A finomított cukorról ugyanis már a legtöbben tudjuk, hogy csak egy édes méreg, ami elhízáshoz vagy akár cukorbetegséghez is vezethet. Miért veszélyes a finomított cukor? A testünk állandó mozgásban van, folyamatosan „dolgozik”, még akkor is amikor alszunk. Ehhez a működéshez pedig energiára van szüksége. Az energiát 10 százalékát kellene cukorból nyernünk. A […]
A finomított cukorról ugyanis már a legtöbben tudjuk, hogy csak egy édes méreg, ami elhízáshoz vagy akár cukorbetegséghez is vezethet.
Miért veszélyes a finomított cukor?
A testünk állandó mozgásban van, folyamatosan „dolgozik”, még akkor is amikor alszunk. Ehhez a működéshez pedig energiára van szüksége. Az energiát 10 százalékát kellene cukorból nyernünk. A többit a bevitt szénhidrátokból, amelyek glükózzá alakulnak a testünkben. Ez az egyszerű cukor az, ami biztosítja a szervezetünk működését.
Az egyszerű cukor azonban egészen más, mint a boltban kapható finomított cukor!
Az édességek, sütemények, csokoládék mind-mind finomított cukorból készülnek.
A finomított cukor pedig túl gyorsan szívódik fel, aminek hatására az inzulin termelése megnő a hasnyálmirigyben.
Ennek az az eredménye, hogy a nagy mennyiségű inzulin gyorsan és rögtön vonja ki a cukrot a vérből.
Amikor túl sok cukrot von ki a vérből azzal a szervezetünk nem tud mit kezdeni, hiszen annyit nem tud azonnal felhasználni, így ez a cukor elraktározásra kerül, illetve megerjed.
Az elraktározott cukor elhízáshoz vezet, a megerjedt cukor pedig úgy hat a szervezetünkre, mint az alkohol, tehát károsítja a májat és az idegsejteket.
Ezeken kívül számos más betegséget is előidézhet, hiszen már bizonyított, hogy a szív-koszorúér betegségeknél is közrejátszik a glükózanyagcsere zavara.
Az egyik legsúlyosabb következmény azonban a cukorbetegség. A megterhelt hasnyálmirigy ugyanis kimeríti az inzulintermelő béta-sejteket, és előidézi a betegséget.
Nagyon fontos tehát, hogy odafigyeljünk arra, hogy kerüljük a finomított cukrokat. Erre már érdemes időben megtanítani a gyermekeinket is, mert számukra talán még veszélyesebb a fogyasztása.
Fogyasszunk inkább sok gyümölcsöt, amelyek között biztosan találunk finom édeset is, vagy keressünk alternatívát, amivel helyettesíthetjük ezt a mérget.
A nyírfacukor például remek alternatíva lehet, hiszen az íze nagyon hasonlít a cukorhoz, az élettani hatása azonban éppen az ellenkezője.
Figyeljünk oda az egészségünkre és száműzzük az étrendünkből a finomított cukrot éppen úgy, mint a fehér lisztet!