Ne hidd, hogy a kis tányér az egyetlen hasznos trükk! Próbáld ki a többit is!
Ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy milyen diétát folytatsz, az eddig megszokott adagok csökkentése mindegyiknél kulcsszerepet játszik. Természetesen ez csak addig tűnik könnyűnek, míg elénk nem kerül egy tál olaszos durumtészta vagy egy tálca reform süti. Sajnos a szemünk általában nem tudja mennyi az elég, a túlevéssel pedig jóval több kalóriát viszünk be, mint azt rémálmunkba gondolnánk. Egy-egy ilyen falatozás csúnyán tönkreteheti eddigi erőfeszítéseinket.
Az ételek adagjának mérése természetesen hasznos segítség, ugyanakkor valljuk be, hogy elég idegesítő és nem is minden alkalommal kivitelezhető. Az alábbi egyszerű tippek segítségével azonban könnyedén felügyelheted a porciókat, és elkerülheted a legnagyobb fogyókúrás buktatót, a túlevést.
Ne egyél állandóan diétás ételeket
Hogy mi? Igen, jól olvastad! A zsírszegény, az alacsony kalóriatartalmú, a laktóz- és a gluténmentes ételekből a legkönnyebb túlméretezni az egyszeri adagot. A Cornell Egyetem kutatása igen meglepő eredményt hozott: a zsírszegény ételeket fogyasztók átlagosan 28%-kal több kalóriát vittek be, mint azok, akik tudták, hogy normál, zsíros változatot esznek. Nem szabad elfelejteni, hogy a diétás ételek bár light-osak egy bizonyos tápanyagadatban, mint a zsír, a cukor vagy a kalória, de nevetséges magasak másban. Épp ezért ne hagyd, hogy a diétás jelző hatására kicsússzon a kezedből az irányítás.
Kezdd a főzést a zsiradékokkal
A vajat, az olajat, a kókuszzsírt, a salátaöntetet és a majonézt igen könnyű túladagolni, ezért azt tanácsoljuk, már az elkészítés/főzés elején tedd ki tálkákba az adagot. Evvel az egyszerű trükkel automatikusan egészségesebb mennyiségeket használsz majd, és természetesen jó pár kalóriát is megspórolsz. Ez az apró változtatás nagy eredményt hoz.
A tányérod felét pakold meg zöldségekkel
Annyira félsz a túlevéstől, hogy épp csak raksz valamit a tányérodra, de aztán olyan éhes maradsz, hogy muszáj valami irtó egészségtelen ételt nassolnod? Hogy mindezt elkerülhesd, tartsd be az alábbi szabályt: pakold meg a tányérod felét bőségesen zöldségekkel, egynegyedét fehérjével, a maradék negyedre pedig jöhet a komplex szénhidrát. Ha sok zöldséget eszünk, hamar jóllakunk, úgy, hogy szinte alig vettünk magunkhoz kalóriát, viszont annál több rostot, vitamint és ásványi anyagot. A púpozott tányért látva pedig még szemünk is jóllakik.
Sajátítsd el, hogy mikor érdemes nagyobb tányért használni
Az egyik legismertebb és leggyakrabban alkalmazott trükk az adagok visszaszorítására, hogy kisebb tányért használunk. De a mennyiségi kontroll nemcsak arról szól, hogy ténylegesen kevesebbet együnk. Például, ha az előbbi trükköt alkalmazzuk, érdemes nagyobb tányért keresni, mert ebbe jóval több telítő, kalóriát alig tartalmazó, színes zöldség fér.
Rakd el a felhasznált élelmiszereket, mielőtt leülsz enni
Ha már kipakoltad a csirkemellet és a salátát, akkor ezek jó sok helyet foglalnak el a tányéron, ugyanakkor alig tartalmaznak kalóriát. A legnagyobb hiba, amit elkövethetsz, hogy csupa egészséges táplálékkal rakod meg a tányérod, de körbeveszed magad más, olyan élelmiszerekkel, amikből eredetileg alig raktál az adagodba. Ez könnyen mértéktelen nassoláshoz vezethet, hiszen ki tud ellenállni a maradék, kb. 20 golyónyi mozzarella sajtnak, az avokádónak (amiből eredetileg csak a harmadát akartad megenni) és a pitának (amelyből csak egy felet akartál elfogyasztani). Mielőtt leülsz az asztalhoz, rakd el a körülötted levő ételeket, mert a szemed nem fog tudni ellenállni nekik.
Fotó: 123RF