A sütőtököt már a mexikói indiánok is termesztették, de hamar kedvelt finomság lett nálunk is: ha megcsípte a dér, kemencében megsütötték, és finom csemegeként került az asztalokra, ahogy ízletes magja is. Miért értékes még a sütőtök? kiváló A-, C- és B-vitaminforrás sok foszfort, magnéziumot és kalciumot tartalmaz húsának élénk narancssárga színe is árulkodó: gazdag anitoxidáns hatású karotinoidokban káliumtartalma elősegíti a vér tisztítását, így jótékonyan hat a szív-, érrendszerre […]
A sütőtököt már a mexikói indiánok is termesztették, de hamar kedvelt finomság lett nálunk is: ha megcsípte a dér, kemencében megsütötték, és finom csemegeként került az asztalokra, ahogy ízletes magja is.
Miért értékes még a sütőtök?
- kiváló A-, C- és B-vitaminforrás
- sok foszfort, magnéziumot és kalciumot tartalmaz
- húsának élénk narancssárga színe is árulkodó: gazdag anitoxidáns hatású karotinoidokban
- káliumtartalma elősegíti a vér tisztítását, így jótékonyan hat a szív-, érrendszerre
- a benne lévő A-vitamin jó hatással van a pattanásos bőrre
- magjának magas E-vitamin tartalma segít a káros szabad gyököket hatástalanítani
Tudtad?
Eleink a sütőtököt nemcsak íze miatt, gyógyító hatásáért is szívesen fogyasztották, például vese- és máj betegségeknél vagy köszvény esetén. A javasasszonyok a pirított magnak is ismerték különleges hatását: szívesen rágcsálták hashajtó- és béltisztító tulajdonsága miatt, és hatékony féregűzőnek tartották.