Tavaszi életmódtippek és hasznos tanácsok
Végre itt a tavasz! Hosszabbodnak a nappalok végre, később sötétedik, később hűl le a levegő, többet lehet a szabadban lenni. A természet is felölti lassan új ruháját, így érdemes kihasználni az időt, és óriási sétákat tenni a friss levegőn. Télen hajlamosak vagyunk kicsit ellustulni, begubózni, ellazsálni a testmozgást, de ilyenkor már ne találjunk kifogást, vegyünk egy kényelmes cipőt és irány a legközelebbi park! Nagyokat sétálni, beszívni a virágzó növények illatát is tökéletes kikapcsolódás, de akinek van biciklije, most lassan itt az idő újra visszaülni rá. Könnyen megtanulható sport a rollerezés is, és egy összecsukható roller a segítségünkre lehet, hogy hamar és gyorsan odaérjünk a legközelebbi zöld területre és ott élvezhessük a tavasz örömeit. Szintén érdemes megbarátkozni a nordic walking botokkal is: ez a két, állítható magasságú túrabot bármely korosztály számára használható, ízületkímélő és biztonságos, és könnyebbé teszi a lankás területeken való bolyongást is. De sík terepen is tökéletes, és egyre elterjedtebb, hiszen ezzel a mozgással nagyon sok kalóriát égethetünk el, így rengeteget tehetünk szívünk egészségéért.
Ha pedig útnak indultunk így tavasszal, ejtsünk útba egy közeli piacot vagy zöldségest, és fedezzünk fel magunknak új kedvenceket. Az természetes, hogy veszünk friss retket, paprikát, paradicsomot, jégsalátát, de érdemes további egészséges zöldségeket is felfedezni. A szárzeller, vagy más nevén angol zeller egyre gyakrabban bukkan fel hazánkban is, és ez is egy kitűnő salátaalap lehet, de akár párolt rizshez is keverhetjük, levesbe is főzhetjük. Alacsony kalóriatartalma mellett igen gazdag ásványi anyagokban és rostokban, így az egészséges életmódba könnyedén illeszthető. Elterjedt szívbarát zöldség a brokkoli és a spenót, a K-vitamin az érelmeszesedést segít megelőzni, a kálium és folsav pedig csökkenti a vérnyomást. De jól tesszük, ha megkedveljük az avokádót is, amelynek rendszeres fogyasztása normalizálja a vér koleszterinszintjét, így segít a szívinfarktus kialakulásában. Hamarosan itt a spárga szezonja is, ebből is érdemes minél többet fogyasztanunk, hiszen kitűnő értisztító hatású, így segít megelőzni a vérrögök kialakulását. És persze tartsuk be azt a szabályt is, hogy hetente legalább egyszer, de inkább kétszer fogyasszunk halat, amely a benne lévő Omega 3-zsírsavakkal védi szívünk egészségét. Telítetlen zsírsavakban gazdagak az olajos magvak is, úgyhogy nassolni is inkább diót, mandulát, pisztáciát érdemes, mint cukros édességeket, ráadásul akár útravalónak is eltehetünk pár szem magot, ha a nagy sétánk közepette megéheznénk.
Sajnos azonban az egészséges életmód nem mindig elég arra, hogy ellensúlyozza az évek, évtizedek alatt felgyülemlett stresszt a szervezetben, így bármikor előfordulhat, hogy a környezetünkben valaki hirtelen rosszul lesz és segítségre szorul. A két évvel ezelőtt útnak indult TE Vagy a Hős! programnak az a célja, hogy javítsa azt a statisztikát, amely szerint ma Magyarországon 1000 emberből csupán 17-en tudnak életet menteni, miközben például Németországban ez a szám 970 körül jár. A kampány szóvivői, Klupács Péter és Mészáros Zalán az elmúlt két évben nagyon sokat tettek azért, hogy ez a helyzet változzon, így az ország közel 100 pontján, kisebb és nagyobb rendezvényeken is tartottak már oktatást, hiszen az életmentő technika, amely hirtelen szívhalál esetén alkalmazható, csupán néhány perc alatt megtanulható. A gyakorláshoz nincs is másra szükség, mint egy labdára, néhány 100 BPM ritmusú zeneszámra, és összekulcsolt kézzel ütemesen pumpálva már ki is lehet próbálni azt, hogy mit kell tenni, ha valakinek a mellkasán kell ugyanezt végezni, míg a mentők a helyszínre nem érnek. Hiszen a cél, hogy a hirtelen szívhalál beállta után rendelkezésre álló 4 percben – melynek végén az agysejtek elhalnak – azonnal elkezdjük nyomni a mellkast a keringés fenntartásához, mellyel megmenthetünk egy emberéletet. Péter és Zalán célja, hogy Magyarországon is meg tudjuk akadályozni, hogy évente egy kisvárosnyi ember haljon meg hirtelen szívhalálban, mert fontos tudni, ha merünk cselekedni, mi magunk is életet menthetünk. A www.tevagyahos.hu honlapon oktatófilmeket is találhatunk, amely segít megérteni a folyamatot, így nem csupán a saját, hanem mások egészségére is tudunk figyelni, tavasszal, és az év további részében is.
Forrás: Artego