Az illatos virágzatú hársfa a legtöbb parkban megtalálható. Van, akinek csak az allergia jut róla esz&
Az illatos virágzatú hársfa a legtöbb parkban megtalálható. Van, akinek csak az allergia jut róla eszébe, pedig kiválóan alkalmas meghűléses betegségek gyógyítására, köhögéscsillapításra, hatóanyagai pedig serkentik az immunrendszer működését.
Jegyezd meg: az influenzás, náthás, torokfájós napokban tökéletes segítséget nyújt a hársfatea! Hogy miben rejlik az ereje? Antibakteriális hatású flavonoidokat, nyálkaanyagokat, cseranyagot és illóolajat tartalmaz. Az orvostudomány a lázzal járó megfázásnál, mint izzasztó teát ajánlja, de jóval az orvosok előtt már a népi gyógyászat is felfedezte. Nem csak a meghűléses tünetet enyhítésére használták, hanem jó idegerősítő és vértisztító szernek tartották.
Szedd magad!
A hársfa virágát te magad is összeszedheted nyáron, csak arra figyel, hogy sem a még zárt bimbó, sem a túlnyílott virág nem alkalmas jó minőségű alapanyagnak. A virágokat röviddel a kinyílásuk után érdemes összegyűjteni, mert az első három napon adják a leghatékonyabb teafüvet. Szedés után rögtön és gyorsan meg kell szárítani, majd apróra vágva, jól záródó edénybe érdemes elrakni, és megvan télire az állandó gyógyszer.
Nem csak lázra és náthára jó!
A kamilla után a legnépszerűbb házi szerek közé tartozik. Már a levélzetben is találhatóak gyógyító hatóanyagok, C-vitamin és glikozidák. A láz csillapítása és a hurutos köhögés oldása mellett a teája vizelethajtó is. Oldja az emésztőszervi görcsöket, jótékonyan hat a bélrendszerre, erősíti a gyomrot, mert csökkenti a gyomor és a bélrendszer nyálkahártyájának irritációját.
Segíti az emésztést, oldja az epegörcsöket, de a száj- és az ínygyulladásos betegségénél is érdemes ezzel öblögetni. Kiváló összetevői és hatásai miatt erősíti az ellenállóképességet, javítja az immunrendszer állapotát. A bőrápoló és kozmetikai szereknek is kedvelt alapanyaga. De nem csak virágát hasznosítják, a hársfa fájának elszenesítésével készül az orvosi szén, amely bélfertőzés, hasmenés esetén bevált gyógyszer. A hársfavirágból készült méz is kiváló nyugtató, antiszeptikus hatású, a teába téve kettős ereje már pár óra múlva érezhető lesz.
Hogyan fogyaszd?
A maximálisan előírt 2-4 g forrázat használatát ne lépd túl. Általában 7-10 nap folyamatos fogyasztást követően ajánlatos néhány napos szünetet beiktatni. Ha túlzásba viszed a fogyasztását, felborulhat a hőháztartásod és szívdobogást idézhet elő. A tea elkészítése nem okoz nagy feladatot: 2-3 dl forró vízzel forrázd le a kb. 2 teáskanálnyi szárított hársfavirágot, majd 10 perc elteltével szűrd le, ezek után már nincs más hátra, csak a fogyasztás és az izzadás.
Fotó: Profimedia – Red Dot