Főoldal > DIÉTA > Amit a böjtről tudni érdemes…

Amit a böjtről tudni érdemes…

böjtegészségfogyókúra
0

Írta: and

Ahogy korábban már írtunk róla, a böjtölés évezredeken át a vallási gyakorlatok részét képezte, célja pedig egyfajta szellemi megtisztulás volt, és nem elsősorban a test egészségének megőrzése és a hosszú élet. Korábban a betegségeket tisztátalanságnak, a felsőbb erők büntetésének vagy démonok hatásának tulajdonították, így a kezelést is ennek megfelelően írták elő, ami lehetett böjt is. […]

Ahogy korábban már írtunk róla, a böjtölés évezredeken át a vallási gyakorlatok részét képezte, célja pedig egyfajta szellemi megtisztulás volt, és nem elsősorban a test egészségének megőrzése és a hosszú élet. Korábban a betegségeket tisztátalanságnak, a felsőbb erők büntetésének vagy démonok hatásának tulajdonították, így a kezelést is ennek megfelelően írták elő, ami lehetett böjt is. Természetesen egészséges emberek is böjtöltek, hogy hitük szerint ennek segítségével éljenek át valamilyen vallásos állapotot, így kerülve közelebb istenükhöz. Ma a böjtöt erre képzett orvosok és természetgyógyászok elsősorban egészségügyi problémák kezelésére, egészségmegőrzésre, civilizációs ártalmak megelőzésére alkalmazzák.
Úgy tartják, hogy a böjt hatékony módszer a súlyproblémák kezelésére, és olyan állapotokon is javíthat, mint például a pikkelysömör, az ízületi gyulladások, autoimmun folyamatok.

0008061_1.jpg ()

A népszerűsítő irodalom szerint ezek a kedvező folyamatok azért indulhatnak el, mivel a testnek az emésztésre fordított energiái és a szervezet raktáraiban tárolt energia a szervezet belső egyensúlyának megteremtésére fordítódhat, ezáltal pedig fokozódhat a szervezet kiválasztó működése.

A böjtölés hatása testünkre – lelkünkre
Az éhezés, böjtölés megváltoztatja az idegrendszer működését, nagy befolyása van az agyra. Igen sokan elemezték ennek hátterét, és bizonyított tény, hogy más tudatállapotokat érhetünk el önmagunkban különböző gyakorlatokkal és/vagy korlátozott tápanyagbevitel mellett.
Vallásos jellegű élményei viszonylag kevés böjtölőnek vannak, és legtöbbször ez nem is cél. Gyakoribb és általánosabb tapasztalat, hogy felszabadultságot élünk át, ahogy ráébredünk arra, hogy képesek vagyunk szenvedélyeinktől mentesen – alkohol, dohányzás és ínyencségek élvezete nélkül – is létezni. Kiszakadunk a vágyak kielégítésére koncentráló hétköznapokból, ezáltal pedig több időnk, erőnk lesz belső történéseink megfigyelésére és a világgal, természettel, hitünk szerint akár a Teremtővel való kapcsolatunk elmélyítésére. A lemondás megerősít minket, és az élet más területein is határozottabbá tesz.

Böjt és fogyókúra?
Ma a böjtöt bizonyos orvosok és természetgyógyászok egészségügyi problémák kezelésére alkalmazzák. Úgy vélik, hogy a böjt hatékony módszer a fogyasztásra is – ám élettanilag egy éhezéshez közeli állapotnak felel meg, így a dietetikusok általában nem tartják ideális módszernek a súlyfelesleg leadására. Az tény, hogy a böjt alatt valóban fokozott a zsírvesztés, ám ezt általában csökkentett energiatartalmú – nők és férfiak esetében általában 1200 -1500 kcal/nap körüli – étrenddel biztonságosabban és fokozatosabban elérhetjük.

Böjttel a betegségek ellen…
A böjtöt olyan problémákra is jótékonynak gondolják, mint a pikkelysömör, ízületi gyulladások, autoimmun folyamatok. Ezt a természetgyógyászattal foglalkozó irodalmak általában a különböző méreganyagok fokozott kiválasztásának tulajdonítják. Ha egészségesen és mértékkel táplálkozunk, és minél természetesebb eredetű élelmiszereket fogyasztunk, ezen túl pedig nem mérgezzük magunkat szándékosan, szervezetünk elvégzi a szükséges feladatokat, így a böjt nem jár különösebb előnyökkel.

0008061_2.jpg ()

Ám legtöbbünkre a rendszertelen és egészségtelen táplálkozás, túlzott energiabevitel és kiegyensúlyozatlan étrend jellemző, és ilyenkor hasznos lehet a csökkentett energiabevitel (a böjt esetében fogyókúrához képest is alacsonyabb) – ami azonban a szó szoros értelmében nem jár feltétlenül a szervezetre ártalmas elemek vagy vegyületek fokozott eltávolításával. Ami elsősorban hat, az az energiamegszorítás: ez ugyanis kutatások szerint képes jelentősen csökkenteni például a gyulladásos marker (jelző) értékek szintjét, segíthet visszaszorítani bizonyos gyulladásos folyamatokat, a böjtöt követően pedig sok esetben megfelelő étrenddel és életmóddal tartósan enyhíthetőek különböző panaszok.

Tudnunk kell azonban azt is, hogy a böjt az ezzel foglalkozó szakemberek szerint nem a “szelíd medicina” része*. Sok esetben látványos eredményeket érhet el az erre kiképzett egészségügyi szakember (elsősorban orvos), ám – mint minden beavatkozásnak, különösen akkor, ha betegségek is fennállnak – kockázata is van. A böjtöt ezért leginkább orvosi felügyelet alatt, böjtklinikákon javasolt végezni.

A böjtkúrák és rövidebb koplalások tehát szakember vezetése mellett hasznosak lehetnek önmagunk megismerése és időnként bizonyos egészségi problámék kezelésének szempontjából is. A test és lélek egészsége egyaránt fontos, és egymásra oda-vissza hat. Ha lelki békénk útjára lépünk, az fizikai állapotunk javulásával is együtt járhat!

* Schmiedel, Volker és tsai.: Táplálkozástudományi kézikönyv a természetgyógyászatban: Kulcs az egészséghez , White Golden Book, 2005, 203.o.


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X