Főoldal > EGÉSZSÉG > Tengeri alga: egészséges vagy kockázatos?

Tengeri alga: egészséges vagy kockázatos?

algaegészségmoszattáplálkozás
0

Írta: and

A tengeri hínárok az egész világon sekély, tápanyagokban gazdag vízben élnek.  Már

A tengeri hínárok az egész világon sekély, tápanyagokban gazdag vízben élnek.  Már több száz éve használják különböző feldolgozott formájában és néhány mellékterméke pedig általánosan használt fagylaltokhoz, salátaöntetekhez, sőt csokis tejhez is.

Az utóbbi években hirtelen megnövekedett a tengeri hínárokból készült készítmények és táplálékkiegészítők száma a piacon és ennek természetes eredményeként egyre több találgatás lát napvilágot arról, hogy ezek vajon csodaszerek vagy épp ellenkezőleg, lehetséges egészségügyi veszélyt jelentő termékek.

A tengeri hínár előnyei

Tápanyagok: A tengeri hínár természetes forrása az A-, a B1,- a B2-, a C-, a D- és E-vitaminnak, valamint különféle ásványi anyagoknak, beleértve a cinket, a jódot, a magnéziumot, a vasat, a káliumot, a rezet és a kalciumot. Valójában az összes élelmiszer közül a tengeri hínár tartalmazza a legmagasabb természetes kalcium koncentrációt: 10-szer több van benne, mint a tejben.

Fogyás: A jód egy olyan nyomelem, mely elengedhetetlen a pajzsmirigy működéséhez, fontos szerepet játszik a szervezet működésében és anyagcseréjében. A pajzsmirigy két fontos hormont termel, melyek szabályozzák a szervezet anyagcseréjét és az egyéb élettani funkciókat az egész szervezetben. Mivel a tengeri hínár a leggazdagabb természetes forrása a jódnak, így segíthet szabályozni az anyagcserét és felgyorsítani a fogyást.

A Newcastle-i Egyetem tanulmánya arra a következtetésre jutott, hogy a tengeri hínár rostjai jelentősen csökkentik a zsír mennyiségét a szervezetben, ráadásul sokkal inkább, mint a legtöbb fogyasztó-karcsúsító kezelés. Habár ezek a ténymegállapítások csupán kezdeti stádiumban vannak.

Öregedésgátló: Úgy tűnik, az algának (jódtartalmának köszönhetően) más előnyei is vannak. Egy 2008-as tanulmány kimutatta, hogy a hínárban található jód hatékonyan segít eltávolítani azokat a szabadgyököket, amelyek felgyorsítják az emberi vérsejtek elöregedését.

Hajnövesztő: Rengeteg tudományosan nem bizonyított anekdota kering arról, hogy a tengeri hínárt tartalmazó hajápolók segítik a haj növekedését. Függetlenül attól, hogy vajon ténylegesen segíti-e a növekedést, a felvetés helytálló, mivel tartalmaz tápanyagokat, így természetesen segíthet a haj egészségesebbé és erősebbé válásában, csökkentve a hajvégek töredezését.

alga2.jpg ()A tengeri hínár kockázatai

Mivel a tengeri hínár igen nagy mennyiségben tartalmaz ásványi- és tápanyagokat, így ez bizonyos egészségügyi problémákat okozhat, például helytelen adagolás miatt.

Jód: A tengeri moszat igen gazdag jódban, mivel gyorsan elnyeli a tenger magas jódtartalmát, ezért rengeteg tudományosan alá nem támasztott javallat látott már napvilágot arról, hogy remekül pótolható algával a jódhiány. A fejlett világban eleve ritka a jódhiányos állapot, ám még ha ettől is szenvednél, nem valószínű, hogy épp tengeri hínáros táplálékkiegészítőre lenne szükséged. Sőt majdnem biztos, hogy naponta hozzájutsz 160mcg – 600mcg jódhoz az elfogyasztott sómennyiségből. Inkább azt kellene tudatosítani, hogy a jódfelesleg számos egészségügyi problémát okozhat, beleértve a pajzsmirigy túlműködését, a Grave-kórt és a pajzsmirigyrákot. A másik ok, amiért érdemes óvatosnak lenni az, hogy a különböző hínárfajtáknak nagymértékben eltérő a jódtartalma is. 

Nehézfémek: Mivel a tengeri hínár a szennyezett vizekben is kiválóan megél, így jól magába is szívja a toxikus nehézfémeket, amik aztán lenyelve súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak. Az, hogy ennek egyáltalán megvan az esélye, azt jelenti, hogy ezek a termékek eleve nem ajánlottak, ha terhes vagy szoptat valaki, illetve nem javallott gyermekeknek és azoknak sem, akik máj- vagy veseproblémákkal küzdenek. Éppen ezért mindenképp meg kell győződni arról, hogy az adott kiegészítő tiszta vizekben termesztett hínárból készült-e.

Kiszámíthatatlan: Számos kiegészítő ismert, melyek különböző típusú algákból készülnek és különböző módon hatnak a szervezetre, mégis ezek mindegyikét csupán a “alga” névvel illetik. A hólyagmoszat például pattanásosságot okozhat, sőt súlyosbíthatja annak meglétét, ráadásul, bár eddig csak egyetlen esetben, de jelentettek már veseelégtelenséget is, ami a hólyagmoszat számlájára írható.

Akkor most jó vagy nem jó a tengeri alga? Mint minden táplálékkiegészítő szedése előtt, a legjobb, ha felkeresed az orvosodat és konzultálsz vele különösen akkor, ha terhes vagy, szoptatsz vagy bármilyen betegségtől szenvedsz. És persze a legjobb, ha a használt kiegészítő soha nem haladhatja meg az ajánlott napi ásványi anyag bevitelt.

Fotó: Profimedia – Red Dot


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X