A cseresznyeszemek érettségi fokuktól, termőhelyüktől és fajtájuktól függően lédúsak, zamatos-édes ízűek lehetnek, és a világos rózsaszíntől a sötét bordóig sokféle színben pompázhatnak. Leginkább a késői érésű gyümölcsök édes-fűszeres ízűek, míg a korai fajták, lédúsabbak, frissebb zamatúak. 100 gramm cseresznyében átlagosan 60 kalória, 16 gramm szénhidrát, 2 gramm rost, 1,1 gramm fehérje található. Jelentős a benne […]
A cseresznyeszemek érettségi fokuktól, termőhelyüktől és fajtájuktól függően lédúsak, zamatos-édes ízűek lehetnek, és a világos rózsaszíntől a sötét bordóig sokféle színben pompázhatnak. Leginkább a késői érésű gyümölcsök édes-fűszeres ízűek, míg a korai fajták, lédúsabbak, frissebb zamatúak.
100 gramm cseresznyében átlagosan 60 kalória, 16 gramm szénhidrát, 2 gramm rost, 1,1 gramm fehérje található. Jelentős a benne lévő kálium, kalcium, nátrium, foszfor, vas mennyisége, de számottevő a B-, és C-vitamintartalma is. A cseresznyét általános, mindenre jó hatással bíró gyümölcsnek tartja a népi hagyomány, mégis mértékkel fogyasszuk, mert napi 30 dekánál több már akár hizlalhat, illetve (főleg vacsora után elropogtatva), hasmenést okozhat!
Választás, tisztítás, tartósítás
- Lehetőleg hazai termesztésű, friss, ép (kemény, száraz, foltmentes), szárával együtt árult gyümölcsöt vásárolj, és lehetőleg vigyél magaddal a piacra dobozt is, mert a zacskóban összetörik
- Csak közvetlenül a fogyasztás előtt mosd meg!
- Míg régebben a cseresznyét befőttként tartósították, javasoljuk, hogy inkább a fagyasztás mellett dönts, hiszen így több tápanyag marad meg benne, és nem terheled feleslegesen a cukorral.
- Ha véletlenül lenyeled, 1-2 mag valószínűleg még nem okoz bajt, de tetemes magmennyiség (főleg gyermekeknél) hasi és bélrendszeri megterhelést jelenthet!
Kinek ajánlott?
- Testsúlycsökkentőknek
- Alacsony szénhidrát tartalma miatt a cukorbetegeknek is
- Változatosságot igénylőknek
- Szív-, érrendszeri betegeknek, vagy azoknak, akik hajlamosak ezekre a betegségekre
- Magas koleszterint esetén, az étrend színesítésére
- Székrekedéseseknek
- Szervezetüket tehermentesítőknek
- Vízhajtót szedőknek
Kinek nem ajánlott:
- Aki allergiás rá, bár cseresznyeallergia igen ritkán fordul elő.
- Figyelem! A cseresznye várandós, szoptatós édesanyáknakgyermekeknek és sportolóknak is ajánlott ásványi anyagban, vitaminokban gazdag gyümölcs, de a 3 napos kúra egyiküknek sem javasolt!
Az alábbi 3 napos programmal egy ízletes, illatos, változatosan elkészített gyümölccsel gazdagíthatod étrended. A kúra azonban akkor lesz igazán hatásos, ha a 3 nap alatt napi 2 liter vizet is elfogyasztasz. Receptjeink 1 főre számított, tisztított mennyiségekre vonatkoznak.
ELSŐ NAP
Reggeli: Cseresznyés-sajtos pirítós
Hozzávalók:
- 2 szelet sokmagos kenyér
- 10 dkg magozott, lecsepegtetett cseresznye
- 2 szelet light lapka sajt
- 1 db Medve joghurtos sajt
Elkészítés:
A kenyérszeleteket kend meg a joghurtos sajttal. Rakd meg a cseresznyével, majd a lapka sajttal fedd be. Mikróban 1 perc alatt, a sajtot ráolvasztva fogyaszd.
Tízórai: Cseresznyés shake
Hozzávalók:
- 10 dkg magozott, lecsepegtetett cseresznye
- 1,5 dl sovány tej + 4-5 db jégkocka
- 1 teáskanál juharszirup
Elkészítés:
A jégkockákat tedd egy zacskóba, majd egy húsklopfolóval törd kásásra. A hozzávalókat mixerrel alaposan keverd össze, még frissen fogyaszd.
Ebéd: Fahéjas csirkecomb, cseresznyás párolt lilakáposzta
Hozzávalók:
- 1 db sütőzacskó
- 1 db egész, bőrétől megszabadított csirkecomb
- só, őrölt fahéj
- 20 dkg /készen, üvegben kapható/ párolt lilakáposzta vagy 20 dkg lilakáposzta, barna cukor, só, őrölt kömény, 1 evőkanál almaecet, 10 dkg magozott, lecsepegtetett cseresznye
Elkészítés:
A csirkecombot sózd, kevés őrölt fahéjjal dörzsöld be, és tedd sütőzacskóba. 180 C fokos sütőben kb. 40 percig párold, majd a zacskót felvágva 5 percre tedd a sütőbe /a ropogósabbra sütés érdekében/.
A meggyes párolt lilakáposztát vagy a kész – üveges – párolt káposztát melegítsd fel a meggyel átkeverve, vagy a lilakáposztát lereszelés, majd kevés sóval, borssal őrölt köménnyel és cukorral fűszerezve kevés vízen kb. 30 perc alatt párold (a meggyet csak a végén add hozzá), utóízesítésként almaecetet használj. Forrón fogyaszd!
