Mi a depresszió?Változékony hangulatot jelöl, mely ingerlékenységgel, búskomorsággal, az életkedv elvesztésével járhat. A depressziós egyént nem érdeklik a vidám programok, a társaságba járás, a pozitív kikapcsolódási formák. A betegségnek több fajtája van: beszélhetünk nagy fokú depresszióról, ún. bipoláris depresszióról, krónikus alacsonyfokú depresszióról (dysthymia), valamint időszakos depresszióról is. Ha a lent felsorolt tünetek nagyon markánsan jelennek […]
Mi a depresszió?
Változékony hangulatot jelöl, mely ingerlékenységgel, búskomorsággal, az életkedv elvesztésével járhat. A depressziós egyént nem érdeklik a vidám programok, a társaságba járás, a pozitív kikapcsolódási formák. A betegségnek több fajtája van: beszélhetünk nagy fokú depresszióról, ún. bipoláris depresszióról, krónikus alacsonyfokú depresszióról (dysthymia), valamint időszakos depresszióról is. Ha a lent felsorolt tünetek nagyon markánsan jelennek meg és kihatnak az egyén mindennapjaira, érdemes odafigyelni, mert nagy valószínűséggel baj lehet!
Ki hajlamos a depresszióra?
- aki magányos
- aki válás vagy párkapcsolati krízis után van
- aki munkahelyi nyomás alatt van
- pénzügyi nehézségekkel küzdők
- gyermekkori traumáktól szenvedők
A depresszió tünetei:
- csökkent energiaszint, lehangoltság, kedvetlenség
- alvászavarok (például túlzott aluszékonyság)
- evészavarok (étvágy növekedése, túlzott szénhidrát fogyasztás)
- koncentrálási problémák, munkavégzési nehézségek
- döntésképtelenség
- testi fájdalmak és szenvedés
- motiváció hiánya
- önmarcangolás
- szorongás
Ha baj van – van segítség is!
A depresszió a megfelelő segítséggel gyógyítható. Pszichoterápiás kezelésekkel, önismereti tréningekkel, autogén tréninggel a tünetek enyhíthetők. Ha szükséges, az antidepresszánsok segítségével az alvási ciklus is helyreállítható, visszatérhet az étvágy és a tetterő is.
A depresszióról számokban
– A depresszió az egyik leggyakoribb lelki betegség. A népesség körülbelül 5%-a szenved élete során olyan súlyos depressziós állapotban, ami már orvosi kezelést igényel.
– A nők sajnos hajlamosabbak a depresszióra, mint a férfiak. Ám 7 nőből mindössze egy beszél erről a betegségről orvosának.
– A depresszió bármely életkorban előfordulhat, de leggyakrabban 35-55 éves korú nőknél jelentkezik.
Képek forrása: Profimedia.hu