A kalcium szerepe a szervezetben A kalcium az emberi szervezetben legnagyobb mennyiségben megtalálható ásványi anyag. A szervezet kalcium tartalmának 99 százaléka a csontokban található. A fogak és a csontozat felépítése mellett döntő fontossága van az izmok, az idegrendszer, a hormonképződés, a véralvadás, a vérnyomás szabályozásában és néhány enzim megfelelő működésében. Az alacsony kalcium (Ca) szint […]
A kalcium szerepe a szervezetben
A kalcium az emberi szervezetben legnagyobb mennyiségben megtalálható ásványi anyag. A szervezet kalcium tartalmának 99 százaléka a csontokban található. A fogak és a csontozat felépítése mellett döntő fontossága van az izmok, az idegrendszer, a hormonképződés, a véralvadás, a vérnyomás szabályozásában és néhány enzim megfelelő működésében.
Az alacsony kalcium (Ca) szint kiváltó okai
A szervezet bonyolult mechanizmusok során szabályozza a kalcium normál szinten tartását. A vér kalcium szintjének fenntartása részben függ a táplálékkal felvett Ca mennyiségétől, a Ca gyomor-bélrendszeri felszívódásától és a vizelettel való kiválasztástól. A kalcium és foszfor egyensúly fő szabályozói a mellékpajzsmirigy hormon és a D-vitamin, befolyásolva mindkét elem csontból való felszabadulását és a vizelettel történő kiválasztását. A szabályozási folyamat bármely szintjének károsodása a vér kalcium szintjének csökkenését eredményezheti:
- a mellékpajzsmirigy-hormon hiánya vagy szintjének csökkenése: pl. pajzsmirigy műtét közben sérül a mellékpajzsmirigy is, veleszületetten hiányzik.
- D-vitamin hiány: hiányos táplálkozás, napozás hiánya, bélben történő felszívódás zavara
- vesekárosodás
- bélbetegségek, heveny hasnyálmirigy gyulladás
- magnézium csökkenés: elégtelen bevitel vagy károsult felszívódás
- csökkent kalcium bevitel
- bizonyos gyógyszerek: hashajtók, epilepszia ellenes szerek egy része
Idegrendszeri tünetek
Az alacsony kalcium szint gyakran tünetmentes, de az alapbetegség néhány tünete felhívhatja rá a figyelmet. Ilyen lehet például a szürkehályog, idült candidiasis, agyban a törzsdúcok meszesedése. A vér kalcium szintjének lassú, fokozatos csökkenése memóriazavart, depressziót, viselkedésbeli változásokat okozhat. A kalcium szintjének súlyos csökkenése egy jellegzetes tünet együttest vált ki, amelyet tetania néven ismerünk. Tünetei az ajakban, nyelvben, ujjakban, lábakban jelentkező zsibbadásérzés, a kezek és lábak izomgörcse, amely speciális tartáshoz vezet (őzfejtartás), általános izomfájdalom és arcizomgörcs, súlyos esetben a gégeizmok görcse és általános görcsök is felléphetnek-magyarázza dr. Nagy Ildikó neurológusa. A kórkép leggyakrabban fiatal és középkorú nőknél fordul elő. Gyakorisága nő a fokozott kalciumbevitelt igénylő állapotok időszakában, a terhesség, vagy a szoptatás ideje alatt.
Kalcium-források
A kalciumszint megállapítása vérvétellel történik.
D vitamin hiányban és idülten fennálló alacsony kalcium szintek esetén a D vitamint is pótolni kell.
A kiegészítő készítmények mellett a kalcium pótlásáról megfelelően összeállított étrend segítségével gondoskodhatunk:
- tej és tejtermékek
- olajos magvak
- káposzta, brokkoli, karalábé
- magas kalcium tartalmú ásványvizek
- búzacsíra
Felnőttek napi kalciumszükséglete 1000mg, mely a várandósság alatt 1200milligrammra, a menopauza időszakában 1500 milligrammra emelkedik. A kalcium beépülését a D-vitamin és a tejcukor segíti, a rostkoncentrátumok túlzott fogyasztása, a túl sok zsiradék és koffein viszont gátolja.
Forrás: www.orvostkeresek.hu