Uzsonna: 1 db meggyes müzli szelet
Vacsora: Olajbogyós-zakuszkás borjúfilé, hagymás indián rizs
Hozzávalók:
- 15 dkg borjú filé
- 1 mokkáskanál olaj
- 1 evőkanál balzsamecet
- 2 teáskanál szeletelt olajbogyó
- 2 evőkanál zakuszka mártás
- só, őrölt bors
- 5 dkg vadrizs
- 1 evőkanál reszelt vöröshagyma
- 3 db friss újhagyma
Elkészítés:
A borjúfiléhez a kockázott borjúfilét csöppnyi olajon fehéredésig „süsd”, majd éppen ellepő vízmennyiséggel felöntve és ízesítve a mártással főzd készre. A mártáshoz a balzsamecetet keverd össze a szeletelt olajbogyóval, a zakuszka mártással és ízlés szerint sózd, borsozd. Alaposan átkeverve a hús elkészítéséhez használd fel.
A hagymás indiánrizshez a vadrizst tedd főzőedénybe, ízlés szerint fűszerezd sóval, reszelt vöröshagymával. Ezután az egészet kétszeres mennyiségű vízzel engedd fel, és időnként megkavargatva főzd készre. Tálaláskor 3 db friss újhagymát, a zöldjével együtt karikázz fel, és keverd a forró rizshez.
MÁSODIK NAP
Hozzávalók:
- 1, 2 kg friss, magozott, érett cseresznye
- 0, 6 dl zsírszegény, natúr joghurt
- 3 db kornspitz magos kifli
Elkészítés:
Reggeli: 20 dkg cseresznye, 1 dl joghurttal elkeverve, hozzá fél kornspitz
Tizórai: 20 dkg cseresznye, 1 dl joghurttal elkeverve, hozzá fél kornspitz
Ebéd: 20 dkg cseresznye, 1 dl joghurttal elkeverve, hozzá fél kornspitz
Uzsonna: 20 dkg cseresznye, 1 dl joghurttal elkeverve, hozzá fél kornspitz
Vacsora: 20 dkg cseresznye, 1 dl joghurttal elkeverve, hozzá fél kornspitz
Pótvacsora: 20 dkg cseresznye, 1 dl joghurttal elkeverve, hozzá fél kornspitz
HARMADIK NAP
Reggeli: Paradicsomos rántotta, félbarna kenyérrel
Hozzávalók:
- 20 dkg lehéjazott, felkockázott paradicsom
- 1 teáskanál olaj
- 2 db tojást, só
- 1 sz. félbarna kenyér
Elkészítés:
A paradicsomot olajon pirítsd meg, majd 2 db habosra kevert tojást sózz és üsd rá a már összeesett paradicsomra. Folyamatos kevergetés mellett süsd, forrón, a kenyérrel fogyaszthatod!
Tízórai: Túróval töltött paprika
Hozzávalók:
- 10 dkg friss túró
- 2 db paprika
- 2 evőkanál joghurt
- ízlés szerint fűszerek: só,hagyma, őrölt kömény, pirospaprika, kapor, petrezselyemzöld stb…
Elkészítés:
A túrót a joghurttal és ízlés szerinti fűszerekkel, pici sóval keverve készíts túrókrémet, amit a kicsumázott, félbe vágott paprikákba tölts.
Ebéd: Töltött édeskáposzta
Hozzávalók:
- 2 db édeskáposzta levél
- 30 dkg szeletelt édes káposzta
- só, kömény, csombor, fűszerpaprika
- 10 dkg darált sertéshús
- 5 dkg füstölt – nyers darált sonka
- 1 evőkanál vöröshagyma krém
- 3 dkg előfőzött árpagyöngy
- ½ db tojás
- 1 mokkáskanál olaj
- 1 mokkáskanál durum liszt
Elkészítés:
Először a 2 db édeskáposzta levelet és a szeletelt édes káposztát, az őket éppen ellepő hideg vízben kezdd főzni. Fűszerezd sóval, köménnyel, csomborral. Közben a darált sertéshúst és a darált sonkát keverd össze, add hozzá a vöröshagymakrémet, ízlés szerint sót, őrölt borsot, fűszerpaprikát, előfőzött árpagyöngyöt, ½ db tojást. A hozzávalókat gyúrd masszává.
A főzővízből /kb. 5 percnyi főzés után/ az abált édeskáposzta-leveleket emeld ki. Kicsit hagyd hűlni, majd óvatosan tedd bele a tölteléket.
Helyezd vissza a továbbra is fövésben lévő édes káposztához, és így együtt főzd készre őket/kb. 30 – 40 perc alatt/. Ha készre főttek, akkor az olajon a durumlisztet habzásig pirítsd, majd adj hozzá egy pici fűszerpaprikát, és ezt a rántást az ételhez adva, alaposan forrald ki, majd sűrítsd be.
Uzsonna: 2 gombóc cseresznyés fagyi
Vacsora: Cseresznyés köles kása
Hozzávalók:
- 8 dkg köles
- 1 mokkáskanál olaj
- só, őrölt fehér bors, őrölt fahéj
- 15 dkg magozott, lecsepegtetett cseresznye
- 2 evőkanál reszelt sovány sajt
Elkészítés:
A kölest csöppnyi forró olajon főzőedényben pirítsd át, majd dupla mennyiségű vízzel és ízlés szerint fűszerezve sóval, őrölt fehér borssal, őrölt fahéjjal, lefedve majdnem készre főzd. Ezután add hozzá a meggyet, keverd át a hőt elzárva, majd 15 percig pihentesd lefedve. Tálaláskor reszelt sovány sajttal szórd meg!