A levendula nem csak gyönyörű dísznövény, hanem számos egészségügyi előnnyel is bír.
A levendula eredetileg a mediterrán térségekben volt őshonos, azonban ma már Európában, Ausztráliában, valamint az Egyesült Államok déli részén is megtalálható. A legismertebb levendula ültetvény hazánkban a tihanyi, de ez a növény a saját kertedben vagy balkonodon is jól érzi magát .
Számos tudományos kutatás megerősítette, hogy a levendula illóolajai különböző betegségek, például a migrén, fejfájás, depresszió, szorongás, hangulatingadozás, félelem és kimerültség kezelésében rendkívül hatékonyak. Ezen hatások mögött olyan kémiai összetevők állnak, mint az illóolajok (linalool, linalil-acetát), a rozmaringsav, a fitoszterolok és a flavonoidok.
1. Antibakteriális és fertőtlenítő hatás
A levendula hatékonyan alkalmazható légzőszervi panaszok esetén, csillapítja a torokfájást, gége- és mandulagyulladást, enyhíti az izomfájdalmakat és görcsöket, segít a különböző sebek gyógyulásában, és csökkenti a rovarcsípés fájdalmát. Emellett élénkíti az immunrendszert és csökkenti a fáradtságot.
2. Vérnyomássegítő hatás
A levendula segít a szív- és érrendszeri problémák, például az alacsony vérnyomás enyhítésében. Teája képes a stressz okozta magas vérnyomást is kezelni. Fontos, hogy a teát lefedve készítsük, így az illóolajok nem távoznak el.
3. Étvágyserkentő hatás
A levendula felélénkítheti az étvágyat és csökkentheti a felfúvódást, különösen hasznos gyomorpanaszok esetén vagy hosszú betegség után.
4. Bőrnyugtató hatás
A levendulaolaj megnyugtatja a gyulladt bőrt, beleértve a pikkelysömört és az ekcémát. Csillapítja a napozás okozta leégést és hűsíti a herpeszeket, sőt, gyermekbetegségek esetén is kíméletesen alkalmazható.
5. Álmatlanság ellen
Aromaterápiában feszültségoldó és nyugtató hatása miatt használják. Ezen hatások miatt a levendula segíthet a fejfájás, depressziós állapotok enyhítésében és az elalvásban. Ajánlott a teáját főként az esti órákban fogyasztani, amikor a hatás érezhetővé válik.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |