Az ilyen kínzó ébredések könnyedén elronthatják az egész napodat. Jó, ha tudod, az alvás mennyisége nem feltétlen egyen arányos a minőségével. Ahhoz, hogy megfelelően pihentető legyen az éjszakád, és mosolygós a reggeled, az alábbi szabályokat kell betartanod. 1. Képzeld el az álmod! Az álmok – akár jók, akár rosszak – éjjel érkeznek. A jó álmok […]
Az ilyen kínzó ébredések könnyedén elronthatják az egész napodat. Jó, ha tudod, az alvás mennyisége nem feltétlen egyen arányos a minőségével. Ahhoz, hogy megfelelően pihentető legyen az éjszakád, és mosolygós a reggeled, az alábbi szabályokat kell betartanod.
1. Képzeld el az álmod!
Az álmok – akár jók, akár rosszak – éjjel érkeznek. A jó álmok pozitívan hatnak rád, ezért mikor lefekszel és behunyod a szemed, képzelj el valami kellemeset, amiről szívesen álmodnál – és meglátod, mi történik.
2. Pihenj alvás előtt
Előfordulhat, hogy este hiperéber, feldobott, vagy nyugtalan vagy – ilyenkor még a báránykák sem segítenek. Próbálj meg lefekvés előtt egy órán át pihenni; vegyél egy fürdőt, vagy nézz meg egy jó filmet, hogy kellőképp ellazulj, így felkészíted a tested az alvásra, és megfelelően tudsz majd pihenni éjjel.
3. Az alvásigényed megegyezik a pihenési igényeddel
Figyeld csak meg hétvégén, mennyit alszol. Az az optimális! Egyeseknek elég három óra, másoknak tíz kell, de a legtöbb embernek átlagosan 8 órányi alvás kell a feltöltődéshez. Igyekezz te is ennyit aludni.
4. Fontos a kényelem
Mindegy, hogy kanapén, matracon, vagy szöges ágyon alszol, a lényeg, hogy neked kényelmes legyen. Emellett figyelj arra, hogy megfelelően sötét és hűvös legyen a szobában: a legjobb 18-20 fokban aludni.
5. Azonos időben kelj fel minden nap
Az idő szabályozza az egész életet. A belső órád erőteljesen kontrollálja, hogy mikor ébredsz fel, és mikor vagy kész aktívabb tevékenységre. Hallgass rá, sokat segít!
6. Vacsorázz könnyűt
Még elalvás előtt néhány órával fogyaszd el a könnyű vacsorát! A korgó gyomor bizony nehézzé teszi az elalvást, sőt fel is ébresztheti az embert, ezért ne feküdj le éhesen. Továbbá érdemes kerülni a koffeines, cukros ételeket, italokat, és a dohányzást is, amelyek szintén nem támogatják a pihenést.
7. Ugyanakkor feküdj le minden nap
A belső órád nem ismeri a hétvégét, így fontos, hogy próbáld minél gyakrabban szinkronba helyezni az igényeiddel. Ha hétköznap már 10-kor ágyban vagy, jobb, ha kerülöd a gyakori hajnali mulatozásokat, így nem borul fel a ritmusod.
8. Ne feküdj éberen!
Ha nem tudsz elaludni, végezz valamilyen pihentető tevékenységet, míg elálmosodsz. Hallgass kellemes, lágy zenét, olvass verseket, vagy valamilyen hangulatos, de nem izgalmas regényt, esetleg mediálj.
9. Szabályozd a fényt
Általában sötétben alszunk és nappal élünk. Legyen a hálód teljesen sötét, zárd ki a kinti lámpafényeket. Reggel ébredés után húzd szét a függönyt, és engedd, hogy a fény segítsen aktivizálódni! A reggeli szellőztetés szinén jótékonyan hat rád.
10. Az alvás csak része a napi pihenésnek
Ha napközben van lehetőséged aktív pihenésre, nagy valószínűséggel jobban alszol este is. Sportolj, hódolj a hobbidnak, és ha kellemesen telt a napod, akkor jobban fogsz aludni is.