Főoldal > EGÉSZSÉG > Alattomos kór: a chlamydia

Alattomos kór: a chlamydia

0

Írta:

Egy apró kórokozó A Chlamydia trachomatis egy vírusszerűen viselkedő parazita, rendszertanilag a baktériumok és vírusok közé sorolható, amely a gazdaszervezet citoplazmájában szaporodik. Az egyik legelterjedtebb nemi úton terjedő betegség, amely azonban idejében felfezezve gyógyítható. Legnagyobb veszélye azonban – a terjedésén túl – abban áll, hogy sokszor már csak valamilyen szövődmény kapcsán terelődik rá a gyanú. […]

Egy apró kórokozó

A Chlamydia trachomatis egy vírusszerűen viselkedő parazita, rendszertanilag a baktériumok és vírusok közé sorolható, amely a gazdaszervezet citoplazmájában szaporodik. Az egyik legelterjedtebb nemi úton terjedő betegség, amely azonban idejében felfezezve gyógyítható.

Legnagyobb veszélye azonban – a terjedésén túl – abban áll, hogy sokszor már csak valamilyen szövődmény kapcsán terelődik rá a gyanú.

A 25 évnél fiatalabb, szexuálisan aktív nők közül tízből egy személy chlamydiával fertőzött. 20 éves kor alatt a védekezés nélküli nemi élet miatt meglehetősen nagy a kockázat, később pedig a gyakori partnerváltások teszik indokolttá a rendszeres ellenőrzéseket. De a fertőzés nem csak a nőket érinti, a 20 és 30 közti férfiak is a kiemelten veszélyeztetett csoportba tartoznak.

 Uszodában nem fertőz

A Magyarországon 2-10 százalékos előfordulású fertőzés nem kizárólag szexuális aktus során terjed, bár ez a legnagyobb kockázatot jelentő forrás – ide értve az orális szexet és a közösen használt szexuális segédeszközöket is. Azonban egy fertőzött anya szülőútjain áthaladva az újszülött is megfertőződhet. Nem kell tartani azonban attól, hogy egy ölelés, csókolózás evőeszköz – vagy vécéhasználat, esetleg uszodai úszás során kerülnénk kapcsolatba a chlamydiával. Azonban fertőző lehet még a madarak által terjesztett Chlamydia psittaci, amely a tojáson lévő egyéb baktériumokkal is bevihető a szervezetbe.

Mindent összevetve mivel nemi úton terjedő vírusról van szó, a leghatékonyabb megelőzés a védekezés. Az óvszeren kívül alkalmas lehet még helyi fogamzásgátló és antibakteriális hatású hüvelytabletta vagy krém is. A tévhitekkel szemben a gyakori hüvelyöblítés sem tesz jót, hiszen kimossa az egészséges baktériumflórát is. A monogám kapcsolatok azonban valóban erősen lecsökkentik a fertőződés veszélyét.

Tünetek férfiaknál, nőknél

Az esetek döntő többségében a chlamydia fertőzés nem okoz semmiféle panaszt, így a legtöbben észrevétlenül esnek át rajta. Azonban a nőknek mindenképpen fel kell figyelniük, ha esetleg gyakori vizelési ingert, fájdalmas vizeletürítést tapasztalnak, esetleg szokatlan hüvelyi folyás, vagy menstruációk közti vérzés, esetleg az aktus során fellépő fájdalom jelentkezik. Amennyiben orális vagy anális közösülés történt, a garat és a végbél is produkálhat tünetet: például fájdalommal és váladékozással járó betegséget. A férfiak esetében is létezik néhány gyanakvásra okot adó jel, például a vizelés közbeni égő, fájó érzés, esetleg a vörös pénisznyílás, vagy éppen a herén jelentkező vöröses, fájdalmas duzzanat.

Diagnózis és kezelés

Ha fertőzésre gyanakszunk, vagy csupán a gyakori partnerváltás ad okot az aggodalomra, a háziorvosunktól vagy a nőgyógyásztól kérhetünk beutalót a legközelebbi kórház STD (nemi úton terjedő betegségek)-ambulanciájára. (A házi használatú tesztek veszélye az, hogy negatív eredmény esetén, az esetleges panaszok fennállásakor az orvosi vizsgálat jelentős késedelmet

szenvedhet, és más típusú fertőzésekre sem derülhet fény.) Gyakran elég egy egyszerű vizeletanalízis, de a hüvelykenet és a vér elemzése nem mindig elégséges, előfordulhat, hogy a húgyutak, a méhnyak, a végbél és a torok váladékát is elemezni kell, és a szemet is vizsgálhatják.

A betegség antibiotikummal jól kezelhető, azonban visszafertőződés megelőzése érdekében a partnert is minden esetben kezelni kell. Ha egyszer a chlamydiát sikeresen kiirtottuk, nem tér vissza többet, hacsak újabb fertőzést nem szedünk össze.

Ha nem sikerül kikúrálni a chlamydia fertőzést, komolyabb és jóval nehezebben kezelhető problémákkal nézhetünk szembe. Nőknél igen gyakori szövődmény a medencegyulladás, de előfordulhat petevezeték-elzáródás miatti meddőség, méhen kívüli terhesség, vetélés és koraszülés is. A férfiaknál a legtipikusabb szövődmény a heregyulladás, amely nem csak fájdalmas, de a nemzőképesség csökkenéséhez is vezethet. Ritkábban merül fel a Reiter-szindróma is lehetősége, amely ízületi-, húgyúti- és szemgyulladás formájában jelentkezik.

 Miért nem tudok róla?

A nők legnagyobb része nem is sejti, hogy chlamydia-fertőzés áldozata lehet. Sajnos az orvosok túlnyomó többsége nem rendelkezik kellő mennyiségű ismerettel ezt a területet illetően, ezért a tünetek értékelésekor nem írják elő a chlamydia-teszt elvégzését. A kórokozó azonosítását még nehezebbé teszi, hogy sok esetben nem jelentkeznek tünetek. Rendkívül hasznos lenne az egészségügyi szakemberek részére e tárgykörben tartandó oktatás.

Nőknél

Nőknél ciszták, alhasi fájdalmak jelentkezhetnek. Ezek nem specifikus tünetek, más jellegű fertőzések, betegségek vagy elváltozások is állhatnak a háttérben. Ha felkeresed háziorvosodat, kérd a chlamydia-teszt elvégzését.

Férfiaknál

Férfiaknál vizeletürítési gondok jelezhetik a chlamydia jelenlétét. A chlamydia enyhe irritációt okozhat a pénisz végén, amely két-három napig tarthat. Bár az irritáció elmúlik, a fertőzés nem tűnik el. Így történhet meg, hogy átkerül a partnerre a szexuális aktus során. Duzzanattal járó heregyulladás léphet fel, amely akár meddőséghez is vezethet. A chlamydiát általában, mint kizárólag a nőket fenyegető fertőzést emlegetik, de ez távol áll az igazságtól.

Hogyan előzhető meg?

Mind te, mind pedig partnered végeztessetek tesztet annak érdekében, hogy kiderüljön: egyikőtök sem szenved ilyen jellegű megbetegedésben. Ne felejtsd el a kondom használatát! Beszéld rá barátaidat, hogy ők is végezzék vagy végeztessék el a tesztet. Világosítsd fel őket a fertőződés okait és a következményeket illetően!

Forrás: www.oxygenmedical.hu


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X