Tudtad, hogy alkohol és méreg is lehet benne?
A kombucha szuperélelmiszer lett, csak úgy özönlenek a lájkok a róla feltöltött képekre, egészségmániás barátaink pedig kizárólag szuperlatívuszokban beszélnek a halhatatlanság italáról. Te is kipróbálnád? De először is, jó lenne tudni, mi is egyáltalán az a kombucha.
Honnan származik, és hogyan készítik el?
Kezdjük az alapoknál. A kombucha nem új „találmány”, legalább 2000 éve áll az egészség szolgálatában. A kínai Csin dinasztiában kezdték el használni, a hosszú élet titkának megtalálása reményében. Valójában nem más, mint baktérium és élesztő szimbiózisából erjesztett ital, amelynek előállításához fekete, zöld esetleg gyógyteából álló, cukrozott tápoldatot készítenek. Besorolása nem egyértelmű, mivel a köztudatban gombaként ismerik, pedig valójában az élesztősejteknek más baktériumokkal alkotott szimbiózisa. Ez adja az ecetes ízt, amit rögtön első kóstoláskor érezhetünk.
Milyen jótékony hatásai vannak?
A finoman pezsgő, édes-savanykás ízű ital számtalan jótékony hatással rendelkezik, többek között erősíti az immunrendszert és javítja az emésztést. Remek gyógymód puffadás ellen is. Az erjesztési folyamatnak köszönhetően az emberi szervezet számára hasznos baktériumokat tartalmaz. Emellett B-vitaminokban, enzimekben és organikus savakban is bővelkedik. Jelentős mennyiségű glükózamint tartalmaz, ezáltal segít megőrizni az ízületek egészségét. Nyári időszakban kifejezetten érdemes fogyasztani, mivel kiválóan hidratál.
Mennyit ihatunk biztonsággal belőle?
Mielőtt rögtön rohannál az első bioboltba, és egész nap döntenéd magadba a kombuchát, jó, ha tudod, hogy túlzott fogyasztása gyomorégést okoz. Emellett tejsavas acidózist is kiválthat, ha a tejsav felszaporodik a vérben, ez pedig életveszélyes lehet. A táplálkozási szakemberek szerint 1,5 dl az, ami biztonsággal és hatékonyan fogyasztható. Terhes kismamák és legyengült szervezetűek számára azonban fogyasztása egyáltalán nem ajánlott. Ugyanis szennyeződő anyag kerülhet bele, mivel baktériumból készül. Bizonyos változatai pasztörizálatlanok, különösen a házilag készítettek, így a benne található méreganyagok károsak lehetnek a magzatra. A boltban kapható kombuchát pasztörizálással sterilizálják, emiatt nagyobb biztonsággal fogyasztható, szinte minimálisra csökkentve a mérgek bevitelének kockázatát. Viszont ezáltal az élőflóra is hiányzik majd a megvásárolt termékből.
Cukortartalma árthat-e a fogyókúránknak?
Cukrot is tartalmaz?! Joggal kaphatják fel a fejüket az egészséges életmód azon hívei, akik igyekeznek minél kevesebb fehér mérget bevinni a szervezetükbe. A benne lévő cukor legnagyobb része azonban organikus savakká alakul. Ezáltal nem produkál hirtelen inzulinválaszt, glikémiás indexe alacsony és nem okoz gyulladást sem. Enyhe szénsavassága miatt azonban kiváló alternatívája lehet a cukros üdítőitaloknak.
Alkohol és koffein is van benne?
A fermentálás, azaz erjedés alkohollal készül, emiatt a kombucha icipicit alkohol is. Minél tovább erjesztik, annál nagyobb az esélye, hogy kicsit becsípsz tőle. A kapható italok többsége nagyjából annyi alkoholt tartalmazhat, mint egy gyenge sör. Mielőtt megvennéd az adott terméket, ellenőrizd le a címkén, hogy tartalmaz-e alkoholt. Keresd az alkoholmentes verziót, hogy nyugodtan élvezhesd a kombucha egészségre gyakorolt jótékony hatásait. Mivel alapja erős fekete tea, koffein tartalmával is számolni kell. A benne lévő 2-25 mg (elkészítéstől függően) koffein azonban jóval kevesebb, mint egy átlagos kávéban, amely 95 mg-ot tartalmaz.
Fotó: 123RF