1. Hogy jelentkezik? Akinek szürkehályogja van, homályosabban, szürkébben lát mindent, olyan érzése van, mintha egyfolytában egy piszkos ablaküvegen nézne keresztül. Az éles kép homályossá, az élénk színek pedig fakóbbá válnak. A legrosszabb szürkületkor, ilyenkor ugyanis nagyon romlik a látás élessége. 2. Kit fenyeget? Elsősorban idősebb embereknél, hatvan éves kor felett alakul ki, de néhány betegség […]
1. Hogy jelentkezik?
Akinek szürkehályogja van, homályosabban, szürkébben lát mindent, olyan érzése van, mintha egyfolytában egy piszkos ablaküvegen nézne keresztül. Az éles kép homályossá, az élénk színek pedig fakóbbá válnak. A legrosszabb szürkületkor, ilyenkor ugyanis nagyon romlik a látás élessége.
2. Kit fenyeget?
Elsősorban idősebb embereknél, hatvan éves kor felett alakul ki, de néhány betegség esetén, például Dawn-kórnál bizony gyakran előfordul, hogy a gyerek szeme már betegen születik. Az is gyakori, hogy csak később, bizonyos gyógyszerek mellékhatása – például szteroid – miatt alakul ki hályog a szemen.
3. Halálos?
Természetesen nem, a szürkehályogba még senki nem halt bele. Viszont nagyon fontos, hogy ha észleled magadon a tüneteket, minél előbb vizsgáltasd meg a szemed egy orvossal – a szürkehályog ugyanis műtét és kezelés nélkül súlyos szemkárosodáshoz vezethet.
4. Hogy lehet eltüntetni?
Sajnos se gyógyszerrel, se szemcseppel nem lehet eltüntetni, se megelőzni a szürkehályogot. Az egyetlen megoldás a műtét: az orvos eltávolítja az elszürkült szemlencsét és a helyére egy korszerű műlencsét ültet be. Bár első hallásra nem tűnik veszélytelennek a beavatkozás, ma már rutinműtétnek számít: helyi érzéstelenítéssel végzik és maximum fél óráig tart. Ha mindkét szem érintett, egyszerre nem végzik el a műtétet: a két beavatkozás között legalább négy hetet kell várni.
5. Mi lesz műtét után?
A műlencse beültetése még nem feltétlenül jelenti azt, hogy eldobhatjuk a szemüvegünket és olyan élesen fogunk látni, mint soha máskor előtte. Sajnos még a fiatal betegeknél is előfordul, hogy ha állandó szemüvegre nem is, de olvasószemüvegre szükségük lesz a műtét után. Léteznek már multifokális lencsék is, amelyek egyaránt képesek a távol- és közellátást is korrigálni.
+1
Az orvosok cataracta néven emlegetik a szürkehályogot, ami egy görög eredetű szó és fehér vízesést jelent. És hogy miért kapta ez a nem túl kedves betegség ezt a szép elnevezést? Azért, mert úgy gondolták, hogy aki a betegség miatt homályosan lát, az úgy lát, mintha egy vízfátyolon keresztül nézne a világra.