A B12-vitamin legnagyobb szerepe az idegrendszer megfelelő működésében mutatkozik meg, de részt vesz a DNS- és RNS-szintézisben, alapvető a sejtszintű anyagcseréhez is. A hangulattól az emésztésig hatással van az egész szervezetünkre.
Kulcsfontossága ellenére a legtöbben nincsenek tisztában a B12-vitaminhiány tipikus tüneteivel. Nem csoda, hogy legtöbbször diagnosztizálatlan marad, miközben extrém fáradtság, légzési rendellenesség, vagy akár izomgyengeség jelentkezik. Légy óvatos, ha egyszerűen képtelen vagy megjegyezni a napi feladatokat, vagy egyre többször nehézséget okoz a megfelelő szó megtalálása. A végtagok zsibbadása is komoly figyelmeztető tünet lehet. Sokszor azonban nem vesszük ezeket túl komolyan, vagy egyszerűen csak a stresszre fogjuk szervezetünk jelzéseit. Pedig egyáltalán nem veszélytelen, a B12-vitamin alacsony szintje szívbetegséget, komoly depressziót, szorongást, Alzheimer kórt, sőt autizmust is okozhat.
Nem kell megijedni, hiánya könnyen orvosolható, mivel vízben oldódik. A táplálék-kiegészítő szedése teljesen veszélytelen, a szervezet feldolgozza, amire szüksége van, a maradékot pedig a vese kiválasztja. Ha az alábbi 5 veszélyeztetett csoportba tartozol, feltétlenül konzultálj háziorvosoddal.
Vegetáriánus vagy
A húsfogyasztás az egyetlen módja, hogy táplálékkal vigyük be az elegendő B12-vitamint a szervezetünkbe. Ha nem fogyasztasz állati eredetű termékeket, és mellette nem szedsz táplálék-kiegészítőt, a B12-vitamin hiánya szinte garantált. Ha állandóan gyengének érzed magad, és sápadt vagy, a vas mellett a B12-vitamint is ideje pótolni.
50 év feletti vagy
Korral sajnos egyre nehezebb feldolgozni az ételekből a B12-vitamint, emiatt 50 év felett megnő a B12-vitamin hiányának kockázata. Azt hisszük, természetes, hogy rosszabb a memóriánk és gyengébb az állóképességünk, pedig mindezért kizárólag az elégtelen vitaminbevitel okolható. Hogy sokáig fitt és erős maradj, szedj B12-vitamint.
Rendszeresen fogyasztasz alkoholt
Nem kell kemény alkoholistának lenni a B12-vitamin hiányának kialakulásához, már rendszeres napi egy pohár bor hozzájárul a B12-vitamin alacsony szintjéhez a szervezetben. Ennek az az oka, hogy a máj kiemelt szerepet játszik ennek a vitaminnak a raktározásában. Ne feledd el a vitamin tablettát beszedni, miután hazaérték a buliból.
Refluxra szedsz gyógyszert
A savtermelődést gátló gyógyszerek szedése, egy korábbi fekély és más gyomorpanaszok megakadályozzák a B12-vitamin megfelelő felszívódását. A friss kutatások segítségével ma már tudjuk, hogy a reflux gyógyszeres kezelését ki kell egészíteni B12-vitamin szedésével is.
Cukor- vagy autoimmun betegséged van
A cukorbetegség és a lupus is megakadályozza a B12-vitamin megfelelő felszívódását. Ha ezekben a betegségekben szenvedsz a sok húsfogyasztás sem elegendő, mindenképp táplálék-kiegészítő szedésére van szükséged.
Fotó: 123RF