig nem központi kérdés a túlsúly. Egyik felfogással sem szükséges feltétlenül azonosulni: mindannyian tudjuk, hogy nemtől függetlenül többek vagyunk a külsőnknél vagy a pénztárcánknál. Azt azonban tudomásul kell venni férfiként is, hogy a nők értékelik a férfiasan ápolt, sportos külsőt. Arról nem is beszélve, hogy az elhízásnak olyan következményei lehetnek, mint a romló állóképesség, a 2-es típusú cukorbetegség és a vele összefüggésben kialakuló maradandó potenciazavar. A két nem energia- és tápanyagigénye némileg eltér, de a fogyáshoz vezető lépések alapvetően ugyanazok.
Férfias hibák az étkezések során
A magyar virtus évszázadok óta egyet jelent azzal, hogy az asztalnál is megmutatjuk milyen fából faragtak bennünket! A legcsípősebb paprikát is vidáman fogyasztjuk el, torkunkat pedig maró, gasztronómiai szempontból élvezhetetlen tömény italokkal öblítjük le. A zsíros, laktató ételhez – amiből többször repetázunk – jól illik mindez, a következmény pedig kiszámítható. A férfiakra jellemző a nagyobb mértékű alkoholfogyasztás, amit feltétlenül mérsékelni kell, mert sok üres kalória elfogyasztásával jár, így gátja lehet a fogyásnak. Első lépésként meg kell találni azokat a célokat, amelyek miatt érdemes fogyni. Ha kitűztük a célokat, itt az ideje annak, hogy kivizsgáltassuk magunkat az orvossal, megtudjuk, van-e a fogyókúrának és rendszeres testmozgásnak bármilyen egészségügyi akadálya. Ezután célszerű dietetikushoz fordulni, aki segít egy pár hetes változatos, de nem túl bonyolult étrend összeállításában. Javasolt belevágni az sportolásba is személyi edző segítségét igénybe véve. A férfiaknak ahhoz, hogy fogyjanak, nincs feltétlenül szükség – egy alap multivitamin készítményen túl – étrend-kiegészítő használatára, bár a népszerű és fogyást nem igazoltan támogató L-karnitin javíthat a potencia problémákon, fokozhatja a termékenységet és segítheti az edzések alatt megsérült izomzat regenerálódását. Alkalmazásával kapcsolatban célszerű kikérni szakember véleményét.
Sport – mit és mennyit?
A férfiaknak nagy az izomtömege, több energiát égetnek el, így nagyon drasztikus fogyókúrákra is ritkábban van szükségük. A helytelen, nagymértékű izomvesztéssel járó éhezős fogyókúrák helyett a férfiak körében népszerűbb az a megoldás, hogy egyszerű, magasabb fehérjetartalmú étrendet követnek, ami mellett rendszeresen (legalább heti 3-5 alkalommal!) sportolnak – ezt is fokozatosan, és csak orvosi vizsgálat után szabad bevezetni a sérülések és más egészségügyi problémák elkerülése céljából.
- A férfiaknak javasolt állóképességi terhelés a futás és az úszás. A futást célszerű gépeken végezni, így szabályozható az időtartam és az edzés intenzitása.
- A kerékpározást egyetlen férfinek sem javaslom hosszútávon: vizsgálatok szerint ugyanis a kerékpár nyerge ronthatja bizonyos szervek vérellátását, amelyet a kutatók a később jelentkező merevedési zavarokkal is összefüggésbe hoztak. (Nők esetében is feltételezik ennek szexuális zavarokat előidéző hatását!).
- A mértékkel, óvatosan végzett súlyzós edzés jól kiegészíti az állóképességi mozgást. Az eredmény ebben az esetben értékesebb, mintha csak a kilókra ügyelnénk.
A szakértő véleménye:
Céljaink elérése után sem szabad visszatérünk régi, súlygyarapodást előidéző étrendünkhöz és életmódunkhoz. Ha nem tesszük életmódunk szerves részévé az egészséges táplálkozást és a rendszeres testmozgást, ha rövidtávon gondolkodunk, akkor szép eredményeink hamar szertefoszlanak. Törődjünk bele: soha nem térhetünk vissza teljesen korábbi életmódunkhoz – ám az elért eredmények, a jobb közérzet, a több energia, az egészség megőrzése kárpótlást nyújtanak mindezért!