Irány a konyha! Bőrünket nemcsak a kozmetikában szépíthetjük. Az üdítő frissítés néha csak egy „karnyújtásnyira”van: a hűtőszekrényben vagy a spájzban. Az otthoni bőrápolás előnye, hogy a felhasznált gyümölcsök, zöldségek tele vannak olyan nyersanyagokkal, amelyek alkalmasak szépítkezési célra is. Mert amit meg lehet enni, az a bőrnek is jó. És amit enni lehet, azt kenni is lehet. […]
Irány a konyha!
Bőrünket nemcsak a kozmetikában szépíthetjük. Az üdítő frissítés néha csak egy „karnyújtásnyira”van: a hűtőszekrényben vagy a spájzban.
Az otthoni bőrápolás előnye, hogy a felhasznált gyümölcsök, zöldségek tele vannak olyan nyersanyagokkal, amelyek alkalmasak szépítkezési célra is. Mert amit meg lehet enni, az a bőrnek is jó. És amit enni lehet, azt kenni is lehet.
- Fontos szempont, hogy csakis az alaposan megmosott, megbízható helyről beszerzett – lehetőleg bio – gyümölcsöt vagy zöldséget és fűszereket használd a bőrödre. A szöszös gyümölcsöket, például az őszibarackot, úgy hámozd meg, hogy a héjról a szennyeződés ne kerüljön a gyümölcslébe, mert irritációt okozhat.
- A nagyobb illatanyag-tartalmú, apró magvas gyümölcsök, mint például az eper, a málna, a bőrrel érintkezve csalánkiütést okozhatnak. A nagyon savas gyümölcslevek, mint a citromlé csak hígítva alkalmazhatók, mert töményen károsíthatják a bőrt.
- Ha gyümölcsléből az évszaknak megfelelő pakolást készítesz, mindig csak annyit tegyél a tálkába, amennyit közvetlenül felhasználsz, mert ha sokat állnak, veszítenek a biológiai értékükből.
- A tál, amiben az összetevőket kevered, legyen nagyon tiszta és fémmentes. A felkenéshez ecsetet vagy a kezedet használd.
- Nagyon fontos, hogy a maszkok felkenése előtt tisztára radírozd az arcod. Ez segít a hatóanyagok felszívódásában.
- Fontos megtalálni az egyensúlyt: legyen tiszta a bőröd, de ne vond el belőle az összes zsiradékot. A tökéletes hatás kedvéért, először radírozd át nagy szemcsés kristálycukorral vagy sóból és citromléből kikevert peelinggel.
- A bőrproblémákra használható maszkok nagyrészt joghurt alapúak, de sűríthetsz tejporral is!
Frissítő maszk fáradt bőrre
Hozzávalók:
4 teáskanál joghurt
6 csepp kamilla illóolaj (nyugtat, fertőtlenít)
3 csepp verbéna illóolaj (lágyít).
Erre a bőrtípusra használhatsz még a naspolyát, sárgadinnyét, kajszibarackot és málnát is.
Keverd össze a hozzávalókat, kend az arcodra és 20 percig hagyd a bőrödön. Lemosás után hidratálj a szokásos krémeddel.
Tonizáló maszk zsíros bőrre
Hozzávalók:
6 teáskanál joghurt
2 csepp kakukkfű olaj (fertőtlenít, összehúzó hatású)
2 csepp mentaolaj (tonizál, frissít)
1 citrom leve (összehúzó hatású)
2 evőkanál krumpli leve (lágyít)
Fél csomag élesztő (táplál, szabályoz, lágyít)
Zsíros bőrre alkalmazhatók még: ribizli, szilva, fokhagyma, paradicsom és a répa.
Az összetevőket turmixold össze, kend fel az arcodra, majd 20 perc múlva mosd le langyos vízzel.
Mézes mandulás maszk száraz bőrre
Hozzávalók:
6 teáskanál joghurt
1 mandula finomra darálva (eltávolítja az elhalt hámot)
2 evőkanál méz (véd, hidratál)
2 evőkanál búzacsíra lé (E-vitamin forrás, szabadgyök-megkötő)
Nincs más dolgod, minthogy összekeverd a hozzávalókat, felkend az arcodra, 20 percig rajtahagyd és langyos vízzel leöblítsd.
Lágyító, zabpelyhes maszk érzékeny, irritált bőrre
Hozzávalók:
6 teáskanál joghurt
Negyed csésze zabpehely
1 evőkanál méz
Az összetevőket vékonyan kend fel az arcbőrre!
Az irritált bőrrel az alma is csodákat tesz! Hámozd meg, turmixold össze és 20 percre hagyd az arcodon. Utána langyos vízzel mosd le, dőlj hátra és pihenj.
A házilag elkészíthető pakolások palettája ezzel korántsem teljes. Ha nagymamáink praktikáihoz folyamodsz, arra is figyelj, hogy fogyassz minél több zöldséget, salátát és gyümölcsöt, mert ezek vitaminjai belülről frissítik a bőrt.