A hideg, nyirkos idő velejárói a meghűléses betegségek. Vigyázhatsz bármennyire magadra, egy-egy megfázás olykor elkerülhetetlen, de nem kell, hogy a köhögés rögtön ágynak döntsön.
Sőt az sem, hogy felvásárold a fél gyógyszertárat. A köhögéscsillapító cukorkák helyett válaszd a természet csodaszereit!
Tej és méz
A legegyszerűbb kezdő gyógymód, hiszen ez a két összetevő minden háztartásban – remélhetőleg – megtalálható. Ha nagyon száraz köhögés jelentkezik, akkor a tej jó segítség lehet, mivel elősegíti a slejmképződést. A legjobb, ha lefekvés előtt egy pohár meleg tejet megiszol, jó sok mézzel. Ez a kombináció nemcsak az elalvásban fog segíteni, hanem csillapítja a száraz, fojtogató köhögést is.
Citromborogatás
A citrom könnyen beszerezhető, és az ebből készült borogatás a makacs, szűnni nem akaró köhögésre nyújt remek megoldást. A megmosott citromot karikázd fel, majd helyezd a karikákat egy pamutból készült konyharuhára, és csinálj belőle egy batyut. Nem baj, ha a citrom leve kicsit átüt az anyagon, sőt, még hatásosabb is. Ezt a „csomagot” helyezd a mellkasodra, majd takard be magad egy lepedővel. Ameddig kényelmes nyugodtan maradj így, vegyél mély lélegzetet, és érezd, ahogy a C-vitamin-bomba erősít.
Szöszös ökörfarkkóró
Lehet, hogy még nem hallottál erről a növényről. Ez a kecses, sudár, aranysárga virágokkal rendelkező útszéli gyom már a középkorban is ismert és megbecsült gyógynövény volt. Akkoriban köptetőként és lázcsillapítószerként, hasmenés és gyomorfájás, valamint külsőleg kelések, sebek, ótvar, szemölcs, aranyér és hajhullás kezelésére ajánlották. A növény legértékesebb része a virága. Köptető, hurutoldó, köhögés-csillapító és izzasztó hatásúak, ezért elsősorban meghűléses betegségek, főleg köhögés, garat- és gégehurut, valamint a felső légutak gyulladásainak kezelésére alkalmasak. Az ökörfarkkóróból készített főzet allergiás szénanátha esetén is enyhülést hozhat.
A szöszös ökörfarkkóró tea elkészítési javaslata: Egy maréknyi szárított virágzatot önts fel 2 dl meleg vízzel, vagy keverd bele őket bármilyen más, általad kedvelt tea vizébe. Mivel a nyálkaanyagok hőre érzékenyek, nem célszerű a teakészítés során túl forró vizet alkalmazni. Hagyd állni 15-20 percig, majd szűrd le és kortyonként fogyaszd!
Eukaliptuszolaj
Az eukaliptuszolaj is elősegíti a légutak tisztítását és enyhítheti a köhögéssel együtt járó mellkasi görcsöket. Ezzel érdemes inhalálni is, mivel a felforralt vízhez adott néhány csepp olaj fokozza a felszálló gőz légutakat nyugtató, és a letapadt nyák feloldásában szerepet játszó köptető hatását. Egy kád meleg vizes fürdőbe cseppentett olajjal is hasonló eredményt érhetsz el. Ráadásul nyugtató hatása is van.
Hagymaszirup
Mi mindenre jó a hagyma? Sokan kerülik jellegzetes illata miatt, pedig az egészség védelme érdekében inkább napi szinten kellene fogyasztani. Például köhögéscsillapításra is alkalmazható. Egy kisebb méretű hagymát vágj apró darabokra és keverd össze mézzel. Tedd az egészet egy kis üvegbe, hagyd állni egy éjszakát, ez alatt a hagyma levet enged. Másnap szűrd le a levet, majd egy nap során legalább három teáskanállal egyél belőle. Persze, minden esetben ajánlott a rengeteg folyadék bevitel. Rendszeresen kortyold a teákat és mondj búcsút a köhögésnek!
Fotó: Profimedia – Red Dot