Akinél a családban előfordult már 2-es típusú diabétesz, annak nemcsak a glükóz-, hanem az inzulinszintjét is ajánlott rendszeresen megnézezni.
A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásában nagy szerepe van a genetikának is, ezért ha valakinek a családjában előfordult már a probléma (főleg, ha szülőről, nagyszülőről van szó), akkor érdemes neki is rendszeresen ellenőriztetnie a vércukorszintjét. Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája azonban felhívja arra a figyelmet, hogy ilyenkor ne csak a glükóz, hanem az inzulin szinteket is nézesse meg, hiszen a 2-es típusú diabetes-t megelőzi az inzulinrezisztencia, melyet szintén kezelni szükséges.
A 2-es típusú cukorbetegség előszobája: inzulinrezisztencia
Egyre több szó esik manapság az inzulinrezisztenciáról (IR), mivel a szakemberek rájöttek arra, hogy bizony ezt az állapotot is kezelni kell, ha nem akarjuk, hogy 2-es típusú cukorbetegséggé nője ki magát.
Hogy pontosan mit is takar az IR? Először is érdemes tudni, hogy az inzulin fő feladata az, hogy a glükózt a sejtekbe juttassa, ami pedig energiával látja el a szervezetet. Ennek hiányában a sejtek éheznek, a test nem működik megfelelően. IR esetén a sejtek rezisztenssé válnak az inzulinra, így a glükóz nem képes beépülni a sejtekbe. Kompenzálásként a hasnyálmirigy még több inzulint bocsát ki, azonban ezt csak egy ideig képes megtenni, előbb-utóbb kifárad, és kialakul a 2-es típusú cukorbetegség.
Ebből látszik, hogy a diabetes nem az egyik pillanatról a másikra alakul ki, hanem egy hosszú folyamat eredménye, melynek a kezdeti állapota az inzulinrezisztencia. Éppen ezért, ha valaki a genetikai hajlama miatt tart a 2-es típusú cukorbetegségtől, ne csupán a vércukor szintjét ellenőriztesse, hanem az inzulinét is. IR fennállása esetén ugyanis gyakran előfordul, hogy bár a glükóz értékeivel nincs probléma, viszont az inzulinnál már megfigyelhető az eltérés.
Ehhez OGTT vizsgálatra van szükség, méghozzá a 0,60,120 perces glükóz és inzulin értékekkel , valamint a HOMA index ellenőrzésével.
Ezek a tünetek utalhatnak IR-re
· Menstruációs zavarok
· Aknék, zsíros bőr
· Túlsúly
· Hajhullás
· Teherbeesési nehézségek/meddőség
· Memóriazavarok
· Cukor/szénhidrátéhség
· Étkezés utáni álmosság
Érdemes tudni, hogy vannak esetek, amikor semmilyen tünet nem jelzi a problémát (ez főleg a fogamzásgátlót szedő nőkre jellemző, mivel a tabletták elnyomják a tüneteket).
IR-em van. Hogyan tovább?
Az IR kezelése a következő részekből tevődik össze: életmódterápia (személyre szabott diéta és mozgás), szükség esetén gyógyszer- mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája. Amikor kiderül az IR, endokrinológus felkeresése mellett érdemes dietetikusokhoz is fordul a megfelelő étrend összeállításához, hiszen nincs egységes séma a diétához (így a 160g CH sem kőbevésett) Amennyiben gyógyszerre van szükség, annak dózisa az idő folyamán változhat (sőt, javulás esetén el is hagyható), ezért rendszeres kontroll szükséges az állapot nyomon követése céljából.
Forrás: Budai Endokrinközpont, Fotó: 123RF