A só (nátrium-klorid) nélkülözhetetlen egy egészségesen működő szervezet számára. Szabályozza a folyadék háztartást valamint részt vesz az ideg- és izomműködésben is.
A napi ajánlás mindössze 3-5 g (csupán egy teáskanálnyi!), mi, magyarok azonban csaknem a dupláját fogyasztjuk belőle. “Úgy szeretlek édesapám, mint az emberek a sót!” – hangzik a mesében. És valóban: ételeink zömét el sem tudnánk képzelni e fűszer nélkül. Reflexszerűen nyúlunk érte főzés közben, és bele sem gondolunk, hogy már az alapanyagok (tészták, felvágottak, pékáruk) mennyi hozzáadott sót tartalmaznak, nem beszélve a készételekről. Légy óvatos, hiszen hosszú távon komoly veszélyekkel járhat, ha nem figyelsz oda.
Megköti a vizet
Aki az ajánlottnál több sót fogyaszt, számítson arra, hogy a fogyókúrája is kudarcba fullad. Nem véletlenül kezdődik minden életmódváltásra, testsúlycsökkentésre motiváló cikk a só és cukor csökkentésének fontosságával. A só ugyanis megköti a vizet, emiatt az indokolatlanul felhalmozódik a szervezetben, ödémákat okoz, és a kellemetlen vizesedés mellett a mérleg is jó pár kilóval többet mutathat alattunk.
Magas vérnyomást okoz
A sókedvelőknek előbb-utóbb nagy eséllyel számolniuk kell a magas vérnyomással. A vízvisszatartás miatt az érpályában keringő vér térfogata megnő, és az érfal is roncsolódik. Megnő az érelmeszesedés kockázata, ami érelzáródást is okozhat. De a sérült érfalon fibrin lerakódás, helyi vizenyő, súlyosabb esetben vérrög is kialakulhat, és ez akár agyvérzéshez is vezethet.
Növeli a szívinfarktus kockázatát
Persze rengeteg más tényező is közrejátszhat az infarktus kialakulásában (életmód, genetikai hajlam, dohányzás, stb.), de tulajdoníthatjuk a só közvetett hatásának is. Hiszen a magas vérnyomás sokkal jobban megdolgoztatja tested motorját, ami egy idő után már nem fogja bírni a terhelést. Ellenőrizd rendszeresen vérnyomásodat!
Vesekő alakulhat ki
Ha volt már veseköved, egészen biztosan nem kívánod magadnak – de még az ellenségednek sem – azt a fájdalmat, amit akkor éltél át. Egészségtelen életmóddal azonban bárkinél előfordulhat. A kevés folyadékfogyasztás mellett a túlzott sóbevitel is felelőssé tehető mindezért, ami komoly, akár műtéti beavatkozással is járhat.
Megijedtél? Ez volt a célunk. Csak egy picit kell változtatnod, hogy megelőzd a bajt. Fogadd meg a tanácsainkat:
- Főzz te magad!
- Kerüld a félkész és készételeket!
- Ne egyél felvágottakat!
- Mostantól tényleg tiltólistásak a csipszek és a sózott ropogtatnivalók!
- Kísérletezz, ízesíts más fűszerekkel!
- Használj csökkentett nátriumtartalmú vagy jódozott sót!