A prediabétesz a cukorbetegséget megelőző állapot, amely három típusa létezik. A korai diagnózis és kezelés elengedhetetlen a súlyos szövődmények
A prediabétesz a cukorbetegséget megelőző állapot, amely három típusa létezik. A korai diagnózis és kezelés elengedhetetlen a súlyos szövődmények elkerülése érdekében.
A prediabétesz kifejezéssel már biztosan sokan találkoztak, és az előrehaladott állapotok megelőzésének fontossága nem elhanyagolható. A cukorbetegséget megelőző állapot három típusa létezik: az IGT (csökkent glükóz tolerancia), az IFG (emelkedett éhomi vércukorszint), valamint ezek együttes megjelenése.
Az IGT esetén az éhgyomri vércukorszint 7 mmol/l alatt marad, de az étkezés utáni érték 7,8 mmol/l és 11,1 mmol/l között mozog. A cukorbetegséget megelőző állapot diagnózisához 75 gramm szőlőcukor terhelése után végzett vércukormérés szükséges. Ha a vércukor értéke 7,8 mmol/l felett van, akkor diabetológiai konzultáció javasolt.
A másik típus, az IFG , akkor áll fenn, amikor az éhomi vércukorszint 6,1 mmol/l fölött, de 7 mmol/l alatt van. Az IFG megerősítéséhez éhgyomri vércukor mérése és vércukorterhelés (OGTT) szükséges.
Ha mindkét érték együttesen megfigyelhető, akkor IFG és IGT együttes fennállásáról beszélünk az éhgyomri vércukor 6,1-7,0 mmol/l közötti, és a terhelés utáni 7,8-11,1 mmol/l közötti értékek alapján.
A korai felismerés lényege, hogy a helytelen életmód, mint az egészségtelen táplálkozás és a mozgáshiány, gyakran elhízáshoz és a 2-es típusú diabétesz kialakulásához vezethet, amely súlyos egészségügyi szövődményekkel személynek kell szembenéznie.
Fontos hangsúlyozni, hogy a prediabéteszes állapotban már kialakulhatnak szövődmények , mivel a magas, kezeletlen vércukorszint súlyosan károsíthatja a létfontosságú szerveket, így a szívet, a vérereket, idegeket, szemet és a veséket.
A cukorbetegség kockázata időseknél és túlsúlyos egyéneknél, valamint azoknál, akiknél más hajlamosító tényezők állnak fent, fokozott lehet. Erre hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |