Íme, néhány tipp, hogyan faraghatsz le az irdatlan mennyiségű hulladékból úgy, hogy közben még trendi is maradj! A zöld szemlélet a ruházkodás terén ma távolról sem jelent patchworkös hippi ruhákat. Szerencsére egyre több céget és divattervezőt foglalkoztat a kérdés, hogyan lehetünk egyszerre divatosak és környezettudatosak. Vess egy pillantást ezekre az ígéretes kezdeményezésekre! Tudatos kollekciók Számos […]
Íme, néhány tipp, hogyan faraghatsz le az irdatlan mennyiségű hulladékból úgy, hogy közben még trendi is maradj!
A zöld szemlélet a ruházkodás terén ma távolról sem jelent patchworkös hippi ruhákat. Szerencsére egyre több céget és divattervezőt foglalkoztat a kérdés, hogyan lehetünk egyszerre divatosak és környezettudatosak. Vess egy pillantást ezekre az ígéretes kezdeményezésekre!
Tudatos kollekciók
Számos márka rukkolt elő organikus pamutból készült, fair trade szellemben készült darabokkal. Talán meglepő, hogy a gyapot termesztés során használják fel a legtöbb permetezőszert, amivel ez az iparág a leginkább környezetszennyező tevékenységek egyik éllovasa. A biopamutot előállító gazdaságokban ezzel szemben nem vegyszereznek, a növény védelméről természetes módon gondoskodnak. Elsősorban külföldön örvendenek nagy népszerűségnek a kizárólag organikus alapanyagokból dolgozó ruházati cégek, mint a People Tree, a Goodone vagy a U2 frontembere, Bono és felesége által alapított Edun. Ezeknél a vállalkozásoknál gyakran fair trade szellemben zajlik az egész gyártási folyamat, ügyelve a környezetvédelemre is. A legfőbb gyapottermelő országok gyakran a világ legszegényebbjei közé tartoznak, a nyomott árakkal dolgozó tömegtermelés pedig a megélhetéshez sem elegendő hasznot hagy a termelőknek, sőt, a gyermekmunka sem ritka.
Az egyre trendibb zöld kollekciók sorába már olyan nagy cégek is beszálltak, mint a H&M, a C&A, a Jackpot, vagy a Marks&Spencer. A változás szele az olyan high-fashion luxus márkákat is elérte, mint a Lanvin vagy az Alberta Ferretti, ahol luxus biopamutból készült nyári ruhákat vásárolhatnak meg a divat rajongói. Sőt, a London Fashion Week-et követően kizárólag etikus márkák legújabb kreációi vonulnak fel. A www.greenloop.com oldalon számos érdekességet találhatsz a témában.
Gondold újra!
Környezetvédők szerint azonban a kukába kerülő anyagok mennyiségére is ráférne a csökkentés. A divat köreiben gyakran alkalmazott tevékenység, mely szerint a megmaradt, gazdára nem talált ruhák egyszerűen a szemétben landolnak, hatalmas felháborodást keltett. Néhány innovatívan gondolkodó ember azonban erre is talált megoldást: megszülettek az újrahasznosított anyagokból készült kollekciók. A boltok polcain újrahasznosított poliészterből készült kiegészítők, blúzok vagy éppen régi farmerekből varrt cipők jelentek meg.
Egy kis fantáziával te is kreálhatsz új darabokat a megunt holmikból. Ha nem túl jó a kézügyességed látogasd meg a varrónőd! A „nem szeretem” vagy előnytelen daraboknak sem kell a szemétben végeznie, a tengerentúlon egyre többen hódolnak a ruhacserélgetős buliknak. A recept egyszerű: hívd össze a barátnőket, mindenki hozza el a megunt holmijait, így könnyen meglehet, hogy kincset találtok a másik szekrényében. Ha végképp semmire nem mész egy ruhadarabbal, de még hordható állapotban van, akkor pedig irány a Vöröskereszt!
A vintage diadala
A hollywoodi sztárokat elnézve észrevehetted, hogy mekkora trend a vintage ruha. Egyre gyakrabban jelennek meg az ’50-es, ’60-as évek kreációi a vörös szőnyegen. Nálunk az Ómama Antik és az Ómama Bizsujában találhatsz igazi gyöngyszemekre a múltból. Számos használtruha bolt forgalmaz olyan márkákat, melyek nem kaphatóak nálunk. Sőt, néhány üzletben, megunt darabjaidért cserébe választhatsz újat a kínálatból. Az Ebay a legjobb lelőhely az alig használt, jó állapotú, az eredetinél lényegesen olcsóbb márkás ruhákhoz, táskákhoz, kiegészítőkhöz. Így garantáltan nem fog szembe jönni veled az utcán új kedvenced.