Kovács Patrícia, a SUHANJ! Alapítvány és a Tork a fogyatékkal élők speciális kézmosási igényeire hívja fel a figyelmet
Az ügy iránt érzett elkötelezettsége okán Kovács Patrícia is kerekes székbe ült, hogy felhívja a figyelmet a fogyatékkal élők speciális kézmosási és higiéniai igényeire. Október 15-én tartják ugyanis a Kézmosás Világnapját, amelyet az UNICEF hívott életre azzal a céllal, hogy tudatosítsa a szappannal történő kézmosás komoly jelentőségét a betegségek megelőzésében. A SUHANJ! Alapítvány és a Tork célja egyszerűsíteni, segíteni a problémamentes önállóságot a fogyatékkal élők életében a higiénia területén is.
10 tipp ahhoz, hogy hogyan tudják a vendéglátóhelyek, intézmények és közösségi terek, közintézmények kialakítása során az üzemeltetők felhasználóbarát módon elősegíteni az akadálymentes mosdóhasználatot a fogyatékkal élők számára:
- Az adagolók kerekes székből is könnyen elérhető magasságban kerüljenek elhelyezésre.
- Mosdók gyakori takarítása, higiéniájának megtartása még súlyozottabban fontos.
- Gyakran ellenőrzött papír és szappan feltöltések.
- Legyen a mosdóban vészjelző, vagy legyen kiírva egy telefonszám, amelyen probléma esetén segítséget lehet kérni.
- Az akadálymentes mosdó kulcsa legyen könnyen elérhető.
- Az adagolók lehetőleg legyenek szenzorosak.
- Legyen belülről zárható az akadálymentesített mosdó, de segítségnyújtás esetén legyen kívülről is nyitható.
- A gyengénlátókat segíti, ha az adagolók színe kontrasztos a fal színéhez képest.
- A szemetes legyen nyitott tetejű, vagy szenzoros, esetleg billenőfedeles a könnyebb használat érdekében.
- Legyen elérhető ülőketisztító folyadék.
A kezdeményezés részeként felmérést végeztek az alapítvány fogyatékkal élő tagjai körében arról, hogy mit tartanak a leggyakoribb problémának az akadálymentes mosdókban, A fenti 10 tipp is a válaszadók által említett fontossági sorrend alapján készült. A SUHANJ! Alapítvány és a Tork felmérése szerint az akadálymentes mosdókban a fogyatékkal élők a leggyakrabban előforduló problémák között említik, hogy nem töltik rendszeresen a szappan és papír adagolókat, nehezen érhetők el az adagolók, nehezen adagolható a kézmosószappan, nehezen téphető le a kéztörlőpapír, nehezen adagolható a toalettpapír, nem elég gyakori a takarítás.
A felmérésben Fenyvesi Zoltán, a SUHANJ! Alapítvány önkéntese, a Tiszta Szívvel című film egyik főszereplője is részt vett és a válaszokhoz a következőket fűzte hozzá:
„Nagyra értékelem, hogy már egyre több helyen építenek ki akadálymentes mosdókat, de azért még van hová fejlődni a tisztántartás és a feltöltés terén. Nekem is, mint sokaknak, akik kerekes széket hajtanak, jobban összekoszolódik a kezünk, ezért fokozott szükségünk van a megfelelő kézmosási lehetőségre, fontos, hogy az adagolók és a mosdó megfelelő magasságban legyenek, az ülőke rögzítve legyen és a tükröt a székben ülők magasságához is lehessen állítani.”
Az SCA globális márkája, a Tork biztosította a SUHANJ! Alapítvány által létrehozott, Magyarországon egyedülálló integratív edzőterem, a SUHANJ! Fitness higiéniai megoldásait: Badar-Szabó Virág, az SCA magyarországi és dél-kelet európai marketing tevékenységéért felelős menedzsere így kommentálta a kezdeményezést:
„Évek óta kiemelt figyelmet fordítunk a kézmosás fontosságának hangsúlyozására, a nyilvános mosdókban a higiéniai eszközöknek mindenki számára hozzáférhetőnek kell lennie, beleértve a fogyatékkal élőket, és azokat a felhasználókat is, akiknek gondot okoz erőt kifejteni a kezükkel. A Tork kézhigiéniai adagolói olyan nyomógombbal készülnek, amelynek segítségével jelentősen kisebb erőkifejtéssel adagolhatók, vagy szenzoros működtetésű is választható. A Tork SmartOne toalettpapír adagolók például laponként adagolják a papírt, így könnyen használhatók. Az adagolók biztonságos, zárt rendszere higiénikus, és újratöltés során nem áll fenn a keresztszennyeződés esélye, funkcionális kialakításuk lehetővé teszi az egyszerű újratöltést és karbantartást a takarító személyzet számára. A Tork teljes körű higiéniai megoldásokat ajánl az adagolóktól kezdve az utántöltő papírokig, kínálatában toalett ülőke tisztítására alkalmas folyadék és ülőkére helyezhető papír is szerepel.”
Kovács Patrícia, a SUHANJ! Alapítvány társ-alapítója kiemelte, hogy a SUHANJ! Fitness akadálymentesítése során fontos volt a felhasználóbarát eszközök beépítése a vizes helyiségekben, hiszen edzőtermükben épek és fogyatékkal élők egyaránt sportolnak. A SUHANJ! Fitness-ben nem csak a minőség, a kialakítás módja is meghatározó volt, annak érdekében, hogy egy mindenki számára szerethető és könnyen használható sportközpont jöjjön létre.
Forrás: Weber Shandwick