A Béres Alexandra nevével fémjelzett, újonnan induló Súlykontroll Program olyan átfogó életmódprogram, amelyben helyet kap a fogyókúra és az egészséges életmód kialakítása is. Nem kínál csodamódszert az áhított testsúly eléréséhez, és nem célja, hogy olyan élelmiszereket, ételeket ajánljon, amelyek nagyon távol állnak a megszokottól. De célja, hogy minél szélesebb körben megismertesse és megszerettesse a jelenleg […]
A Béres Alexandra nevével fémjelzett, újonnan induló Súlykontroll Program olyan átfogó életmódprogram, amelyben helyet kap a fogyókúra és az egészséges életmód kialakítása is. Nem kínál csodamódszert az áhított testsúly eléréséhez, és nem célja, hogy olyan élelmiszereket, ételeket ajánljon, amelyek nagyon távol állnak a megszokottól. De célja, hogy minél szélesebb körben megismertesse és megszerettesse a jelenleg Magyarországon még nem túl elterjedt és elfogadott, de bizonyítottan jó hatású alternatívákat. A program étkezéssel és mozgással kapcsolatos tanácsokkal nyújt segítséget a fogyáshoz és egy olyan életmód kialakításához, amely hosszú távon elősegíti az elért testsúly megtartását.
Kiknek szól a most megjelenő könyv, kihez szól a program?
- akik komolyan döntöttek a változás mellett
- akik tudják, hogy minden változásnak ára van (ez a program is ígér „vért és könnyeket”, hiszen minden akaraterőnkre szükségünk lesz, de cserébe hosszútávú fogyást és egészséges életmódot kínál)
- akik saját igényeik, testsúlytöbbletük, BMI indexük alapján individualizált módon, egyénre szabva szeretnének megszabadulni a fölöslegtől
- azoknak, akik egészségesen akarnak élni egy új, minőségi változást jelentő életreform segítségével
A Súlykontroll Program szakaszai
A Súlykontroll Program táplálkozási része 2 fogyókúrás és 1 súlytartó szakaszból épül fel.
Az első szakasz szigorúbb, de rövid ideig tartó szakasz, ami alatt viszonylag gyors súlycsökkenésre számíthatunk. Ez idő alatt megpróbáljuk átállítani szervezetünk anyagcseréjét, ami a fogyókúránkat kedvezően befolyásolja. Ebben a szakaszban indul el a fogyás, de a felesleg nagy részétől még nem ekkor szabadulunk meg. Jelenlegi testtömegünktől függően 7-10 napot kell eltöltenünk ebben a szakaszban.
A második szakasz a lassú, de tartós fogyás szakasza. Hetente kb. 0, 5 -1 kg súlyvesztésre számíthatunk, amely természetesen sok más tényezőtől is függ, így a fogyás mértéke egyénenként más és más lehet. Ez az a szakasz, amikor súlyfeleslegünk legnagyobb részét leadjuk. Kezdő testtömegünktől függően néhány héttől több hónapig tarthat.
A harmadik szakasz a Súlykontroll Program legfontosabb szakasza: az elért súlyt segít megtartani. Ebben a szakaszban az addig elsajátított fogyókúrás alapokat bővítjük ki életmód programmá. Megtanuljuk, hogyan lehet fokozatosan visszaállni a fogyókúrás étrendről az egészséges, súlytartó menüre, és hogy hogyan lehet „visszacsempészni” étrendünkbe a fogyókúra alatt nem, vagy csak ritkán fogyasztott kedvenceinket.
A bűvös hármas
A program több szálon is a hármas szám köré épül, alapvető iránymutatást biztosít a táplálkozáshoz és a fizikai aktivitáshoz, megvilágítva mindezek pszichológiai hátterét is. Ellentétben a legtöbb divatossá vált koncepcióval, a program személyre szabottan nyújt segítséget.
3 pilléren nyugszik:
- Súlykontroll Index
- kompenzáció
- javasolt konkrét mennyiségek (adagok)
3 szakaszból épül fel:
- előkészítő szakasz
- lassú, tartós fogyás szakasza
- egészséges súlymegtartás szakasza
3 kategóriába sorolja az élelmiszereket súlykontroll indexük szerint (1-100-ig):
- alacsony súlykontroll indexű élelmiszerek (30 és az alatti súlykontroll indexű élelmiszer)
- közepes súlykontroll indexű élelmiszerek (31-60 közötti súlykontroll indexű élelmiszer)
- magas súlykontroll indexű élelmiszerek (60 feletti súlykontroll indexű élelmiszer)
Az élelmiszerek 1-100-ig való besorolása attól függ, hogy a fogyókúrában, illetve a későbbi súlytartó fázisban mely élelmiszerekből ehetünk bátran, és melyek azok, amelyektől tartózkodnunk célszerű, vagy csak ritkán, kis adagokat fogyaszthatunk belőlük annak érdekében, hogy normál testtömegünket meg tudjuk tartani. A súlykontroll index kialakításának alapja az élelmiszerek glikémiás indexe, energia-, szénhidrát- és zsiradéktartalma volt. A program a súlykontroll indexen kívül további segítséget is nyújt ahhoz, hogy a javasolt mennyiségekkel könnyebben betartható legyen, s hogy a kompenzációval, az esetleges torkoskodás miatt felborult egyensúlyt helyreállíthassuk.