3 olyan nassolnivaló csoportot mutatunk be, amelyek ízletesek, ínycsiklandózók, és hozzájárulnak alakunk megőrzéséhez, egészséges szervezetünk fenntartásához is. 1. Olajos magvakAz olajos magvak (dió, mogyoró, tök-, napraforgómag, mandula stb.) ugyan magas zsírtartalmúak, de zsírtartalmuk csökkentheti a szív-, érrendszeri betegségek kialakulásának esélyeit. Ehhez elegendő naponta 1 teáskanálnyit elrágcsálni belőlük. Ennél több azonban hozzájárulhat a túlsúly kialakulásához, melynek […]
3 olyan nassolnivaló csoportot mutatunk be, amelyek ízletesek, ínycsiklandózók, és hozzájárulnak alakunk megőrzéséhez, egészséges szervezetünk fenntartásához is.
1. Olajos magvak
Az olajos magvak (dió, mogyoró, tök-, napraforgómag, mandula stb.) ugyan magas zsírtartalmúak, de zsírtartalmuk csökkentheti a szív-, érrendszeri betegségek kialakulásának esélyeit. Ehhez elegendő naponta 1 teáskanálnyit elrágcsálni belőlük. Ennél több azonban hozzájárulhat a túlsúly kialakulásához, melynek szövődménye lehet a cukorbetegség és a szív-, érrendszeri betegségek kialakulása is!
Tippünk:
A magokat alaposan, apróra kell őrölni a fogaiddal, hogy felszívódjanak az értékes zsírsavak és ásványi anyagok!
2. Csokik
A csokoládék közül bizony meg kell tanulnunk a minőségi termékeket választani. Azért, mert egy csokimikulás akkora, mint egy újszülött (én már találkoztam ilyennel), és persze nagyon drága, egyáltalán nem biztos, hogy jó minőségű csokoládéról van szó.
Nem ajánlott a fehér csoki, sem a különféle bevonó massza sem, mert a kakaó értékes polifenoljait, antioxidánsait nem tartalmazzák. Már pedig ezek hozzájárulnak a szervezetünk egészségének megőrzéséhez. Napi javasolt adagja: 2-3 dkg, legalább 50% kakaótartalmú csokoládé fogyasztása.
Tippünk:
Ha nem kedveled annyira a tömény keserű csoki ízét, próbáld ki a finomabbnál finomabb – chilis, tárkonyos, levendulás vagy őrölt kakaóbabbal készült – magas kakaótartalmú csokikat, melyekben a különleges „fűszerezés” enyhítheti a keserű ízt.
3. Gyümölcsök
Szerencsére egyre többet halljuk a figyelmeztetést: fogyasszunk naponta „rengeteg” gyümölcsöt. A gyümölcsök legnagyobb része zsírmentes, relatív magas rost-, vitamin-, ásvány-, szénhidráttartalmú. Az a „rengeteg” gyümölcs, ami javasolt, nem több napi 20-40 dekánál!
A rendszeresen ennél több gyümölcsöt fogyasztók súlya emelkedhet, esetleg hasmenést kaphatnak, puffadhatnak!
- Magas víztartalmú gyümölcsökből – eper, görögdinnye, ribizli – akár 30-40 deka
- Az édesebb gyümölcsökből – barackok, cseresznye és meggy, körte, alma – csak napi 15-25 deka ajánlott
- A magas szénhidráttartalmú gyümölcsökből – banán, szilva, szőlő, naspolya – 10-20 deka adja a mértéket.
Tippünk:
Válogass az évszaknak megfelelő és lehetőleg hazai termesztésű gyümölcsök közül. Például ha már érik a hazai görögdinnye, ne a Görögországból hosszú úton ideérkezettet válaszd helyette az üzletben!
Fontos tudni, hogy naponta csak egy alkalommal (mondjuk délután, amikor már alaposan kifáradtunk) „illik” nassolni, és csak egy fajtából, egy adagot!