Túl sok kóla A kólában lévő cukor könnyen fogszuvasodást okozhat, a foszfát károsan befolyásolhatja a szervezet kalcium-anyagcseréjét, míg a szén gyorsan károsíthatja a belső szerveket. A koffein vízhajtó hatású, ám a vízhiány miatt tested visszatartja a folyadékot, ami súlyfelesleget eredményezhet. Ha karcsúbb alakra és egészségesebb életre vágysz, cseréld le a szénsavas üdítőket csapvízre és a […]
Túl sok kóla
A kólában lévő cukor könnyen fogszuvasodást okozhat, a foszfát károsan befolyásolhatja a szervezet kalcium-anyagcseréjét, míg a szén gyorsan károsíthatja a belső szerveket. A koffein vízhajtó hatású, ám a vízhiány miatt tested visszatartja a folyadékot, ami súlyfelesleget eredményezhet. Ha karcsúbb alakra és egészségesebb életre vágysz, cseréld le a szénsavas üdítőket csapvízre és a kóla helyett fogyassz frissen facsart zöldség- és gyümölcsleveket, amelyeket te is elkészíthetsz.
Túl sok light étel
Bár a „light” elnevezésű termékek jóval kevesebb kalóriát tartalmaznak, mint hagyományos társaik, fontos tudnod, hogy a bennük lévő zsír- és cukortartalmat általában káros adalékanyagokkal csökkentik. Egyes diétás termékek gyártásához olyan édesítő szirupokat használnak, amelyek ugyanannyi kalóriát tartalmaznak, mint a cukor. A diétás kólában lévő aszpartám pedig köztudottan egészségkárosító hatású, és túlzott fogyasztása hosszú távon komoly betegségeket is produkálhat. Ha szeretnél spórolni a kalórián, mozogj rendszeresen, és inkább egyél kevesebb, ám egészséges ételt.
Túl sok kávé
A kávéban lévő antioxidáns hatású flavonoid és koffein alapvetően jó hatással bír az anyagcserére és a vérkeringésre. Túlzott mértékű fogyasztása azonban serkenti a kortizol és az adrenalin felszabadulását, ami felgyorsítja a szívverést, növeli a vérnyomást, s olyan melléktüneteket okozhat, mint az álmatlanság, a nyugtalanság, a remegés vagy a gyors légzés. Ha a kávét sok cukorral, tejjel és tejszínnel fogyasztod, jelentős kalóriatartalma révén súlygyarapodással is számolhatsz, ezzel ellentétben a zöld tea kiváló élénkítő és sokkal egészségesebb, ráadásul magas antioxidáns- tartalmának köszönhetően szépíti a bőrödet.
Túl sok tartósítószer
Az állományjavítók, a tartósítószerek és a színezékek általában azokban a termékekben fordulnak elő, amelyek rengeteg rejtett sót, cukrot és zsírokat tartalmaznak. A mesterséges adalékanyagok számtalan allergiás reakciót idézhetnek elő a szervezetedben, ezért vásárlás előtt mindig ellenőrizd a termékek címkéjét, ahol ezeket E betűvel jelölik. A különféle ízfokozók és aromák ugyanakkor növelhetik a termék élvezeti értékét, így túlfogyasztásra ösztönöznek. Kerüld tehát a mirelit, a konzerv, a félkész készítményeket és törekedj arra, hogy minél több természetes táplálék kerüljön az étrendedbe.
Túl sok fehér liszt
A finomított fehér lisztből készült kenyerekhez, tésztákhoz, péksüteményekhez rengeteg cukrot, kukoricaszirupot és más adalékanyagokat kevernek, ám ezek szinte azonnal vércukorrá alakulnak, s így túlmunkára késztetik a szervezetet. A vérben ott marad a felesleges inzulin, újabb cukoradagot kíván a tested, így beindul az ördögi kör, ami elhízáshoz, illetve komoly anyagcsere-zavarokhoz vezethet. A jó egészség és a formás alak érdekében fogyassz kizárólag teljes kiőrlésű gabonából készült táplálékokat, hisz a bennük lévő értékes élelmi rostok kedvezően befolyásolják a szervezet működését, illetve gyorsítják az emésztést.
Túl sok hamburger
A gyorséttermi ételek nem tartalmaznak hasznos energiákat, csupán felesleges kalóriákat. A hamburgereket, a sült krumplikat és a pitéket általában hidrogénezett olajban sütik, ezek a termékek rendkívül magas só- és zsírtartalommal bírnak, ami hosszú távon elhízáshoz és egészségkárosodáshoz is vezethet. Ha képtelen vagy lemondani a csábításról, legfeljebb heti egyszer ugorj be a gyorsétterembe, rendelj inkább könnyű salátákat, és kerüld a zsíros, cukros önteteket.
Túl sok csoki
A tejes, nugátkrémes és töltött csokoládék a cukron kívül glükózt, szacharózt, maltózt, és nagy mennyiségben transzzsírsavakat is tartalmaznak, amelyek hosszú távon tönkreteszik az ereket, illetve olyan súlyos betegségeket eredményezhetnek, mint a szívinfarktus vagy az érelmeszesedés. Nassolj helyettük magas kakaótartalmú, sötét csokoládékat, hisz a bennük lévő flavanolok jó hatással bírnak a szív- és érrendszerre, valamint a vérnyomás emelkedésének megelőzésére.