Az éretten leszüretelt gyümölcsöket és betakarított zöldségeket érdemes mélyhűtőben lefagyasztani. A legegészségesebb tartósítási módszer ugyanis a gyorsfagyasztás, mert fagyott állapotban sérülnek a legkevésbé a vitaminok. A fagyasztás további előnye, hogy az így tartósított élelmiszereket rövid idő alatt lehet feldolgozni: például fagyott málnából, kevés cukros vízzel, merülő mixerrel azonnal fogyasztható nyalánkság készíthető. A fagyasztás szabályai: Fagyasztáshoz soha ne használj üveget, mert […]
Az éretten leszüretelt gyümölcsöket és betakarított zöldségeket érdemes mélyhűtőben lefagyasztani. A legegészségesebb tartósítási módszer ugyanis a gyorsfagyasztás, mert fagyott állapotban sérülnek a legkevésbé a vitaminok. A fagyasztás további előnye, hogy az így tartósított élelmiszereket rövid idő alatt lehet feldolgozni: például fagyott málnából, kevés cukros vízzel, merülő mixerrel azonnal fogyasztható nyalánkság készíthető.
A fagyasztás szabályai:
- Fagyasztáshoz soha ne használj üveget, mert a fagyás alatt nő az élelmiszer térfogata, amely szétfeszítheti az üveg falát. A fagyasztanivalót tedd műanyag dobozba vagy nylon zacskóba – címkével ellátva.
- A címkén mindig tüntesd fel, hogy melyik élelmiszerből, mennyit, mikor fagyasztottál le és tüntesd föl a lejárat dátumát is.
- Mindig teljesen érett alapanyagot fagyassz le.
- A világos húsú gyümölcsöket fagyasztás előtt tedd citromos vízbe – kb. 1 percre.
- A déli gyümölcsöket nem szokás fagyasztani, csak a levüket.
- Figyelj arra is, hogy mindig kis adagokat fagyassz le egy-egy élelmiszerből. A már felengedett alapanyagot – ha nem használod el az egészet – TILOS újra visszafagyasztani!
A fagyasztás menete
- Előre tervezd el, hogy melyik alapanyagból, mikor, mennyit szeretnél lefagyasztani.
- Szerezd be a szükséges tároló edényeket, zacskókat és írd meg a címkét is.
- Készítsd elő a fagyasztásra szánt alapanyagokat: tisztítás, mosás, darabolás, turmxiolás, préselés, citromos vízbe mártás, blansírozás.
- Az előkészített alapanyagokat oszd el egyenlő kis adagokra. Tedd őket tárolóedénybe, amelyeket a fagyasztóba helyezés előtt törölj szárazra, hogy ne fagyjanak össze.
- A kész adagokat tedd 24 órára a gyorsfagyasztó rekeszbe. Ha megfagyott rakd őket a fagyasztó hűtőterébe.
Hogyan fagyassz gyümölcsöket?
Fagyasztásra szinte az összes gyümölcs alkalmas, kivéve a görögdinnyét és az avokádót.
A gyümölcsök fagyasztási ideje függ az élelmiszer víztartalmától: minél magasabb egy gyümölcs víztartalma, annál rövidebb ideig (kb. 6-10 hónap) kell fagyasztani.
- alma, körte szeletelve
- barackok, sárgadinnye, banán felezve, kockázva, karikázva
- cseresznye, meggy, meggy leszárazva, de maggal
- a ribizli, málna, szeder, eper megmosva – ezeket a gyümölcsöket érdemes tálcára tenni, elrendezni, gyorsfagyasztani, majd utána dobozolni, mert úgy egyszerűbb a lefagyasztásuk
- a gyümölcsök levét natúran vagy édesítve fagyszd le
Hogyan fagyassz zöldségeket?
Zöldségek esetében, kicsit macerásabb az eljárás, mert szinte az összes zöldséget szükséges előfőzni (blansírozni). Az előfőzés azt jelenti, hogy a zöldséget forrásban lévő vízbe kell mártani (kilónként 3 percre), mert a kórokozók így elpusztulnak, de a C-vitamin ennyi idő alatt nem bomlik el. Ha kész, az alapanyagot tedd előkészített jeges vízbe újabb 3 percre, majd csurgasd le, csomagold be őket, töröld szárazra a dobozt, címkézd fel, és már teheted is a gyorsfagyasztóba. Sajnos vannak zöldségek, amelyeket kizárólag szinte teljes elkészítés után érdemes fagyasztani, de ezek már készételek.
Nyersen fagyasztható zöldségek
- ízlés szerint darabolva: tök, cukkini, patisszon, gomba, padlizsán (esetleg kevés olajon elősütve mindkét oldalán 2-2 percig)
- uborka, paprika, paradicsom, hagymafélék, friss fűszernövények (kapor, petrezselyem- és zellerzöld, bazsalikom, kakukkfű, stb…) – ezeket az alapanyagokat érdemes konyhakészre aprítva, a jégkocka készítőbe tömködve, kis adagonként lefagyasztani, majd becsomagolva tárolni
Fagyasztás előtt előfőzés szükséges:
- zöldbab, fejtett bab, zöldborsó, karfiol, brokkoli, sárgarépa, petrezselyemgyökér, paszternák, zeller, kelbimbó, kukorica (csőben és morzsolva is)
- burgonyát csak elősütve lehet fagyasztani: bő olajban 2 percig süsd a darabokat
Fagyasztás előtt főzd készre:
- sóska, paraj, párolt káposzta
Képek forrása: Profimédia