Hideg és meleg frontok jönnek-mennek (mostanában talán sokkal gyakrabban is, mint kellene), ennek leggyakoribb és legtöbbek által ismert jelei az ilyenkor menetrendszerűen jelentkező jó kis migrénes fejfájások vagy a végtagokban érzett fájdalom. Lehetsz te ugyanis makkegészséges, az időjárásváltozás általában mégis rányomja bélyegét hétköznapjaidra.
Mitől vagy „frontos”?
Az utóbbi évtizedekben nem véletlenül lett egyre fontosabb tudományág a humánmeteorológia, mely a légköri folyamatok és frontok emberekre gyakorolt hatását kutatja. Gyakorlatilag ugyanis nemcsak arról van szó, amit mindannyian megtapasztaltunk már annyiszor életünk során: ha süt a nap, jó a kedvünk és energikusabbak vagyunk, szemben azzal, amikor ködös, esős az idő. Ilyenkor úgy érezzük magunkat és úgy is nézünk ki, mintha citromba haraptunk volna, álmosan és rosszkedvűen szédelgünk ide-oda egész nap. Arról nem is beszélve, hogy ha kisgyerekes szülő vagy, még azzal is meg kell birkóznod (amikor magadat is elég nehéz elviselned), hogy csemetéd is megérezvén a frontot, nyűgösebb, hisztisebb a sok éves átlagnál. Épp ezért jobb, ha minél felkészültebben várod a következő anticiklont követő zűrös időszakot.
Egyik kutya, másik eb
Meleg vagy hideg frontra vagy érzékeny, esetleg mindkettőre? Egyik sem leányálom! Melegfront esetében, amikor egy melegebb légtömeg kiszorítja a térségből az ott lévő hideg levegőt, a hőmérséklet megemelkedik, megnő a páratartalom, ugyanakkor csökken a légnyomás. Erre a szervezeted természetesen megadja a maga különféle, nem éppen pozitív reakcióit, ráadásul akár órákkal a frontátvonulása előtt. Ilyenkor ne lepődj meg, ha szaporábbá válik például a pulzusod, csökken az összpontosító képességed vagy fáradtabbnak érzed magad. Azt is nyugodtan a melegfront számlájára írhatod, ha a többiek arról panaszkodnak, hogy ingerlékenyebb vagy, mint egyébként, de ne lepjen meg, ha szörnyű fejfájástól hasogat a fejed, vagy felerősödnek az allergiás –és ha van a szívbetegséged – tüneteid, ráadásul jobban fájhatnak a műtéti hegeid is.
Ám annak sincs egyszerű dolga, aki a hidegfrontra érzékeny: ilyenkor ugyanis a korábbi meleget váltja fel hideg légtömeg, ráadásul hirtelen. Természetesen az ekkor bekövetkező hőmérséklet és páratartalom csökkenés és növekvő légnyomás sem múlik el nyomtalanul. Ne csodálkozz, ha ilyenkor nyugtalanabb vagy, a szíved hevesebben dobog, vérnyomásod megemelkedik, nem tudsz úgy összpontosítani, de gyakori kísérő jelenségnek számítanak még a görcsös fájdalmak, az asztmarohamok, a keringési panaszok, reumatikus fájdalmak vagy a hidegfrontot követő megerősödő szél miatti fejfájás.
Ne engedd, hogy legyűrjön!
Szerencsére van azért egy- két egyszerű trükk a tarsolyunkban, amelyekkel a fronthatásokkor jelentkező panaszaidat hatékonyan enyhítheted. Íme ezekből egy csokorra való:
1. A gyógyító erejű teák
Az egészséges életmód elengedhetetlen része, hogy eleget igyál. Ám ez még a tünetek enyhítésében is fontos szerepet játszik. Legfőképp a magnéziumban és káliumban gazdag ásványvizet fogyaszd a nap nagy részében, amit különféle, lehetőleg 100 százalékos gyümölcslevekkel és gyógyteákkal egészíts ki, melyek enyhíthetik a panaszaid.
