Elindult a Brutális biológia legújabb évada, nézd te is!
Meglepő és izgalmas felfedezőútra viszi nézőit Dr. Szerényi Gábor, a Brutális biológia című sorozat szakértője. Most sem lesz unalmas, száraz szövegelés, csak a tudomány izgalmas, szórakoztató bemutatása, a Spektrum házi gyártású kísérletein keresztül.
Gondolkodtál már valaha azon, mi az az szédülés?
„Minden mozgás viselkedés is.” Ha például arra vágyunk, hogy a jobb kezünkkel megvakarjuk a bal fülünket – ez általában sikerül. Hiszen normál esetben kap az idegrendszer egy feladatot, és azt végrehajtja.
De mi van akkor, ha becsapjuk az idegrendszerünket? Biztos, hogy megváltozik a mozgásunk. Tudjuk, hogy a szemünk fordított képet lát – ezt korrigálja az idegrendszerünk. Egy fordított kormányú biciklin szétesik a mozgáskoordináció, hiszen nincs harmónia az érkezett információ és az idegrendszer válasza között.
Egyensúly-érzékelő szervünk a belső fülben egy önálló szerv, amely bár anatómiailag összefügg a hallással, funkcionálisan nem. Három félkörös ívjárat, benne folyadék. Amikor a testünk megbillen, a folyadék a tehetetlenségénél fogva az ellenkező oldalon marad, nyomni kezdi az ott lévő receptor csoportokat, s erről egy impulzus jut az idegrendszerbe, így azonnal korrigálni tudjuk a testhelyzetünket.
Abban az esetben azonban, ha monoton ingereljük ezeket a receptorokat, akkor ki lehet őket zökkenteni . Ez a szédülés. És azért szédülünk, mert az érzékszerveink pontatlanul informálnak minket a környezetünkről és a mozgásközpontok átmenetileg nem képesek helyes utasítások közlésére. (A balerinák fixálják tekintetüket, ezért nem szédülnek el forgás közben)
Fagyasztó spray, áram, injekció, kerékpár. Ezek mind szemléltető eszközök, méghozzá a Spektrum csatorna Brutális biológia című sorozatának szombati epizódjában, ahol a mozgás témakörét Dr. Szerényi Gábor tanár úr többek között úgy szemlélteti, hogy a műsorvezetőbe evés közben áramot vezet… Szédület…
Nézd te is az epizódot december 19-én 16.00-kor, vagy december 20-án 9.00-kor.