Sajnos ezek a betegségek nemcsak az idős nőket érintik, ezért már fiatal korban is érdemes odafigyelned a testedre: a mell- és a méhnyakrák, valamint a csontritkulás is jól kezelhető, ha időben veszik észre! 1. Méhnyakrák A méhnyakrák a leggyakoribb daganatos betegségek közé tartozik: csak Magyarországon évente két-háromezer nőnél fedezik fel ezt az alattomos kórt. A […]
Sajnos ezek a betegségek nemcsak az idős nőket érintik, ezért már fiatal korban is érdemes odafigyelned a testedre: a mell- és a méhnyakrák, valamint a csontritkulás is jól kezelhető, ha időben veszik észre!
1. Méhnyakrák
A méhnyakrák a leggyakoribb daganatos betegségek közé tartozik: csak Magyarországon évente két-háromezer nőnél fedezik fel ezt az alattomos kórt. A méhnyakrák kialakulásában fontos szerepe van az öröklődésnek, de egyéb tényezők is növelik a betegség kockázatát – például a szexuális úton is terjedő humán papillomavírus, a dohányzás, valamint a harmincöt év feletti életkor. Szerencsére a túlélési arány a nulladik stádiumban közel száz százalékos, ezért a rendszeres szűrővizsgálat életmentő is lehet!
Tünetek:
Sajnos a méhnyakrák sokáig teljesen tünetmentes, előrehaladott állapotban szokatlan hüvelyi folyást, szabálytalan vérzést, valamint szexuális aktus közben és után fájdalmat okoz. Ha ilyen tüneteket észlelsz magadon, azonnal menj orvoshoz!
Tipp:
Tizennyolc éves kortól, illetve a szexuális élet megkezdésétől minden nőnek évente egyszer érdemes elmennie nőgyógyászati szűrésre! Nem kell tartanod a citológiai vizsgálattól, ugyanis teljesen fájdalommentes – az orvos egy vékony eszközzel sejtmintát vesz a méhnyak felszínéről, majd alaposan megvizsgálja az érintett területet. A HPV vírus ellen már védőoltás is létezik, amelyet leginkább serdülőkorban érdemes beadatni, de akkor is hatékony védettséget szerezhetsz, ha 16 és 26 korod között kapod meg!
2. Csontritkulás
Közel egymillió embert – 600 ezer nőt és 300 ezer férfit – érint Magyarországon a csontritkulás, amelyet világszerte néma járványnak neveznek. Nem véletlenül, sok esetben tünetek nélkül alakul ki a csont anyagcseréjének a betegsége, amelynek következtében a csontok mennyisége csökken, minőségük pedig romlik. Sokaknál ezért csak az első törés után diagnosztizálják az osteoporosist, amelynek több fajtája van: a primer elsősorban idős korban, illetve a menopauza után jelenik meg, míg a szekunder csontritkulást különféle vese-, máj- és bélbetegségek is okozhatják.
Tünetek:
Kezdetben egészen hétköznapi tünetek jelezhetik a csontritkulást, például a terheléskor fellépő hát- és derékfájdalom. Akkor is érdemes orvoshoz fordulnod, ha láthatóan csökken a testmagasságod, vagy hajlott a testtartásod.
Tipp:
A betegséget a kezdeti időszakban reumatológus állapítja meg az esetleges tünetek, a hajlamosító tényezők és a beteg vizsgálata alapján. A csontok minőségét és mennyiségét ma már laboratóriumi, műszeres és röntgenvizsgálatokkal is tudják ellenőrizni, fontos azonban a megelőzés is: kalciumban és D-vitaminban gazdag étrenddel, rendszeres testmozgással, valamint a dohányzás kerülésével csökkentheted a betegség kialakulásának esélyét!
3. Mellrák
Évente 2400 nő esik áldozatául az emlőráknak Magyarországon, pedig ha időben felismerik a kórt, kilencven százalékos a gyógyulás esélye. Az orvosok rizikótényezőként tartják számon a dohányzást, a családi halmozódást, a rendszeres alkoholfogyasztást, a hosszan tartó hormonkezeléseket, a korábbi emlődaganatot, a kései terhességet, valamint az életkort, a betegség ugyanis az esetek nyolcvan százalékában ötvenévesnél idősebb nőknél fordul elő.
Tünetek:
Mindenképpen fordulj orvoshoz, ha váladékozik a mellbimbód, ha kisebb-nagyobb csomót vagy kidudorodást érzel a melleidben, vagy ha megváltozik a kebleid mérete!
Tipp:
Mammográfiás vizsgálatot negyvenöt éves kor alatt háromévente, negyvenöt és ötvenéves kor között kétévente, ötvenéves kor felett pedig minden évben érdemes elvégeztetni. Fontos azonban, hogy otthon havonta legalább egyszer (de ne a menstruációd ideje alatt) megvizsgáld a melleidet: olajos vagy krémes kézzel tapogasd végig a kebleidet a hónaljadtól kezdve egészen a mellbimbódig, így minden apró elváltozást megérzel!
Tudtad?
1. A mellrák a tévhitekkel ellentétben a férfiakat is érinti, leggyakrabban idős korban jelenik meg náluk a betegség. Növeli a betegség kockázatát a genetikai hajlam, az elhízás, a túlzott alkoholfogyasztás és a magas ösztrogénszint.
2. A HPV vírust nemcsak közösülés útján kaphatod el, de akár orális együttlét során is!
3. Az orvosi megfigyelések szerint a fehér bőrű, világos hajú nőknél gyakrabban fordul elő a csontritkulás, mint sötét bőrű és hajú társaiknál.