A citromfű tea: Mind a meleg-, mind a hidegfronti hatást kísérő tünetek kiváló csökkentője. Tégy két-három teáskanálnyi szárított citromfüvet egy nagyobb bögrébe, majd forrázd le 2-3 deciliter vízzel és hagyd állni 10 percig, majd szűrd le. Naponta akár két- három csészényit is megihatsz belőle.
A cickafarkfű tea: elsősorban akkor ajánlott, ha migrénes tüneteid vannak. Ilyenkor a legjobb, ha egy csapott evőkanálnyi teafüvet leforrázol két deciliter vízzel és állni hagyod kb. 10 percig, majd leszűröd. Ebből is többször ihatsz egy nap.
Az orbáncfű tea: a fronthatások okozta levertséget, szorongást, depressziót képes csökkenteni. Nagy előnye, hogy úgy nyugtat, hogy nem csökkenti a koncentrációs képességet. Reggel és este forrázz le két teáskanál orbáncfüvet egy- egy csészébe másfél deciliter vízzel, majd hagyd állni 10 percig és ihatod is. Arra vigyázz, hogy ha fogamzásgátlót szedsz, ne fogyassz belőle, ugyanis az orbáncfű csökkenti az antibébi tabletta hatását, így akár teherbe is eshetsz!
Csipkebogyó tea: Magas C-vitamin tartalmának köszönhetően növeli a szervezet ellenállóképességét. Áztass be két kanál összetört csipkebogyót éjszakára szoba hőmérsékletű vízbe, másnap pedig akár egész nap iszogathatod.
Menta tea: Erősíti az idegrendszert, de tisztító és izzasztó hatása révén elősegíti a szervezet megtisztulását is. Két teáskanálnyi szárított borsmentát forrázz le 1 csészényi forró vízzel, majd hagyd állni 5-7 percig. Végül szűrd le, és ízesítsd ízlés szerint.
2. Váltózuhany
Tréningezd a tested, hogy megerősítsd a védekezőképességét, így könnyebbé válik a változó légköri viszonyokhoz is az alkalmazkodás. Ehhez kitűnő eszköz lehet a váltózuhany alkalmazása. Tornáztasd az ereidet úgy, hogy zuhanyzáskor felváltva folyatsz a testedre langyos és meleg vizet (legvégül mindig langyossal zárj). Hasonlóan remek immunrendszer erősítő a szauna is: a forró levegő és a hideg víz váltakoztatásával javíthatod a szervezeted változástűrő képességét.
3. Illóolajok
Ha feszültnek érzed magad és szapora a szívverésed, tegyél 4-5 csepp citromfűolajat aromalámpába, és élvezd a hatást. Idegnyugtató hatású a levendulaolajos fürdő is. Amennyiben pedig a levendulaolajat közvetlenül a halántékodra dörzsölöd, elűzheted a kínzó fejfájást is.
4. Mozgás a szabad levegőn
Segít legyőzni a frontérzékenységet a minél több, szabad levegőn végzett mozgás. Akármilyen is az idő, nyomás kifelé! Ha csak egy kis sétára is, mely eleve javít a kedélyállapotodon
5. Ételek
Ha frontérzékeny vagy, egyél minél több vitamindús ételt, főként zöldséget és gyümölcsöt. Mivel melegfront esetén több káliumot veszítünk, így pótolni kell! A búzában, a burgonyában, a karalábéban, a karfiolban, az olajos magvakban, a paradicsomban és a halakban bőségesen megtalálod ezt a vitamint. Érdemes ugyanakkor rengeteg tejet, tejterméket, zöldfőzeléket, savanyú káposztát és kivit is enni, melyek sok B2-, a C-és a K-vitamint tartalmaznak.
Ha a hidegfrontra vagy érzékeny, akkor pedig jó, ha B1-, D-és E-vitamint fogyasztasz intenzívebben. Ezek fő forrásai a halak, a tojás és az élesztő.
Fotó: Pinterest