Az edzés előtti táplálkozás azért fontos, mert ez határozza meg annak hatékonyságát. Az elvégzett tréning eredményességét pedig az utána bevitt tápanyaggal koronázzuk meg. Az étkezés ideje Egy-két órával edzés előtt mindenképp tanácsos enni. Azért nem lehet konkrétan mondjuk 60 percet mondani, mert ez az egyéni anyagcserétől és az elfogyasztott táplálék felszívódásától is nagyban függ. Biztos […]
Az edzés előtti táplálkozás azért fontos, mert ez határozza meg annak hatékonyságát. Az elvégzett tréning eredményességét pedig az utána bevitt tápanyaggal koronázzuk meg.
Az étkezés ideje
Egy-két órával edzés előtt mindenképp tanácsos enni. Azért nem lehet konkrétan mondjuk 60 percet mondani, mert ez az egyéni anyagcserétől és az elfogyasztott táplálék felszívódásától is nagyban függ.
Biztos megfigyelted már, hogyha nem eszel eleget edzés előtt, akkor gyengébb vagy, leesik a vércukrod, kevesebb az energiád, így nem tudsz olyan hatékony lenni.
Sajnos az sem jó, hogyha túl közel van az edzés kezdetéhez az étkezés. Ilyenkor a test nehézkesebbé válik, és kínszenvedés a megszokott mennyiségű és intenzitású munkát elvégezni. A has- és a hátizom gyakorlatok pedig kifejezetten kényelmetlenné válnak tele hassal, könnyen felkeveredhet a gyomrunk.
Edzés után sokan farkaséhséget éreznek, mások pedig egyáltalán nem kívánják az ételt. Érdemes 30-45 perc múlva enni, mivel a legfontosabb az edzés utáni fehérjebevitel.
Víz
Mielőtt konkrétan rátérnénk az étkezésre, nem árt itt is felhívni a figyelmet az vízivás jelentőségére. Testünk, izmaink legnagyobb része víz, a megfelelő hidratáltsághoz utánpótlásra van szükség. Edzés közben nagyon fontos a folyamatos folyadékpótlás, edzés után is először a palackot ragadjuk meg. Szénsavmentes ásványvizet kortyolgassunk, mert a szénsav túlságosan felfúj és eltelít, edzés közben ez különösen kellemetlen. Ha kemény az edzésterved, fogyaszthatsz külön sportolóknak kifejlesztett izotóniás italt is, de mellette legyen nálad egy kis flakon sima víz is.
Fehérje
Edzés előtt és után létfontosságú a fehérje, amely az izmok építésében játszik alapvető szerepet. Magas értékű táplálék a hal, a csirkehús és a tojás. Edzés után egy pohár joghurttal sokat tehetünk az egészségünkért, mert a magas intenzitású mozgás csökkenti az immunvédelmet. Esti edzés után a vértisztító túró sovány változata a legjobb, az egész éjszakára szóló fehérjemennyiséget be lehet vinni vele, minimális zsiradékkal.
Komplex szénhidrát
Edzés előtt a sovány proteinhez érdemes komplex szénhidrátot is magunkhoz venni, mert ebből nyeri a szervezet az energiát. A csirke és a hal mellé a testépítők kedvence a rizs. Mi is bátran ajánljuk, főleg a barnarizst, mert lassabban szívódik fel, egyenletes energiát adva. A másik jolly joker a zabpehely, amely edzés előtt és után egyaránt ajánlható tejjel, szójatejjel vagy joghurtba.
Gyümölcs
Edzés előtt a gyümölcsök közül a legjobb a banán, mert pont megfelelő a szénhidráttartalma. Sok benne a kálium és a magnézium, így megakadályozza az izomgörcsöt, kevésbé remegnek tőle az izmok. A leginkább zsírégetőként ismert ananászt edzés utánra ajánljuk, a benne lévő fehérje emésztését könnyítő hatása miatt.