Ha a várandósság a 28. hét előtt megszakad és a magzat nem mutat életjeleket, vetélés történik. Orvosi szempontból több formáját különböztetjük meg. Lefolyása szerint megkülönböztetünk fenyegető-, kezdődő-, befejezett-, befejezetlen-, elkésett-, szokványos vetélést. Leggyakrabban az ún. „fenyegető” vetélés fordul elő, amely a várandósság első időszakában jellemző. Ilyenkor pihenés és vitaminok szedése javasolt. Néhány esetben enyhe nyugtatót is ír […]
Ha a várandósság a 28. hét előtt megszakad és a magzat nem mutat életjeleket, vetélés történik. Orvosi szempontból több formáját különböztetjük meg. Lefolyása szerint megkülönböztetünk fenyegető-, kezdődő-, befejezett-, befejezetlen-, elkésett-, szokványos vetélést. Leggyakrabban az ún. „fenyegető” vetélés fordul elő, amely a várandósság első időszakában jellemző. Ilyenkor pihenés és vitaminok szedése javasolt. Néhány esetben enyhe nyugtatót is ír az orvos.
A „fenyegető vetélés” tünetei:
- enyhe vérzés – gyakran csak a vizelet ürítése közben lehet észrevenni, és az aktuális menstruáció időpontjában szokott jelentkezni, azaz a 4., 8., 12. hétben vagy a 14. hét körül, amikor a lepény átveszi a sárgatesthormon termelését
- az alhas görcsölése
- fájdalom a keresztcsont környékén
Mi okozhat vetélést?
- a spirálviselés – ha a spirál ellenére várandós lesz a kismama
- a hosszú ideig irritációt jelentő spirál, amelynek kivétele után nőhet a vetélés kockázata
- a környezet káros hatásai (pl.: mérgezés, sugárzás)
- az édesanya méhének rendellenességei
- a méhnyak elégtelensége
- cukorbetegség
- pajzsmirigytúltengés
- súlyos vérszegénység
- dohányzás, alkohol, drogok
- fertőző betegségek
- megterhelő fizikai munka, pszichés trauma, stresszes életmód
- az apai spermiumok kóros állapota
Magzati okok lehetnek:
- a beágyazódás zavarai
- az embrió fejlődési rendellenességei
- kromoszóma defektusok.
Ne feledd: Több tényező együttes jelenléte növelheti a vetélések számát!
Mennyi időt kell várni a következő várandóssággal?
Ha a kismama elvetélt, gyakori kérdés, hogy mennyi időt kell várni egy újabb teherbeeséssel. Az orvos ilyenkor figyelembe veszi az anya életkorát, egészségi állapotát, a vetélés vélt okát és következményeit is. Általában a vetélést követő 2-4 hét elteltével ismét el lehet kezdeni a házas életet, de csak akkor, ha a vérzés elmúlt. A következő várandóssággal azonban mindig célszerű kivárni a három hónapot.
Mit tehetsz még? - A dúla javaslatai:
- Figyelj a megfelelő ásványi anyag és vitaminpótlásra, mert hiányuk vetélést okozhat. Az E-vitamin segíti a nemi hormonok működését, ezért fogyassz sok teljes kiőrlésű lisztből készült pékárut, búzacsírát, sütéshez használj növényi olajokat.
- A spontán vetélés leggyakoribb oka a folsavhiány. Étrendedben szerepeljenek a folsavban gazdag ételek: például a mandula, mogyoró, tojás vagy a spenót.
- Vesd be a palástfüvet! A belőle készült teának méhizomzat erősítő és vérzéscsillapító hatása van. Azok, akik már átestek egy vetélésen mindenképpen javasolt ezt a teát kortyolgatni!
- A vetélés után, a nők sokszor elfojtják magukban bánatukat, amely megnehezíti számukra a gyász leküzdését és feldolgozását. Ehhez időre és energiára van szükség. Az együttérzés hiánya még nehezebbé teheti az anya számára a helyzetet, ezért fontos megadni neki minden segítséget, a lehetőséget és elegendő időt arra, hogy kifejezze gyászát. Látogass el a www.szuleteshete.hu oldalra is, amely segít abban, hogy könnyebben megbirkózz érzéseiddel, a gyásszal és elbúcsúzhass attól a személytől, akitől oly nehéz búcsút venni.