Vicces tévhiteket hoztunk a megfázásról!
Generációk óta hiedelmeket hordozunk magunkkal arról, hogyan úszhatjuk meg a megfázást. Ha pedig már beütött a baj, igyekszünk házi praktikákhoz nyúlni – azonban tudni kell, hogy a jótanácsok közül valójában melyik hasznos. Kelet- és Közép-Európában a tél különösen hosszú és hideg, így nem meglepő, hogy a legtöbb tévhit nálunk és szomszédainknál alakult ki.
Nézzük is, milyen érdekességek találhatók a különböző nemzetek között!
- A lengyelek a barna sör erejében bíznak, sőt melegen fogyasztják, remélve, hogy enyhíti a megfázás tüneteit. Az oroszok inkább az édes, házi készítésű málnalekváros teát részesítik előnyben, és jó adag után meleg paplan alá bújnak, hogy „kiizzadják” a betegséget. Ukrajnában a káposzta leveleivel próbálják enyhíteni a torokfájást, amit 30 percre a nyakukra tekernek, miközben mézet dörzsölnek az arcukra a hatás fokozása érdekében.
- A csehek meglepő tippje a csípős, meleg fokhagymaleves, amely átmenetileg kitisztítja a légutakat, viszont hosszú távú megoldást nem ígér. Egy különös módszerük, hogy a forró leves után meleg vízbe mártják a könyöküket az orrdugulás enyhítésére.
- A magyarok is felvonultatnak néhány különös gyógymódot, például a sóbarlangok levegőjének belégzését, ami elsősorban allergiára és bőrbetegségekre jótékony hatású, de nem a megfázás elsődleges kezelése.
A felgyorsult hétköznapokban egyre kevesebb időnk van kivárni a praktikák hatásosságát, ezért a tünetek súlyosbodása esetén érdemes felkeresni a háziorvost vagy a patikust. A gyógyszertárakban kapható vény nélkül rendelhető készítmények gyors és célzott segítséget nyújtanak.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |