Egy kutatás szerint a több tetoválás erősíti az immunrendszert, a szervezet válaszát a fertőzésekre – viszont egynél több tetoválás kell ahhoz, hogy ez a hatás jelentkezzen.
A University of Alabama kutatói szerint tetoválást felvarratni olyan, mint az edzés. Először a testet legyengíti az új stressz, az edzőteremben ilyenkor gyengék az izmok. Tetoválásnál is hasonló az érzés: az egész testen érezni a fáradtságot, mert a test azon tűnődik, miért juttattak idegen anyagot a bőr alá. Néhány nap edzés után azonban az izmok erősödni kezdenek, és többé nem érezzük úgy, mintha a halálunkon lennénk.
Ezt alapul véve a kutatócsoport kíváncsi volt, hogy a tetoválásnál is hasonló-e a helyzet. A kutatás szerint igen. A vizsgálat alatt a kutatók a helyi tetoválószalont keresték fel. Az önkéntesektől megkérdezték, mennyi ideig tartott a tetoválás felvarrása, hány tetoválás van rajtuk. Az adat birtokában elemezték a vérüket, az immunglobulin A szintjét. Az immunglobulinok ellenanyagok, olyan fehérjemolekulák, amelyeket az immunrendszer termel, hogy felismerje és semlegesítse a szervezetbe került idegen testeket.
Kiderült, hogy az első tetoválás alkalmával leesik az IgA-szint, de a sokadik tetoválásnál már alig csökken. Emiatt azt feltételezik, hogy a test erősödik az immunológiai válasz miatt. A stresszre adott válasz után a test visszatér az egyensúlyi állapotba. De ha folyamatosan stressz éri, akkor már nem ugyanarra a szintre tér vissza, hanem egy magasabb állapotba.
Fontos megjegyezni, hogy bár a kutatás logikus választ ad egy feltevésre, a kísérletben nagyon kevesen vettek részt, mindössze 24 nőt és 5 férfit vizsgáltak, így további vizsgálatok kellenek ahhoz ennél nagyobb mintán, hogy bizonyítani tudják a mostani feltevéseket.
Forrás: Index