Általában ugyan úgy tudjuk, hogy a prosztata-megnagyobbodás a 65 év feletti férfiak körében igen
Általában ugyan úgy tudjuk, hogy a prosztata-megnagyobbodás a 65 év feletti férfiak körében igen gyakori egészségügyi probléma. Ám az utóbbi időszakban egyre több 30 év alattinál is jelentkezik ez a betegség. Márpedig jobb minél hamarabb szakemberhez fordulni, mert a fiatalkori prosztata-megnagyobbodás tünetei az életkor előrehaladtával rosszabbodhatnak.
Az aktív nemi élet áldásos hatása
A prosztata, azaz a dülmirigy, ami leginkább egy gesztenyére hasonlít, a húgyvezetékek és az ondóvezetékek találkozásánál, közvetlenül a húgyhólyag alatt helyezkedik el, körülölelve a húgycső kis szakaszát. Születéskor ugyan csak borsónyi nagyságú, ám a pubertáskorban gyors növekedésbe kezd, hogy húszéves kor körül elnyerje normális, 3-5 centiméteres átmérőjét és a 20-25 grammos súlyt. A prosztatának igen fontos szerepe van: termeli az ondót, amely hordozza és védi a spermiumokat, míg az ejakuláció alatt a herékből a húgycsövön át kijutnak a szervezetből. Tény, hogy az aktív nemi élet jó hatással van a prosztata egészségére. Megfigyelték például, hogy a többnejűséget engedő közösségekben jóval ritkábbak a prosztatabetegségek!
A gyulladás
A fiatal férfiak a prosztatagondok közül elsőként a prosztatagyulladással ismerkedhetnek meg. Tünetei a gyakori, fájdalmas vizelési inger, vagy akár a vizelési képtelenség és a láz. Kialakulásának hátterében különböző fertőzések, hormonális változások és a stressz is állhat. A fertőzések többnyire az igen aktív szexuális életet élő, sok partnerrel együtt lévő férfiakat érintik. A prosztata ugyanis vékony csöveken és az ondóvezetéken keresztül összeköttetésben áll a húgycsővel. Vizeletfertőződés esetén azonban előfordulhat, hogy visszaáramlás révén a fertőzések feljutnak a prosztatába, és megtelepszenek ott. Ezektől sok esetben spontán megszabadul a szervezet, ám az akut gyulladásból való gyógyulás elég hosszú időt, akár 8-12 hetet is igénybe vehet, és még az is előfordulhat, hogy hónapokig tartó krónikus gyulladás marad vissza utána.
Megnagyobbodás
Élettani folyamat, hogy a prosztata mérete a fiatal férfikortól kezdve apránként, fokozatosan nő. Ez az esetek felében nem is igényel kezelést. Általában a 40-es évek közepén, végén kezd el növekedni a prosztata. Felmérések szerint az ötven feletti férfiak felének a normálisnál nagyobb a prosztatája. A megnagyobbodott prosztata, vizelési nehézségeket okozhat. Egyes szakemberek szerint a mirigyben előforduló hiperplázia lehet a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás egyik oka. A fiatalkori prosztata-megnagyobbodás tünetei az életkor előrehaladtával egyre rosszabbodhatnak és egyénenként változhatnak.
A tünetek
– a vizelet-visszatartás nehézsége
– gyakori éjszakai vizelés
– nehezen induló vizelés
– gyenge vagy megszakadó vizeletsugár
– vizelés közbeni égő érzés, fájdalom
Kezelés
Fiatal férfiaknál a tünetek rosszabbodása hólyagkövesedéshez, húgyúti fertőzésekhez, véres vizelethez és károsodott veseműködéshez vezethet. Épp ezért nagyon fontos az időbeni kezelés megkezdése. Ez függ a tünetek súlyosságától, a prosztata megnagyobbodás méretékétől, a kórtörténettől és az általános egészségi állapottól.
1. A gyógynövény
Enyhe esetben a gyógynövénykivonatot tartalmazó készítmények is hatásosak lehetnek. Gyakran alkalmazzák ebből a célból a csalángyökeret, az aranyvesszőfüvet, a füzikét, a pálmaféléket, valamint a tökmagolajat. A törpepálma megakadályozza a tesztoszteron dihidrotesztoszteronná történő átalakulását, amely a prosztata sejtjeinek burjánzását serkenti. Vizsgálatok igazolják, hogy a törpepálmás készítményt szedők esetében a prosztataszövetben több sejt összezsugorodik, azaz lassul a prosztataszövet növekedése. A tökmagolaj hatóanyaga ugyanakkor a prosztata növekedéséért felelős dihidrotesztoszteron kötődését gátolja. A tökmag igen gazdag jótékony hatású telítetlen zsírsavakban, valamint E-vitaminban, cinkben és szelénben.
2. A lazítók
Amennyiben már súlyosabbak a panaszok, akkor jönnek az úgynevezett alfa-blokkoló szerek. Ezek olyan izomlazítók, amelyek ellazítják a húgyhólyag nyakán lévő izomlemezeket. Ezek ugyan csupán a tüneteket enyhítik, ám igen hatékonyan. Az úgynevezett kettős támadáspontú antiandrogének azonban a prosztata méretét csökkentik. Ma már olyan kombinált készítmények is elérhetők, amelyek ötvözik ezeket a hatásokat.
3. A műtét
Végül, amikor már a gyógyszeres kezelés nem hoz megfelelő mértékű javulást, jön a műtét.
Prosztatavédő élelmiszerek, módszerek
A bajok megelőzésében, illetve az állapot javulásában is segíthetnek a következő ételek. Alakítsd úgy az étrended, hogy minél többet tartalmazzanak napi menüid ezekből:
– tökmag és tökmagolaj
– mogyoró és dió
– brokkoli és paradicsom
– kelbimbó és kelkáposzta
– szója, a törpepálma és a mindenre jó csalán
Mindemellett természetesen csökkenthetők a tünetek az éjszakai folyadékfogyasztás mérséklésével, valamint az alkoholfogyasztás kerülésével. Ám segít a rendszeres sportolás, a dekongesztánsok és antihisztaminok alkalmazása is, ami késleltetheti a vizelési kényszert, valamint jó, ha figyelsz arra is, hogy mindig melegen öltözz, ezek ugyanis csökkenthetik a tüneteket.