Dúlai hivatásom során számtalanszor találkozom azzal a problémával, hogy a kismamák információhiány miatt olyan helyzetbe mennek bele, amibe eredetileg nem akarnak. Ahhoz, hogy tudatosan élhesd meg a szülésedet, szeretném néhány fontos dologra felhívni a figyelmedet. Hozz tudatos döntéseket! A nők nagyon sok mindent megtudhatnak önmagukról a várandósság és a szülés alatt. Ne légy rest utánajárni […]
Dúlai hivatásom során számtalanszor találkozom azzal a problémával, hogy a kismamák információhiány miatt olyan helyzetbe mennek bele, amibe eredetileg nem akarnak. Ahhoz, hogy tudatosan élhesd meg a szülésedet, szeretném néhány fontos dologra felhívni a figyelmedet.
Hozz tudatos döntéseket!
A nők nagyon sok mindent megtudhatnak önmagukról a várandósság és a szülés alatt. Ne légy rest utánajárni azoknak az információknak, amelyek szükségesek ahhoz, hogy megalapozott döntéseket hozhass. Különbözőek vagyunk, különböző igényekkel, így nem biztos, hogy mindenki ugyanazt az utat választja. A tapasztalat azt mutatja, hogy a nőket három csoportra oszthatjuk ebben a tekintetben:
- Néhányan igazi kihívásnak vélik a szülést és semmiféle orvosi beavatkozást nem szeretnének. Elsősorban a természet erejét hívják segítségül, természetes fájdalomcsillapítási eljárásokat pártolnak. Ez a természetes szülés.
- A nők másik részének nincsenek kételyei az orvosi beavatkozásokkal kapcsolatban és szeretnék kihasználni a modern orvostudomány technológiai vívmányait is (pl. epidurális érzéstelenítés).
- A harmadik csoportba tartozó kismamák konfliktust élhetnek át, mivel nem tudják eldönteni, hogy melyik a számukra megfelelő út.
Lássuk, milyen szempontokat kell figyelembe venned ahhoz, hogy nyugodtan indulhass a kórházba!
Mire figyelj?
- Minden információt begyűjtöttél a helyszínről, ahol szülni fogsz.
- Megbizonyosodtál arról, hogy minden számodra fontos eszköz rendelkezésedre áll az általad kiválasztott intézményben (pl. alternatív vajúdási eszközök, mint a labda, kötél, kád), és ezeket használhatod is.
- Eldöntötted, hogy kik lesznek jelen a szülésednél (partner, barátnő, dúla,….stb), és ők szívesen, szabad akaratukból vesznek részt. Őt/őket a kiválasztott intézménybe beengedik.
- A választott orvosod-szülésznőd mindig ellát a megfelelő információval.
- Tudatában vagy a félelmeidnek, képes vagy elmondani azokat az orvosnak és a segítőidnek is be mered őket vallani.
- Elismered és elfogadod azt a tényt, hogy a kórházban lehet olyan helyzet, amikor szükségessé válhat, hogy átengedd az irányítást.
- Tudod, hogy képes vagy összhangban dolgozni a testeddel a vajúdás és a szülés alatt.
- Tejes mértékben megbízol azokban, akik a vajúdás és szülés folyamán segítségedre lesznek.
- Tudatában vagy annak, hogy az orvosod/szülésznőd partner azokban a dolgokban, amelyeket fontosnak tartasz (pl. vajúdási pózok megválasztása, gátvédelem, stb.), így veled együtt dolgoznak majd azon, hogy az általad kívánt szülésélményhez hozzásegítsenek.
A dúla tanácsa:
Az a legfontosabb, hogy tudatosan hozd meg a döntéseidet, felhasználva az összes összegyűjtött információt, miközben elfogadod, hogy a szülés folyamatának van egy saját ritmusa. Egy ájurvédikus mondás szerint – amit nap, mint nap használok a munkám során, mert alapigazságnak vélem nemcsak a szüléssel, de az élettel kapcsolatban is – „ A halhatatlanság titka, a végtelen rugalmasság.” Azt javaslom, hogy a szüléssel kapcsolatban legyenek egyértelmű elképzeléseid, miközben nyitott maradsz minden új lehetőségre.
Képek forrása: Profimédia